Zastanawiasz się jakie kolczyki kupić? Perły mogą Cię zaskoczyć
Udostępnij Google News
Uroda

Zastanawiasz się jakie kolczyki kupić? Perły mogą Cię zaskoczyć

Jeśli masz problem z doborem biżuterii do garderoby lub okazji, posłuchaj rad stylistów, którzy za najbardziej uniwersalną biżuterię uważają perły. „Są zawsze odpowiednie” mawiała o tych pięknych klejnotach Jacqueline Kennedy i nie ma w tym wiele przesady. Nie założymy ich na plażę, basen czy do dresu, jednak każdy strój inny od sportowego znakomicie uzupełni biżuteria z pereł.

Jeśli jedyną biżuterią, którą nosisz są kolczyki, perły będą znakomitym pomysłem na drobiazg, którego nie będziesz chciała zdejmować. Najprostsze „wkrętki” znakomicie sprawdzą się zarówno w codziennych stylizacjach, jak i na wieczorowe wyjścia. Jeśli poświęcisz trochę czasu, aby wyszukać kolczyki z perłami dobrej jakości, może to być jedna z Twoich najbardziej udanych inwestycji. Na co powinnaś zwracać uwagę?

Perły a nie imitacje

Zapomnij o lakierowanych kulkach udających kamienie mięczaków perłorodnych. Wyglądają tandetnie i tylko laik nie zobaczy różnicy. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, nie idź na skróty. Jeśli wydaje Ci się, że na perłowe kolczyki wydasz majątek, to dalsza część tego artykułu wyprowadzi Cię z błędu. Wkładając w poszukiwania pereł odrobinę wysiłku, masz szansę znaleźć coś pięknego w umiarkowanej cenie.

Połysk i orient

Nie kupuj kolczyków z perłą tylko dlatego, że są drogie. Znajdź perły piękne. Myślisz, że to niemożliwe? To jak najbardziej realne – na cenę pereł poza ich jakością wpływa wiele innych czynników – przede wszystkim ich wielkość oraz kształt. Najdroższe i najbardziej szlachetne będą kamienie idealnie kuliste, dużo tańsze - te o kształcie kropli, najmniej zapłacisz za egzemplarze o kształcie spłaszczonej kuli, tzw. guziki. Każde potrafią być piękne – dużo ważniejsze od ich formy są ich właściwości optyczne. Zwracaj szczególną uwagę na egzemplarze o wysokim połysku: jeśli w perle będziesz w stanie dojrzeć swoje odbicie, to masz do czynienia z egzemplarzem wysokiej jakości. Te najpiękniejsze będzie dodatkowo charakteryzowało zjawisko zwane orientem: masa perłowa rozszczepia fale świetlne, dzięki czemu klejnoty te nie są wcale białe – na ich powierzchni zauważysz dodatkowe kolory – na przykład róż i zieleń. Jeśli znajdziesz takie piękności, nie zastanawiaj się ani chwili – to rzadkie klejnoty, które będą komplementowane przez wszystkich. Nie spodziewasz się nawet, jak bardzo pokochasz takie kolczyki - z perłami o tak wyjątkowej urodzie nie będziesz chciała się rozstawać.

Morskie czy słodkowodne

Oczywiście to niezwykłe piękno dużo łatwiej znajdziesz w dużo droższych perłach morskich, ale i ich słodkowodne krewniaki potrafią czasem cechować się wyjątkową urodą. Jest to dużo rzadsze i wyszukanie takich egzemplarzy wymaga czasu i cierpliwości, ale gra jest warta świeczki. Klejnoty z wód słodkich są znacznie tańsze i tylko tu możesz znaleźć wyjątkową okazję, szczególnie jeśli poszukasz wśród pereł o kształcie guzika. Zawsze jednak pamiętaj – szukaj w nich połysku oraz orientu.

Sklep jubilerski czy zakup przez Internet

Tu podpowiemy Ci jedną zasadę – nie kupuj biżuterii z pereł w oparciu o zdjęcie. Owszem – oferta w naszych sklepach jubilerskich jest bardzo mizerna, a jakość pereł zazwyczaj gorzej niż przeciętna, jednak tu możesz zobaczyć kamienie „na żywo” – a tylko tak możesz ocenić ich jakość. Pamiętaj, że wygląd perły w dużym stopniu zależy od oświetlenia, w jakim ją oglądasz – niewielka zmiana barwy światła może bardzo wpłynąć na jej postrzeganą urodę. Doskonale wiedzą o tym jubilerzy, którzy oświetlenie gablot (a najczęściej również całego sklepu) projektują tak, aby wzmocnić połysk prezentowanych w nich wyrobów. Jedynym sposobem oceny pereł w takich warunkach jest porównywanie ich wyglądu z czymś, co już mamy i czego jakości jesteśmy pewni. Na przykład kupując kolczyki z perłami, przynieś ze sobą wcześniej kupioną perłową zawieszkę. Taką, którą widziałaś już w różnym świetle i o której możesz powiedzieć, iż jest wyjątkowa.

Jeśli zaś oferta sklepowa Cię nie zadowoli i chcesz wyszukać biżuterię przez Internet – znajdź sprzedawcę, którego będziesz mogła odwiedzić. Przynieś ze sobą coś do porównania, aby właściwie ocenić perły – kolczyki, zawieszkę, lub nawet naszyjnik. Oczywiście zapytaj o certyfikaty biżuterii i kwalifikacje sprzedawcy, sprawdź jaką ma opinię. Ale przede wszystkim – szukaj połysku i orientu. Gdy raz znajdziesz perły o pięknym oriencie, nie będziesz chciała się z nimi rozstawać.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie