4 mity o alergii

4 mity o alergii

W powszechnej świadomości istnieje wiele informacji, które nijak się mają do rzeczywistości. Szczególnie dużą grupę fałszywych twierdzeń stanowią te dotyczące zdrowia. Dziś chcemy sprostować kilka mitów dotyczących alergii.
Reklama
  1. Jeśli ktoś nie ma alergii to jej nie będzie miał!
To nieprawda. Alergia może wystąpić w każdym wieku. Wraz z upływem lat zmieniają się alergeny najsilniej działające na organizm, ale uczulenie może pojawić się na każdym etapie życia. Z badań wynika, że alergie pokarmowe najczęściej pojawiają się u niemowląt i małych dzieci. U dzieci starszych i nastolatków pojawiają się takie objawy jak zapalenie spojówek, katar sienny czy astma oskrzelowa, które są najczęściej związane z uczuleniem na alergeny wziewne np. pyłki roślin czy sierść zwierząt. U osób dorosłych ujawniają się alergie na jad owadów. W tej grupie najczęstszym objawem uczuleń jest pokrzywka. Warto też pamiętać, że niezależnie od wieku pojawiają się uczulenia na środki chemiczne, z którymi mamy styczność takie jak: detergenty, kosmetyki itp.
Reklama
  1. To tylko katar, z którym da się żyć!
Warto wiedzieć, że alergia to nie „tylko” katar. Poza katarem ma również wiele innych objawów. Do najczęstszych należy wysypka, katar, kaszel czy łzawienie oczu. Jeśli alergia nie jest leczona to powyższe objawy mogą się  pogłębiać i zwykły katar może prowadzić do rozwinięcia się zapalenia zatok, co z kolei prowadzi do zapalenia uszu a nawet utraty słuchu. Astma, która może się rozwinąć na tle alergicznym nieleczona niszczy oskrzela oraz płuca, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do śmierci. Często występujące wysypki lub atopowe zapalenie skóry, mogą doprowadzać do poważnych uszkodzeń naskórka i skóry właściwej.
Reklama
Swędząca skóra jest często drapana, a powstające rany są zaproszeniem bakterii do tworzenia ognisk zapalnych. Jak widzisz, alergia to nie tylko katar, a nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań a nawet śmierci.
  1. Sprzątanie chroni przed alergią!
Z badań naukowców wynika, że wręcz odwrotnie. Im czyściej wokół dziecka, tym większe prawdopodobieństwo alergii. Ludzki organizm od najmłodszych lat uczy się bronić przed drobnoustrojami wywołującymi choroby. Znajdujące się w naszym otoczeniu wirusy, grzyby i bakterie uczą nasz układ immunologiczny walki z nimi. Jeśli w otoczeniu jest zbyt czysto organizm zamiast walczyć z prawdziwym wrogiem tworzy sobie własnych przeciwników. Naukowcy zgodnie twierdzą, że udało nam się zwalczyć groźne choroby brudnych rąk, ale za to stworzyliśmy możliwość rozwijania się chorób rąk czystych – czyli alergii.
  1. Z alergii się wyrasta!
To niestety nieprawda. Zdarza się, że objawy alergii pokarmowej występujące u maluchów znikają, ale za kilka lat pojawiają się objawy charakterystyczne dla uczuleń wziewnych. Jest to tak zwany marsz alergiczny. Alergie to jedna z epidemii XXI wieku. Sposób odżywiania się, zanieczyszczenia powietrza, tryb naszego życia, to wszystko przyczynia się do coraz szerszego występowania uczuleń. Jeśli pojawią się charakterystyczne objawy nie warto czekać. Trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego, a następnie do alergologa, który wykona testy i dobierze odpowiednią terapię.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama