Jak uniknąć konfliktów w miejscu pracy? – 6 porad

Jak uniknąć konfliktów w miejscu pracy? – 6 porad

Konflikty w miejscu pracy są jedną z najbardziej stresujących dla nas rzeczy, szczególnie jeśli w grupie pracowniczej nie czujemy się jeszcze do końca zaakceptowani albo jesteśmy pracownikami nowymi. Z drugiej strony, sytuacje konfliktowe stresujące są w równym stopniu dla osób na stanowiskach wyższych, które wchodząc w konflikt z podwładnymi odpowiedzialni są niejako za tworzenie się niesprzyjającej atmosfery w miejscu pracy.
Reklama
Spójrzmy zatem, co można uczynić, aby uniknąć konfliktów w miejscu pracy:

1. Wygłaszaj swoje racje tu i teraz

Kiedy omawiacie coś ważnego, powiedz wprost co Ci się podoba, lub nie podoba, w ideach innych osób. Również tak samo wyrażaj wprost swoje zdanie o zlecanych Ci pracach oraz sposobie ich wykonania. Jeśli przystaniesz na pierwszym miejscu na coś, co wzbudza w Tobie negatywne odczucia z pewnością w późniejszej pracy dojdzie na tle tym do poważniejszych konfliktów.

2. Wysłuchaj drugiej strony

Nigdy się nie unoś i nie broń swoich racji „za wszelką cenę”. Daj swojemu rozmówcy czas na kontrargumentację, zachęcaj również innych do takiego postępowania. Dzięki temu konflikt przejdzie w dyskusję, a z takiej już obie strony mogą wyjść zwycięsko – prościej również ustalić jakiś kompromis.

3. Bądź kulturalny

Nawet jeśli druga strona z pewnością nie ma racji i zachowuje się mało kulturalnie, Ty zawsze zachowuj się „na poziomie”. Dzięki temu stworzysz pewien standard zachowania i bardzo prawdopodobne, że Twój rozmówca również się uspokoi.
Reklama

4. Zrozum drugą stronę

Postaraj się jak najlepiej zrozumieć wątpliwości i argumenty drugiej strony, dzięki temu łatwiej będziesz potrafiła pokierować rozmowę ku kompromisowi. Mamy tendencję do obierania naszej własnej strony i niezauważaniu czasami również „prawdy” po tej drugiej stronie – stronie naszego rozmówcy.

5. Podkreśl wspólne zadania

Rozwiązując sytuację podkreślaj zalety waszego wspólnego rozumowania – czyli to, co wasze zdania łączy. Odwołuj się do nich jak najczęściej, bagatelizując różnice zdań, a wtedy Twój „oponent” z pewnością łaskawiej spojrzy na Twoje argumenty i zaakceptuje Twój sposób działania.

6. Spójrz na swoje racje w inny sposób

Jeśli nadal nie możesz przekonać kogoś, czy całej grupy do swoich racji, spróbuj spojrzeć na nie w inny sposób i przedstawić je raz jeszcze, ale uwzględniając szczegóły, które mogą przemówić do rozmówców.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama