sundaville

Sundaville – uprawa, zimowanie, przycinanie. Jak podlewać sundaville?

Sundaville (Mandewila) to pnąca roślina ogrodowa znana także jako dipladenia. Ozdobne pnącze uprawia się w Polsce od niedawna, lecz z roku na rok zyskujące na popularności. Sandavilla liczy prawie dwieście różnych gatunków, które naturalnie występują w krajach Ameryki Południowej. Duże kwiaty kontrastujące z zielonymi liśćmi w głębokim odcieniu to jeden z powodów, dla których warto uprawiać sundavillę w ogrodzie lub na balkonie.
Reklama

Sundaville – uprawa i wymagania

Stanowisko dla sandevilli powinno być dobrze nasłonecznione, jednak rośliny nie można narażać na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych (szczególnie w najcieplejszych miesiącach). Idealnym usytuowaniem sundaville będzie miejsce z dużą ilością światła rozproszonego. Dipladenia w lekkim cieniu będzie rozwijać się nieco wolniej oraz wypuści o wiele mniej kwiatostanów. Pnącza warto również chronić przed silnymi wiatrami, które stanowią bezpośrednie ryzyko uszkodzenia. Mandewila lubi ciepło oraz wysoką wilgotność powietrza. Nie jest to niestety roślina mrozoodporna, dlatego też należy sadzić ją w donicy, którą na czas zimy trzeba przenieść do ciepłego pomieszczenia. Ziemia dla sundaville musi być dobrze przepuszczalna i żyzna. Uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych wymieszane z piaskiem lub innym rozluźniaczem sprawdzi się idealnie.
Reklama
Na dnie doniczka warto przygotować solidną warstwę drenażu, która zminimalizuje ryzyko przelania. W tym celu najlepiej użyć żwiru lub keramzytu ogrodniczego.
kwiat sundaville w kolorze biały z czerwonym zabarwieniem
canva.com

Mandewila – podlewanie i nawożenie

Roślina lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. Warto jednak zachować szczególną ostrożność przy nawadnianiu, aby nie doprowadzić do przelania. Zbyt mokra ziemia to ryzyko powstawania chorób grzybowych. Dipladenia tak samo jak przelanie źle znosi również przesuszenie.
Reklama
Dla zachowania równowagi i prawidłowego rozwoju rośliny wymagana jest stała kontrola podłoża. W cieplejsze miesiące podlewanie sundaville powinno odbywać się co najmniej raz dziennie. Jak nawozić sundaville? Najlepszym wyborem będą bezsprzecznie nawozy z wysokim stężeniem fosforu i potasu. Warto sięgać również po mieszanki nawozów humusowych dla roślin kwitnących. Nawozy o wysokiej zawartości azotu mogą roślinie zaszkodzić, dlatego też zdecydowanie należy ich unikać.

Jak przycinać sundaville?

Mandewila tak samo jak większość roślin krzewiastych potrzebuje regularnego przycinania. Zabieg ten jest niezbędny do rozkrzewiania się pędów oraz prawidłowego wzrostu. Przycinanie sundaville należy przeprowadzać zaraz po przekwitnięciu - zazwyczaj w pierwszej połowie października.
Reklama
roślina sundaville kwitnąca na czerwono
canva.com

Sundaville zimowanie

Jak już wiesz dipladenia nie jest rośliną mrozoodporną. Uprawiana w donicy na balkonie lub w ogrodzie na czas zimy wymaga relokacji do jasnego pomieszczenia gdzie minimalna temperatura powietrza wynosić będzie 15 stopni C. Piwnica nie sprawdzi się zbyt dobrze z uwagi na ograniczony dostęp światła słonecznego. Jeśli zatem dysponujesz wystarczającą przestrzenią w swoim salonie, to będzie to najbezpieczniejsze miejsce zimowania sundaville.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama