kolka u dziecka

Kolka u dziecka - jak sobie z nią poradzić?

Rodzicielstwo może nas wielokrotnie zaskoczyć. Choć kobietom wydaje się, że to noszenie dziecka pod sercem w ostatnich miesiącach ciąży to najtrudniejsza i najbardziej wyczerpująca rzecz jaką mogą sobie wyobrazić, to później przychodzi poród, który okazuje się być bardziej wymagający, a na koniec codzienność, która też bywa niełatwa. Niewiele jest takich dzieci, które po nakarmieniu grzecznie śpią odłożone do łóżeczka i to przez kilka godzin. Rzeczywistość może okazać się mało kolorowa.
Reklama

Kolka u dziecka – skąd się bierze?

Kolka u dziecka przychodzi zupełnie niespodziewanie i często tak szybko jak się pojawiaj, tak szybko znika. Choć niektóre maluchy męczą się z nią przez długie miesiące. Kolka u dziecka to problem, z którym musi sobie poradzić nawet połowa noworodków i są to skurcze jelit, które wyrządzają dziecku tak silny ból, że reaguje na niego płaczem i podkurczaniem nóżek. Taki pojedynczy atak kolki u dziecka może trwać krótko, bo na przykład kilka minut, albo naprawdę długo – nawet kilka godzin. Zazwyczaj pierwsza kolka u dziecka pojawia się pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecka, czyli jeszcze w okresie noworodkowym. Natomiast wszystko kończy się zwykle przed skończeniem przez dziecko 6 miesięcy.

Kolka u dziecka – jak mu ulżyć?

Warto pomóc dziecku przetrwać ten trudny dla niego czas.
Reklama
Choć gdy dziecko cierpi na kolki, to i rodzic czuje potworne zmęczenie psychiczne wynikające z totalnej bezradności. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można ulżyć dziecku w cierpieniu. Jakie?
  • Gdy widzisz, że Twoje dziecko ma kolkę, pomasuj mu brzuszek. Należy to robić przez kwadrans, ruchami okrężnymi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Gdy pojawia się kolka u dziecka, warto kłaść je na brzuszku, a przy okazji masować ręką jego plecki.
  • Sprawdza się też sposób, w trakcie którego dziecko leży a plecach, a rodzic podkurcza mu nóżki do brzuszka. Takie „ćwiczenia” należy wykonać minimum kilkanaście razy i NIE PO JEDZENIU.
  • Warto zaopatrzyć się w termofor dla dziecka. Najlepiej taki z pestkami wiśni, który nagrzewa się po włożeniu do mikrofalówki, a jednocześnie jest bardzo lekki. Przykładamy do go brzuszka i rozgrzewamy go.
  • Pomocna może się okazać także ciepła kąpiel. Brzuszek powinien być w tym czasie zanurzony w wodzie.
Najważniejsza dla dziecka jest jednak obecność rodzica, przytlenie..
Reklama
Noszenie na rękach. Kolki pojawiają się z różnych powodów. Zdarza się, że dziecko przy jedzeniu zbyt łapczywie ssie, albo w przypadku karmienia butelką, smoczek nie jest wypełniony mlekiem do odpowiedniego momentu. Przez to dziecko połyka powietrze. Kolka u dziecka pojawia się często również wtedy, gdy matka ma dużo stresów, korzysta z niezdrowej diety albo pali papierosy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama