Kobieta mówi do mężczyzny

Jak mówić do faceta aby zrozumiał o co nam chodzi?

Jeśli można by napisać instrukcję obsługi faceta, to powinna ona zaczynać i kończyć się na wyjaśnieniu tego, w jaki sposób mówić do mężczyzny, aby on w pełni nas zrozumiał. Za dużo słów – niedobrze. Za mało – jeszcze gorzej. My, kobiety, staramy się rozmawiać w sposób bardzo przypominający opowieść – w tej opowieści musi być początek, rozwinięcie i zakończenie. Każdy rozdział ma jeszcze dodatkowo swój krótki wstęp, później parę wyjaśnień do całości i wreszcie możemy przejść do sedna. Co na to panowie? Zasypiają po pierwszych 5 minutach rozmowy…
Reklama

Poważna rozmowa z facetem – tylko konkrety

Jeśli chcesz poważnie i na temat porozmawiać z mężczyzną, to przede wszystkim mów konkretami, ogólnie, od razu i dosadnie. Jeśli chcesz mu przekazać coś naprawdę ważnego: zrób to nawet w podpunktach. Byleby były one spójne, krótkie i treściwe. Informacje muszą być przekazywane w sposób zrozumiały i prosty. Jeśli zaczniesz mu o czymś opowiadać, to oczywiste, że on usłyszy co trzecie słowo, a zapamięta jeszcze mniej. Ten typ tak ma…

„Łopatologia” naprawdę działa

Nawet nie myśl o tym, żeby powiedzieć mu coś w taki sposób, że sam się „domyśli”. Nie, nie zrobi tego. A ty będziesz zła i sfrustrowana. Mężczyźni naprawdę nie są dobrzy w te klocki. Potrzebują komuników, które będą dokładnie opisywały to, co mają zrobić, albo to, co chcesz im zakomunikować.
Reklama
Mów prosto, bez „owijania w bawełnę”. I nie bój się swoich słów, nawet jeśli chcesz powiedzieć coś naprawdę ważnego.

Wszystko to przez ten męski mózg…

Mężczyźni posiadają mniej neuronów w lewej półkuli mózgu, w której rozwija się i rodzi się mowa. Kobiety i mężczyźni różnią się więc między sobą tym, w jaki sposób przetwarzają usłyszane informacje. Dodatkowo wiadomym jest, że mężczyźni mają gorsze połączenia pomiędzy prawą a lewą półkulą, a tym samym gorzej radzą sobie z „multitaskingiem” oraz z wymaganym od nich „domyślaniem” się i kojarzeniem wielu faktów społecznych jednocześnie. Podczas słuchania zdań w mózgu kobiecym uaktywnia się wiele rejonów jednocześnie, co jest wspomagane przez świetną komunikację pomiędzy jedną, a drugą półkulą mózgu.
Reklama
Panowie muszą „polegać” na interpretacji komunikatu tylko przez jeden konkretny region, bez angażowania w to pracy praktycznie całej sieci neuronalnej. Właśnie dzięki temu, kobiety lepiej i szybciej rozumieją nawet bardzo złożone wypowiedzi. Nie przekłada się to na umiejętności mówcze, czy umiejętności w dobrym słuchaniu – te różnicę mogą być indywidualne, a dobry mówca nie musi sprawnie i szybko porozumiewać się z otoczeniem. Oznacza to jednak, że mężczyźni rzeczywiście gorzej radzą sobie w sytuacjach życia codziennego, gdzie wymaga się od nich zapamiętywania, rozumienia i analizowania wielu dobiegających do nich informacji, niekiedy nawet sprzecznych ze sobą.

8 podsumowujących rad:

1. Przedstawiaj jeden problem na raz. Nie mieszaj tematów.

2. Mów prostymi słowami.

3. Wyrażaj swoje emocje również mową. Mężczyźni nie są tak dobrzy w odczytywaniu mowy ciała i mikroekspresji twarzy.

4. Mów co czujesz konkretnie i czego potrzebujesz.

5. Staraj się podawać konkretne informacje w jak najbardziej zwięzły sposób.

6. Nie zmuszaj go do rozmowy, gdy nie ma na to ochoty (ciebie rozmowa rozluźnia, jego rozluźnia cisza).

7. Pytaj go, czy na pewno rozumie to, co chcesz mu przekazać.

8. Nie bój się mówić rzeczy ważnych!

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama