Psychologia barw − oddziaływanie podstawowych kolorów na ludzką psychikę
Udostępnij Google News
Psychologia

Psychologia barw − oddziaływanie podstawowych kolorów na ludzką psychikę

Kolory są podstawową, nierozłączną częścią świata, w którym żyjemy. Towarzyszą nam od dzieciństwa do później starości. Wiążemy z nimi swoje sympatie i antypatie, swoje emocje i uczucia, ożywiamy je naszym językiem, kiedy musimy przekazać coś w sposób nieoczywisty. Wydawałoby się, że podświadomie znamy ich znaczenie w całości, oraz każdego koloru z osobna. Świadomie jednak czasami nie potrafimy zakwalifikować kolorów wedle kategorii związanych z pobudzaniem naszej psychiki.

Kolor niebieski jest kolorem profesjonalistów

Mocny niebieski oraz granatowy kojarzy nam się z czymś profesjonalnym i dobrze wykonanym. Na egzamin dobrze jest się ubrać na czarno-biało, lub granatowo-biało. Pokazuje to nasze przygotowanie, naszą schludność i odpowiednie, poważne nastawienie do samego egzaminu.

Lekki niebieski i błękitny to kolory, które kojarzą nam się z niebem i "bujaniem w obłokach". To kolory marzeń, pobudzania myśli, twórczego myślenia. Niebieski jest czysty i sprawia, że lepiej zapamiętujemy informacje. Według lekarzy obniża również ciśnienie krwi.

[highlightdark]Biel jest niewinna[/highlightdark], a czerń zła

Panny Młode zakładają białe suknie, dzieci idące do Pierwszej Komunii Świętej − białe stroje. Biel kojarzy się z czystością, niewinnością i dobrocią. Przebywając w jasnych pomieszczeniach stajemy się bardziej spokojni, wpadamy również w dobry nastrój. W dobrze oświetlonych, białych pomieszczeniach łatwiej walczyć z zimową chandrą czy depresją.

Z drugiej strony biel łączy się ze spokojem i pewnym uczuciowym wyciszeniem. Nie jest polecana osobom dynamicznym czy potrzebującym zastrzyku energii.

Czarny jest przeciwieństwem białego, również jeśli chodzi o psychikę. Jest tajemniczy, przepełniony wiedzą, mistycyzmem i profesjonalizmem. Kolor biały i czarny razem tworzą świetne i klasyczne połączenie. Nawzajem się uzupełniają

Czerwona płachta na byka

Czerwień działa pobudzająco, zarówno w sferze emocjonalnej i seksualnej, jak i innych częściach naszego życia. Zadowalające życie intymne małżonków może zostać połączone z mocnymi, czerwonymi kolorami ścian sypialni i dodatkami w tym samym kolorze. Kobiety wyzywające zakładają na siebie czerwone sukienki i bieliznę. Torreador używa czerwonej płachty, żeby wywołać w zwierzęciu agresywne uczucia. Promocje w supermarketach krzyczą do nas z mocno czerwonych afiszy i reklam.

Co ciekawe jednak, czerwony nie jest polecony osobom z nadciśnieniem. Silnie oddziałuje na emocje i ciało przyspieszając przepływ krwi. Dodatkowo kolor czerwony wzmaga apetyt.

Zielona oaza spokoju

Kolor zielony kojarzony jest, nie bez powodu, ze spokojem, równowagą i bezpieczeństwem. Sprawia, że czujemy się odprężeni. Wyzbywa ze wszystkich stresów, uspokaja i relaksuje. Zakładając zielone stroje czujemy się bardziej spokojni i pewni siebie − warto sięgnąć po nie w chwilach pobudzenia nerwowego i zdenerwowania. Zielony doprowadza do równowagi, pomaga przemóc tremę, zwalczyć problemy i rozterki.

Żółty jest kolorem zazdrości

Żółty choć przyjazny, jasny i dobry − kojarzony jest również z mocnymi, niekoniecznie pozytywnymi uczuciami, np. zazdrością. Według naukowców wzmaga jednak pracę mózgu, poprawia procesy zapamiętywania. Dodatkowo ma działanie odprężające, nadaje optymizmu. Jest kolorem nadziei, nowego życia i szczęścia.

Łączony jest również z poprawą pracy wątroby i trzustki.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie