Kobieta w trakcie sesji on line u psychologa
Materiał partnera

Pokonaj lęk z domowego zacisza: skuteczność terapii online w leczeniu zaburzeń lękowych

Wyniki badań EZOP II z lat 2017 – 2021 nie pozostawiają złudzeń – aż 26,46% Polaków zmagało się kiedykolwiek z jakimś zaburzeniem natury emocjonalnej. Dominują wśród nich lęki. Diagnozowane są częściej niż depresja. W ich terapii nie jest wcale konieczne odbywanie sesji w gabinecie. Skuteczne są również sesje online, które możesz odbywać w domowym zaciszu.
Reklama

Jak poważnym problemem są lęki?

Wedle badań EZOP II z zaburzeniami nerwicowymi i im pokrewnymi zmagało się kiedykolwiek w życiu 16,07% Polaków. Oznacza to ogromny skok w stosunku do poprzedniej edycji badania, gdy tę formę utraty równowagi stwierdzono u 9,6% populacji. Mowa tu przede wszystkim o lękach uogólnionych, napadach lękowych, lękach separacyjnych, a także fobiach swoistych i społecznych.

Więcej na temat tego, czym jest fobia społeczna, przeczytasz tutaj: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/fobie/fobia-spoleczna

Problem nie omija również dzieci. Jak wynika z raportu „Młode Głowy” fundacji UNAWEZA z roku 2023 – jedną z przyczyn wagarowania uczniów są właśnie zaburzenia lękowe, w tym fobia szkolna.

Reklama

Pojawia się jednak nowe zagrożenie nazywane FOMO, czyli lęk przed odłączeniem od sieci internetowej (lęk przed byciem offline). Występuje on u aż 33,3% dzieci!

Czy leczenie zaburzeń lękowych jest możliwe?

O ile strach jest niezbędny do przetrwania i obrony przed zagrożeniem, o tyle lęk jest reakcją nieadekwatną w stosunku do bodźca. Może paraliżować normalne funkcjonowanie i destabilizować fizjologię organizmu na skutek silnego stresu.

Niekiedy ataki przeobrażają się w zespół paniki. To bardzo silny epizod lękowy, któremu towarzyszą symptomy ze strony ciała jak choćby zawroty głowy czy duszności. Cały organizm zdaje się wówczas krzyczeć, że zbliża się coś złego, czy też mówiąc wprost – nadchodzi katastrofa.

Reklama

Więcej na temat tego, czym jest zespół paniki, przeczytasz tutaj: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/zaburzenia-lekowe/zespol-paniki

Nie musisz jednak do końca życia mierzyć się z lękami. Nie musisz też podejmować samotnej walki z tymi niewspierającymi doznaniami. Nie wierz złudnym zapewnieniom, że co Cię nie zabije, to Cię wzmocni. Stawianie czoła lękom, zwłaszcza tym wywołującymi ataki paniki, może Cię bardzo osłabić i uczynić codzienność jeszcze mniej znośną.

Tak jak nie decydujesz się na leczenie złamanej nogi bez pomocy chirurga ortopedy, tak też nie realizuj terapii lęków bez wsparcia psychologa. Nie musisz jednak odwiedzać gabinetu terapeuty – sesje online skutecznie pomogą Ci odzyskać kontrolę nad emocjami.

Co decyduje o skuteczności terapii online zaburzeń lękowych?

Wbrew początkowym obawom (nawet samych psychologów) sesje online nie tylko spełniają funkcje terapii w gabinecie, ale często okazują się skuteczniejsze. Wiele osób korzysta z tej formy wsparcia w leczeniu depresji. Podobnych efektów możesz spodziewać się, jeśli Twoim celem jest pokonanie lęku. Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Grupę osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej podzielono na część leczoną stacjonarnie i część poddawaną terapii online. Po upływie trzech miesięcy od zakończenia leczenia – 57% pacjentów odbywających spotkania przez internet wyzdrowiało.

Reklama

Podobny rezultat w drugiej grupie zaobserwowano u 42% pacjentów.

Więcej na temat przyczyn i metod leczenia depresji przeczytasz tutaj: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja.

Skuteczność terapii online wynika przede wszystkim z możliwości prowadzenia rozmów z psychologiem w zaciszu własnego domu. To szczególnie ważne, jeśli zmagasz się z agorafobią czy lękami społecznymi. Nie wystawiasz wówczas swojej psychiki na silny stres, związany z koniecznością opuszczenia domu i przebywania w obcej przestrzeni z nieznajomymi ludźmi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zebrać myśli i opowiedzieć o tym, co czujesz. W ten sposób terapeuta zaplanuje optymalną ścieżkę pokonywania lęków.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama