Jak rozwiązywać konflikty w pracy? – 5 porad

Jak rozwiązywać konflikty w pracy? – 5 porad

Konflikty w pracy zdecydowanie wpływają na nasze codzienne samopoczucie – i to oczywiście w negatywny sposób. Według psychologów, konflikty w pracy i niekiedy związana z tym utrata pracy, są jednymi z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu człowieka. Warto więc konfliktów unikać, ale żeby to robić, najpierw trzeba się tego dobrze nauczyć.
Reklama

Jak unikać i rozwiązywać konflikty w miejscu pracy?

1. Zastanów się, jakie są relacje pomiędzy Tobą, a osobą, z którą jesteś w konflikcie. Czy jest to osoba stojąca wyżej od Ciebie w hierarchii w Twojej pracy? Czy jest to Twój przełożony? Jeśli to osoba, której „musisz” się poddać – zrób to. Lepiej oszczędzić sobie nerwów i pogodzić się, nawet z bardzo nielubianą osobą, jeśli ma nam to przynieść wymierne korzyści zawodowe. 2. Zobacz, jak zachowuje się osoba konfliktowa, kiedy jest przy Tobie, a kiedy jest przy innych. Jeśli zachowanie to stanowczo się różni, wymień te różnice szefowi – pokaż, że to nie w Tobie jest źródło konfliktu. Porozmawiaj z szefem na spokojnie, nie wymieniaj wad osoby, z którą jesteś w konflikcie. Bądź stanowcza, spokojna i uśmiechnięta. Pokażesz w ten sposób, że masz miłe podejście do pracy i nie jesteś konfliktowa. 3. Zapytaj się wprost osoby, z którą jesteś w konflikcie – czego od Ciebie wymaga. W jaki sposób, według niej, moglibyście się pogodzić. Kolokwialnie mówiąc: „o co jej chodzi” – zrób to spokojnie, bez wyzwisk i złości.
Reklama
Zobacz jak zareaguje Twój oponent, może jego serce skruszeje. 4. Jeśli osoba konfliktowa jest od nas znacznie różna osobowościowo, to nie możemy łudzić się, że wzajemne stosunki poprawią się kiedyś do stopnia przyjacielskości czy koleżeńskości. Warto, aby były one neutralne. W miarę możliwości nie wchodź tej osobie w drogę, ale Ty również chroń „swoje” terytorium. Działaj tak jak zawsze i pracuj równie dobrze. Na swoich warunkach. 5. Być może konflikty wynikają z braku konstruktywnej krytyki. Zaobserwuj czy krytyka stosowana w pracy jest zbyt silna – zarówno przez Ciebie, jak i przez osoby obok, stosujące krytykę pomiędzy sobą lub w stosunku do Ciebie. Jeśli tak jest, postaraj się „uświadomić” wszystkich, że pracować będzie się lepiej, jeśli zrobicie jedną wielką burzę mózgów – każdy będzie musiał wymienić dobre cechy pozostałych pracowników. Może warto wtedy zmienić kompetencje niektórych z nich? Małe roszady w biurze przynieść mogą bardzo wiele dobrego.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama