Sposoby na wrastający paznokieć

Sposoby na wrastający paznokieć

Problem wrastających paznokci pojawia się najczęściej na stopach. Dolegliwość ta dotyczy szerokiej grupy osób, bywa bardzo uciążliwa i bolesna. Często gdy już dotyka zastanawiamy się co robimy źle, dlaczego nie możemy sobie z tym poradzić i trwale pozbyć.
Reklama

Istnieje kilka przyczyn wrastania paznokci, należą do nich:

  • Nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • Noszenie niewłaściwego, zbyt ciasnego obuwia,
  • Zmiany występujące na podłożu genetycznym,
  • Skaleczenia wału paznokciowego,
  • Nieprawidłowe wycięcie naskórka,
  • Nawracająca grzybica.
Nie jest to jednak z całą pewnością przypadłość nie poddająca się leczeniu. We wczesnych łagodnych stadiach dolegliwości można sobie z nią poradzić domowymi sposobami lub wybrać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego bądź podologicznego, gdzie z pewnością uzyskamy pomoc. Wizyta u lekarza będzie niezbędna jedynie w wypadku, gdy zaniedbamy problem i w miejscu wrastania paznokcia wystąpi infekcja.

Jak należy obcinać paznokcie aby uniknąć wrastania?

  • Przed przystąpieniem do obcinania paznokci bądź prostego domowego pedicure dokładnie zdezynfekuj przyrządy wodą utlenioną lub alkoholem, aby uniknąć zakażeń,
  • Paznokcie należy obcinać zgodnie z ich naturalnym kształtem, tj. w linii prostej,
  • Paznokci nie należy nadmiernie skracać, długość białej końcówki powinna wynosić około 2-3 milimetrów,
  • Ze względu na dużą twardość paznokci u stóp, zabieg warto wykonywać bezpośrednio po kąpieli, gdy są one zmiękczone ciepłą wodą, lub jeśli chcemy wykonać go w ciągu dnia przez 10-15 minut zmiękczać paznokcie w misce z ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub soli do kąpieli,
  • Kategorycznie nie wolno wyrywać żadnych skórek wokół paznokci,
  • Brudu spod paznokci nie należy usuwać końcówką nożyczek, zwilż wacik spirytusem i w ten sposób pozbądź się zanieczyszczeń.

Jakie są sposoby leczenia wrastających paznokci?

1.
Reklama
Metoda chirurgiczna – z całą pewnością najbardziej inwazyjna i bolesna. Chirurg usuwa zmieniony fragment paznokcia, oczyszcza i zaszywa ranę. Koszt zabiegu nie przekracza 200 zł w prywatnych gabinetach. 2.
Reklama
Metoda laserowa – jest znacznie mniej bolesny od tradycyjnej metody chirurgicznej, jednak jego zastosowanie często wiąże się z nawrotami uciążliwej dolegliwości. 3. Klamra na wrastający paznokieć – istnieje wiele rodzajów klamer : metalowo - plastikowe, sprężynowe bądź wykonane z tworzywa. Jest to metoda znacznie mniej inwazyjna korygowania tej nieprzyjemnej dolegliwości. Obecnie wykorzystuje się również tzw. klamry drutowe przygotowane z takiego samego materiału jak aparaty ortodontyczne. Klamry takie założyć można w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę. W wielu krajach europejskich ta nowoczesna metoda jest refundowana, jednak nie w Polsce, koszt założenia klamry to około 150zł. Przed podjęciem decyzji o zabiegu koniecznie sprawdź czy pedikiurzysta ma ukończony odpowiedni kurs ich zakładania.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Są to metody łagodzące objawy dokuczliwej dolegliwości, jednakże mogą one przynieść ulgę jedynie w momencie gdy proces wrastania paznokcia nie jest zaawansowany i nie występuje stan zapalny. 1.
Reklama
Kąpiel stóp w wodzie z solą – do miski wlewamy gorącą wodę i wsypujemy kilka łyżek soli, dokładnie mieszamy. Stopę z wrastającym paznokciem moczymy raz dziennie przez 15-20 minut. Gorąca woda spowoduje zmiękczenie paznokcia i wału skórnego wokół niego, zaś sól wspomoże redukcję obrzęku i ewentualne gojenia stanu zapalnego. 2. Okłady z lodu – najpierw należy wymoczyć stopy w gorącej wodzie, następnie dokładnie osuszyć. Kolejny krok to przyłożenie do miejsca wrastania paznokcia okładu z lodu i trzymania go do chwili w której palec zdrętwieje – mniej więcej 3 minuty.Przygotowanymi wcześniej wysterylizowanymi cążkami wycinamy wrastającą część paznokcia w taki sposób aby nie spowodować uszkodzenia otaczającej skóry. Następnie kolejny raz wykonujemy okład z lodu w taki sposób aby zbyt mocno nie uciskać chorego miejsca. Osuszamy stopę, na palec zakładamy gazik nasączony wodą utlenioną i całość bandażujemy.
Reklama
Taki zabieg należy wykonywać dwa razy dziennie – rano oraz na wieczór. 3. Ciepła woda z płatkami mydlanymi do prania – moczymy w niej stopy. Można również zastosować szare mydło gdyż posiada ono właściwości antybakteryjne. Moczenie stóp powinno trwać około 20 minut. Chore miejsce przemywamy wodą utlenioną a pod zmieniony brzeg paznokcia delikatnie wsuwamy niewielki kawałek sterylnej waty.Spowoduje to delikatne uniesienie paznokcia i zaprzestanie jego wbijania się w wał skórny. Wacik należy wymieniać każdego dnia i przemywać ranę, aż do momentu gdy paznokieć wyrośnie poza palec. W takim momencie można go delikatnie przyciąć aby jego brzeg zachował prosty kształt. Jeśli to możliwe w czasie gojenia jak najczęściej chodź boso lub przynajmniej noś wygodne obuwie z szerokimi noskami, skarpetki również nie powinny być zbyt ciasne. Zmieniaj je nawet kilka razy dziennie aby uniknąć zakażenia. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama