Skaza Białkowa

Skaza białkowa – objawy, przyczyny, rozpoznanie, leczenie skaz białkowej

Czym jest skaza białkowa? Skąd tak naprawdę się bierze i dlaczego coraz więcej dzieci ma z nią problem? Żyjemy w czasach, w których z alergiami różnego rodzaju spotykamy się na co dzień. Poniekąd dzięki temu wszyscy z większą uwagę obserwujemy to, jakie są reakcje organizmów naszych dzieci. Szybka reakcja na problem zawsze daje większe szanse na to, aby sobie z nim poradzić. A jak poradzić sobie z alergią na białka mleka krowiego i jak ją zdiagnozować? Koniecznie przeczytaj!
Reklama

Przyczyny skazy białkowej

Skaza białkowa, to w najprostszym tłumaczeniu alergia spowodowana białkami krowiego mleka. Najczęściej pojawia się u maluszków, które nie skończyły jeszcze trzech lat, ale dobra informacja jest taka, że w późniejszym czasie dzieci z tego wyrastają. Skaza białkowa raczej bardzo rzadko pojawia się u tych pociech, które są karmione mlekiem matki. Za to często zdarza się dzieciom na mleku modyfikowanym. Dzieje się tak dlatego, że małe dzieci mają jeszcze bardzo kiepsko rozwinięty układ trawienny, chociaż skaza białkowa może pojawić się też u tych maluchów, które są poniekąd obciążone genetycznie.
skaza białkowa

Skaza białkowa – objawy

Tak naprawdę to objawy dotyczące skazy białkowej są wręcz do złudzenia podobne do tych, które towarzyszą w przypadku innego rodzaju alergii pokarmowych.
Reklama
Które z nich są najczęstsze?
  • Biegunka albo zaparcia – to zdarza się w przypadku, gdy dziecko przyjmie znaczną część białka,
  • Kolki lub/i dokuczliwe wzdęcia,
  • Wymioty,
  • Krew w stolcu – to wprawdzie nie jest częsty objaw, ale również się zdarza.
  • Wysypka – skóra staje się czerwona (pokrywa ją taka plackowata wysypka) no i bardzo swędzi.
Wysypka w przypadku skazy białkowej pojawia się najczęściej na twarzy dziecka, ale bywa, że jest dużo bardziej uciążliwa i pokrywa także tułów, a nawet zgięcia kolan czy łokci.
Reklama
O pokrytą wysypką skórę trzeba odpowiednio dbać, gdyż staje się ona silnie przesuszona i ma tendencje do pękania.

Leczenie skazy białkowej

Skazę białkową leczymy głównie objawowo. A żeby udało się pokonać jej objawy, trzeba jak najprędzej zmienić dietę, co w przypadku dzieci, które początkowo piją wyłącznie mleko, nie jest wcale takie proste. Na szczęście na rynku jest obecnych wiele produktów modyfikowanych, które mogą zastąpić te, które to doprowadziły malca do wysypki i innych objawów. Dzieciom starszym, należy odłączyć z diety wszelkie mleczne produkty: typu jogurt, czy też kefir. Warto również pamiętać, że mama, która karmi dziecko piersią, również powinna pozbyć się z diety mlecznych produktów. Do pielęgnacji skóry dziecka z alergią na białka mleka krowiego należy używać emolietnów.

Skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa to problem, który pojawia się najczęściej już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nie da się go ot tak sobie wyeliminować. Natomiast przy pozbyciu się z diety dziecka szkodliwych dla niego produktów, objawy znacznie się zmniejszą, a z czasem również zupełnie ustąpią. Niestety skaza białkowa nie mija zwykle do momentu zakończenia okresu niemowlęcego. Zwykle to dzieje się dopiero po trzecim roku życia dziecka.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama