Prezenty gwiazdkowe nie zawszę odpowiadają naszemu gustowi. Czy wypada w takim wypadku oddać nietrafiony prezent i wyjaśnić obdarowującej nas osobie, że prezent nam nie odpowiada? Psycholodzy rozróżniają 2 sytuacje.

1. Jeśli z obdarowującym łączy nas relacja zawodowa – wtedy lepiej przemilczeć fakt, że prezent nie jest w naszym guście. W takiej relacji prezent jest formą grzecznościową, a jego zwrot może zaburzyć nasze relacje zawodowe.

2. Jeśli z obdarowującym łączy nas bliska relacja osobista – lepiej wtedy powiedzieć, że prezent nam nie odpowiada, ale ważna jest forma, w jakiej to zakomunikujemy. Warto podkreślić, że doceniamy fakt, że kupił coś specjalnie dla nas. Szczera rozmowa o naszych zainteresowaniach może nawet wzmocnić relację z bliską nam osobą. Dzięki takiej rozmowie unikniemy też kolejnej sytuacji, gdy otrzymamy nietrafiony prezent. Według psychologów w takiej sytuacji możemy np. wystawić taki prezent na sprzedaż na aukcję internetową –  warto wtedy zaznaczyć, że jest to nietrafiony prezent. Możemy też oddać go potrzebującym.

(Visited 24 times, 1 visits today)