Ćwiczenia na brzuch
Canva.com

Robisz ćwiczenia na brzuch? O tym pamiętaj!

Dla zadbania o ogólny wygląd sylwetki i wzmocnienie całego ciała zawsze dobre będzie wdrożenie do planu treningowego odpowiednich ćwiczeń na brzuch. Takie ćwiczenia na brzuch powinien wykonywać każdy, nawet ten, komu nie zależy wcale na szczupłej sylwetce. Mocny i umięśniony brzuch to nie tylko fajny i atrakcyjny wygląd ciała, ale przede wszystkim prawidłowa i stabilna podstawa.
Reklama

Jak pracować nad brzuchem?

Przede wszystkim regularnie, czyli przynajmniej te dwa, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Mięśnie brzucha bardzo szybko się regenerują, najszybciej spośród wszystkich mięśnie w ciele, dlatego tak naprawdę, jeśli tylko ktoś ma na to siłę i ochotę, można je ćwiczyć codziennie i poświęcać im np. piętnaście lub dziesięć minut każdego dnia, zaliczając takie krótkie sesje na brzuch po każdym "normalnym" treningu. Ćwiczenia powinny być jednak zróżnicowane. Nie należy za każdym razem atakować swoich mięśni brzucha w taki sam sposób, bo mięśnie szybko adaptują się do określonego wysiłku, tak więc trening brzucha musi być zróżnicowany, by był maksymalnie skuteczny. Jednego dnia można na przykład skupić się nieco bardziej na mięśniach głębokich (core) i wykonywać głównie różne odmiany popularnej deski, by następnym razem popracować nad mięśniami skośnymi, poprzez robienie różnych skłonów i skrętów, a kolejnego zająć się mięśniem prostym - zarówno jego górną, jak i dolną częścią.

Wykonuj ćwiczenia poprawnie

Osoby, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły na poważnie mięśni brzucha albo nie robiły tego z dużą intensywnością, początkowo na pewno będą mieć pewne problemy z samym spięciem mięśni i utrzymaniem tego spięcia. Na samym początku warto więc skupić się przede wszystkim na technice. Trzeba upewnić się, że ćwiczenia na brzuch są wykonywane poprawnie i że są wykonywane przy użyciu mięśni brzucha, a nie poprzez ciągnięcie głowy ramionami albo puszczanie odcinka lędźwiowego.

Reklama

Lepiej wykonać jeden poprawny technicznie brzuszek niżeli kilkadziesiąt brzuszków byle jak, bez dobrego spięcia mięśni i z nadwyrężonym odcinkiem lędźwiowym. W przypadku gdy ćwiczenia na brzuch okazują się zbyt trudne do wykonania, warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub trenera personalnego, by po prostu sprawdzić, czy przyczyna nie leży czasem w budowie ciała albo np. ukrytych napięciach mięśniowych.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama