Motoryka mała - jak pomóc dziecku ją ćwiczyć?

Dziecko Czwartek, 19 grudnia 2019
Oceń:
4 / 15 głosów

motoryka mała
Zastanawiasz się czasami, dlaczego dziecko Twojej koleżanki pięknie trzyma kredki czy długopis, a Twoje wciąż tego nie potrafi? Albo, że sprawnie zawiązuje sznurowadła, podczas gdy Twój maluch zna każdy kolejny ruch, ale nie potrafi go wykonać? To wszystko ma związek z motoryką małą. Musisz wiedzieć, że żadne dziecko się z tym nie rodzi. To, jak bardzo będzie u niego sprawna motoryka mała, zależy od ciebie, jako rodzica.

Wprawdzie dziecko samo musi nabyć pewne umiejętności, ale Twoja w tym dola, byś pokazała mu jako Mama, jak może ćwiczyć sprawność dłoni i paluszków.

Zaczyna się od chwytania zabawek

Później przyjdzie czas na układanie klocków. To jest już etap, w którym dziecko chętnie pobawi się z rodzicem, tworząc z nim wieżę. A jeśli pokażesz mu, że po zbudowaniu takiej można później ją zepsuć jednym ruchem po to, żeby za chwilę zbudować kolejną, to maluch nie będzie mógł oderwać się od zabawy.

Po klockach przyjdzie czas na poważniejsze sprawy

Dziecko będzie próbowało jeść sztućcami. Te pierwsze próby będą dość niezdarne, ale pozwól maluchowi na to, aby uczył się tej sztuki. Motoryki małej nauczy się tylko dzięki codziennym czynnościom. Niech koloruje, próbuje wiązać sznurowadła - choćby to miało trwać wieki.

Czasami, nawet gdy dziecko regularnie ćwiczy motorykę małą, zdarzają się jakieś zaburzenia. Warto wówczas udać się do specjalisty, ale również pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej.

Jak pomóc dziecku ćwiczyć motorykę małą? Jakie ćwiczenia z nim wykonywać, by nie odstawało od rówieśników? Czy to naprawdę może być nauka przez zabawę? Zobaczcie!

Przeczytaj też:
Co zrobić, gdy dziecko Cię nie słucha?
Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?
Jak znaleźć nianię dla dziecka? Cechy dobrej opiekunki.

Ćwiczenie małej motoryki to nie powinny być tylko codzienne zajęcia. Aby ułatwić dziecku nabywanie sprawności, rodzice powinni wymyślać zabawy, które im to ułatwią. Budowanie z klocków jest fajne, ale malucha może zająć max na 10 minut. Co innego kiedy rodzic usiądzie z nim na dywanie i tworzą razem. Warto zaopatrzyć się w koraliki o większych rozmiarach i długą sznurówkę. Zawiązać na końcu supełek i pokazać dziecku, że można na nią nakładać poszczególne elementy, jeden po drugim. Taka zabawa pomoże nie tylko usprawnić motorykę małą, ale również rozróżniać kolory.

Źródło: pixabay.com