Reklama
motoryka mała
Motorykę małą usprawniają też wszelkie zabawy związane z ugniataniem, lepieniem czy kręceniem wałeczków. W tym celu można wykorzystać gotową plasteliną lub ciastolinę, albo zrobić własne masy sensoryczne. A taką masę można przygotować już choćby z mąki ziemniaczanej i oleju. Naprawdę świetna sprawa! Idealnie sprawdzą się też masy z ugotowanych warzyw - na przykład z marchewki. Jeśli mocno je zgnieciecie i dosypiecie mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej to maluch będzie mógł bawić się taką masą do woli, a Wy nie będziecie martwić się o to, że coś mu się stanie jeśli zdecyduje się jej spróbować.
Reklama
Zastanawiasz się czasami, dlaczego dziecko Twojej koleżanki pięknie trzyma kredki czy długopis, a Twoje wciąż tego nie potrafi? Albo, że sprawnie zawiązuje sznurowadła, podczas gdy Twój maluch zna każdy kolejny ruch, ale nie potrafi go wykonać? To wszystko ma związek z motoryką małą. Musisz wiedzieć, że żadne dziecko się z tym nie rodzi. To, jak bardzo będzie u niego sprawna motoryka mała, zależy od ciebie, jako rodzica.
Reklama
Zobacz kolejne zdjęcie: motoryka mała - galeria zdjęć
Autor galerii: Olga Szarycka,
20 grudnia 2019Przejdź do artykułu
Czytaj więcej
Rozwój motoryki małej i dużej u dzieci: Kluczowe elementy rozwoju
Ważnym elementem rozwoju dziecka jest rozwój motoryki, zarówno małej, jak i dużej. Motoryka mała odnosi się do umiejętności manualnych, takich jak chwytanie, trzymanie, rysowanie czy pisanie. Natomiast motoryka duża dotyczy umiejętności ruchowych, takich jak chodzenie, bieganie czy skakanie. Oba te rodzaje motoryki są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na ogólny rozwój fizyczny dziecka.
Motoryka mała – co to jest? 15 pomysłów na ćwiczenia z dzieckiem
Nie bez powodu mówi, że prawidłowo rozwinięta w wieku przedszkolnym motoryka mała ułatwia dzieciom start szkolny. Jej sprawność jest niezbędna do rozwinięcia samodzielności np. w ubieraniu się, a także pisania czy rysowania. Zatem co to w ogóle jest i jak ćwiczyć motorykę małą u dzieci?
© 2024 ZaradnaKobieta.pl