Rozszerzanie diety - 8 błędów popełnianych w żywieniu niemowląt

Rozszerzanie diety - 8 błędów popełnianych w żywieniu niemowląt

Żywienie małych dzieci bywa bardzo kłopotliwe – szczególnie dla młodych rodziców, początkujących w tej roli. Zastanawiamy się nad wszystkim, wertujemy publikacje. Ile podać, co, kiedy? Wszystkie te pytania pojawiają się gdy dziecko zaczyna jeść stałe pokarmy. Jak więc karmić dziecko aby od samego początku poznało walory zdrowego żywienia i chętnie jadło. Jakich błędów nie popełniać? Przedstawiamy naszą listę najbardziej powszechnych błędów żywieniowych.
Reklama

1. Karmienie piersią

Specjaliści wskazują, że wiele kobiet nazbyt szybko przestaje karmić piersią. Powszechnie wiadomo, że mleko pochodzące od mamy jest najlepsze dla smyka. Powinnyśmy więc zrobić wszystko aby podawać je jak najdłużej. Nie popadajmy jednak w paranoje, gdyż z różnych powodów możemy przestać karmić i czasem nie jest to zależne od nas. Jeśli jednak nasze ciało daje nam taką możliwość warto wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przystawiać dziecko do piersi co najmniej do momentu aż skończy pół roku. W ten sposób doskonale dbamy o odporność, rozwój układu pokarmowego naszego maleństwa. Jeśli mamy taką możliwość karmy jak najdłużej.

2. Tłuszcze

Rodzice często błędnie uznają, że tłuszcze nie są dobre dla dzieci. Jednak specjaliści przekonują, że dzieci powinny spożywać tłuszcze, jednak jedynie te dobre. Są one niezbędne w celu prawidłowego rozwijania się siatkówki oka oraz układu nerwowego, a także jest bardzo dobrym źródłem energii.
Reklama
Zdrowe tłuszcze roślinne – potrawy przygotowywane z dodatkiem oleju rzepakowego, oliwy z oliwek, oleju lnianego czy z pestek winogron. Do tego drób i jajka dostarczą nawet naszym małym pociechom wszystkiego czego potrzebują.

3. Soczki

Malutkie dzieci nie powinny otrzymywać zbyt wysokich ilości soczków, a te które podajemy muszą być wysokiej jakości, pasteryzowane i bez dodatku cukru, przeznaczone specjalnie dla dzieci. Często maluchy zbyt szybko otrzymują słodzone napoje przeznaczone dla dorosłych, po takich płynach nie mają ochoty na posiłki i jedzą znacznie mniej. Jeśli podajemy dzieciom napoje to najlepiej aby była to woda, herbatki dla niemowląt lub soczki przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

4. Ilość posiłków

Rodzice czasem nie widząc np. dlaczego dziecko płacze stale podają mu coś do jedzenia. Posiłki powinny być podawane 5-6 razy dziennie, w odstępach 2-3 godzinnych.
Reklama
Podawanie dzieciom jedzenia nader często jest sprzyjające dla próchnicy, nadwagi jak i otyłości.

5. Mięso

Bardzo często zdarza się, że mięso jest zbyt późno wprowadzane do diety dzieci. Maluchy powinny każdego dnia dostawać chude mięso, które jest najlepszym źródłem żelaza. Nie podawanie go może skutkować zaburzeniami w ogólnym rozwoju oraz anemii.

6. Mleko krowie

Dzieci nie powinny dostawać mleka krowiego do ukończenia trzeciego roku życia. Przez ten czas powinny otrzymywać odpowiednie mieszanki mleka modyfikowanego. Produkt taki jaki pijemy my dorośli jest obciążający dla brzuszka i nerek malucha. Mleko krowie w swoim składzie posiada zbyt niską zawartość żelaza w odniesieniu do potrzeb dziecka i może doprowadzić do anemii.

7. Dopajanie

Dzieci, które nie ukończyły pół roku i nadal są karmione piersią nie potrzebują dopajania.
Reklama
Jeśli są karmione sztucznymi mieszankami, potrzebują dodatkowo niewielkich ilości picia. Najlepiej jeśli będzie to odpowiednia woda dla małych dzieci. Niestety rodzice bardzo często podają maluchom różnego rodzaju ziołowe herbatki i słodzone soczki, które zmniejszają apetyt dzieci i mogą powodować próchnicę.

8. Sól i cukier

Wielu rodziców już malutkim dzieciom doprawia posiłki sola oraz cukrem lub podaje słodycze. Sól nadmiernie obciąża nerki naszych pociech i powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Cukier jest główną przyczyna próchnicy i otyłości, która staje się chorobą cywilizacyjną. Podawanie słodyczy jest niewskazane, gdyż są to całkowicie puste kalorie, które sprawiają, że dziecko się „zapycha” i nie wykazuje jakiejkolwiek chęci to zjadania zdrowych posiłków. Wielu dietetyków poleca aby we wczesnym żywieniu nie podawać słodyczy nawet do ukończenia przez dziecko 2-3 roku życia.
Reklama
Bywa to problematyczne, szczególnie jeśli maluch ma starsze rodzeństwo lub bywa np. u dziadków, którzy chcą go rozpieszczać. Jednak dla jego przyszłych nawyków żywieniowych i zdrowia warto zadbać o takie elementy w diecie.

Złote zasady żywienia malutkich dzieci

  1. Regularność – dbaj o jednakowe pory posiłków i o to aby każdy dzień przebiegał w jednakowy sposób. Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa a także pomoże w karmieniu, gdyż o konkretnej godzinie będzie głodne i chętnie zje zdrowy posiłek.
  2. Karmienie piersią możliwie jak najdłużej.
  3. Mleko krowie zacznij wprowadzać dopiero około 3 roku życia dziecka, wcześniej podawaj modyfikowane.
  4. Zanim dziecko ukończy 3 rok życia podawaj produkty żywieniowe przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, bez dodatku cukru i odpowiednie dla wieku.
Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama