Jak zrobić kandyzowaną skórkę pomarańczową na święta do piernika?
Do przeczytania w ok. 2 min.
Przygotowanie skórki pomarańczowej do piernika krok po kroku
Do przygotowania skórki pomarańczowej smażonej w cukrze nie kupujmy owoców przeznaczonych na sok – tych z cieniutką skórką. Wybierzmy pomarańcze deserowe, czyli takie bezpośrednio do zjedzenia. Ich skórka powinna być gruba, sprężysta, intensywnie pachnącą pomarańczą. Powinna mieć też duże, wyraźne pory. Po leciutkim naciśnięciu miąższ musi trysnąć pełnym aromatu sokiem.
Owoce dokładnie umyjmy, sparzmy, polewając wrzącą wodą, wytrzyjmy i obierzmy ze skórki. Usuńmy białą wewnętrzną warstwę. Jeśli tego nie zrobimy, skórka po usmażeniu będzie gorzka i popsuje smak świątecznych wypieków. Tak przygotowane pomarańczowe skórki wrzućmy na 2-3 minuty do gotującej się lekko posolonej wody.
Potem wyjmijmy i dobrze osączmy na sitku.
W garnku przygotujmy syrop z cukru i wody w proporcji 1:1 (czyli na 1 szklankę cukru weźmy 1 szklankę wody). Do syropu włóżmy obgotowane pomarańczowe skórki i smażmy je na bardzo niewielkim, wręcz minimalnym płomieniu przez 1 godzinę. Odstawmy, po godzinie ponownie postawmy na ogniu. Smażmy kolejną godzinę. Czynności smażenia i odkładania skórki powtórzmy tego samego dnia jeszcze 3 razy.
Tak samo postępujmy przez następne dwa dni. Dzięki długiemu smażeniu skórka nabierze wyjątkowo głębokiego i intensywnego aromatu, stając się naprawdę wykwintnym dodatkiem do łakoci.
Wysmażone skórki rozłóżmy jedna obok drugiej na pergaminie. Wysuszmy je, obracając co jakiś czas i przełóżmy (w całości) do słoików. Przed dodaniem do masy makowej czy piernika drobniutko posiekajmy.