Osa

Co robić, gdy użądli osa? – 8 sposobów

Ukąszenie osy może być nawet niebezpieczne dla życia, na przykład w przypadku, gdy osoba użądlona jest nieodporna na jad i ma objawy alergii. Może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który prowadzi nawet do śmierci. Niebezpieczne sytuacje to również te, w których osa gryzie w język, lub w inne miejsce w jamie ustnej. Wymagają one natychmiastowego kontaktu z lekarzem lub podaniu leków czy takim działaniu by, jak najszybciej zmniejszyć opuchliznę. Sposoby na użądlenia os poniżej!
Reklama

Ukąszenie osy: 8 sposobów na opanowanie sytuacji

1. Widzisz w miejscu użądlenia żądło? Ukąszenie osy nie pozostawia po sobie żądła, w ten sposób działa pszczoła. Wyjmij żądło, przemyj ranę i zastosuj opatrunek zmniejszający opuchliznę oraz opatrunek chłodzący. 2. W miejscu ukąszenia może pojawić się reakcja alergiczna. Należy je odpowiednio obserwować nawet do paru godzin od ukąszenia, chociaż w przypadku alergii na jad osy pierwsze objawy powinny być widoczne zaraz po ukąszeniu. 3. Ukąszenie osy jest bolesne oraz powoduje szybką opuchliznę. W celu zneutralizowania działania jadu przyłóż do skóry lód lub inny opatrunek chłodzący ranę. Trzymaj okład na ranie przez około 30-45 minut po ukąszeniu. Po tym czasie nie powinna już pojawić się opuchlizna. 4.
Reklama
Ukąszenie osy jest na tyle bolesne, że sam zimny okład nie zniweluje bólu. Do tego celu użyj kwaśnego roztworu np. octu czy soku z cytryny. Nasącz bibułkę octem lub sokiem z cytryny a następnie parę kropel umieść dokładnie na ranie. Niech płyn wniknie do środka użądlonego miejsca. W ten sposób zneutralizujesz działanie jadu i zmniejszysz bolesność ukąszonego miejsca. 5. W przypadku, kiedy objawy są nasilone a ból nie ustępuje, możesz zakupić w aptece bez recepty dostępne leki przeciwhistaminowe. Ich zażycie da prawdziwą ulgę. Zmniejszy się swędzenie, ból i opuchlizna. 6. Jeśli stan zapalny po ukąszeniu wciąż się rozwija możesz również zastosować specjalne maści na ugryzienia owadów.
Reklama
Również dostępne są one w aptekach. Maści tego typu mają działanie odżywcze, łagodzące stany zapalne, niwelujące podrażnienia i chłodzące. 7. Jeśli osa ukąsi Cię w język, w usta czy w środku jamy ustnej podczas jedzenia np. owocu – spróbuj ssać przez około 15-20 minut kostkę lodu. Jeśli opuchlizna nie będzie się powiększać, a ty będziesz się czuć lepiej, to nie musisz kierować się do lekarza. Jeśli jednak zaczniesz mieć problemy z oddychaniem i mówieniem natychmiast udaj się na pogotowie. Jeśli z jakiegoś powodu karetka spóźnia się, nie przyjeżdża a osoba użądlona na Twoich oczach zaczyna się dusić, tracić oddech i nie może złapać powietrza, a co gorsza traci przytomność, wtedy możesz sama wykonać zabieg tracheotomii.
Reklama
Wystarczy rozciąć tchawicę chorego a do środka włożyć np. część długopisu z dwoma wylotami albo rurkę – cokolwiek, co pozwoli oddychać i dostawać się powietrzu do płuc. Niebezpieczne? Owszem, ale czasami to szansa na uratowanie życie! 8. Ukąszenie osy może wywołać objawy alergii. Jak je rozpoznać? Osoba użądlona uskarża się na ucisk w gardle, ma problemy z oddychaniem, może zacząć się krztusić, pojawia się gorączka i zawroty głowy. Serce bije szybciej, a w miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie. W tym przypadku absolutnie nie zwlekaj i nie stosuj żadnych domowych sposobów prócz chłodzenia rany. Zadzwoń po karetkę i ułóż osobę użądloną na ziemi w pozycji bezpiecznej, ponieważ może ona stracić przytomność.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama