Korzyści z prowadzenia własnej firmy
Własna firma to marzenie wielu kobiet, które pragną uwolnić się od kieratu pracy na etacie i zostać swoją własną szefową. Jednak często z obawy przed trudnościami związanymi z założeniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa, marzenie to pozostaje niezrealizowane. Niesłusznie, bo własna firma to wiele korzyści – zarówno psychologicznych, jak i finansowych. Założenie działalności zaś to aktualnie bułka z masłem. Jakie korzyści przynosi prowadzenie własnej firmy?
Reklama
Aspekty psychologiczne
Własna firma to przede wszystkim swoboda. Wolność decydowania o tym, gdzie, kiedy i jak się pracuje. Ustalanie priorytetów i celów na własną rękę. Bycie niezależnym. To też brak szefa, który kontroluje, narzuca swoje zdanie czy wyraża opinie o rzeczach, o których nie ma pojęcia. Swoja działalność daje możliwość elastycznego czasu pracy i wyboru miejsca pracy. Pozwala także na lepszą równowagę na linii praca zawodowa a życie osobiste, jeśli tylko odpowiednio zorganizuje się czas pracy. Warto tu wspomnieć o oszczędności czasu, który na etacie marnujesz stojąc w korkach w drodze do i z pracy. Pracując na swoim możesz pogłębiać rozwój osobisty i zajmować się tym, co Cię pasjonuje i sprawia radość. Własna firma daje ogromną satysfakcję i motywację do działania.
Aspekty finansowe: wyższe dochody
Własna działalność gospodarcza to nieograniczone możliwości uzyskiwania przychodów. Nie jesteś uzależniona od pensji i kontraktu. Ile będziesz w stanie wypracować przychodów, tyle zaksięgujesz. Po odjęciu kosztów, możesz uzyskać naprawdę spore zyski. Nic dziwnego, że według statystyk to właśnie przedsiębiorcy mają największe majątki spośród wszystkich osób pracujących.
Lepsze dochody przy działalności gospodarczej biorą się także stąd, że masz możliwość więcej zaoszczędzić. Po pierwsze, oszczędzasz na dojazdach do pracy. Po drugie, zapłacisz mniejszy podatek dochodowy, o ile tylko dobrze zarządzasz kosztami. Firmowe koszty związane z samochodem, mediami, sprzętem, narzędziami obciążają Twoje przychody i powodują zmniejszenie należności do Urzędu Skarbowego. Wszystkie wydatki związane w jakikolwiek sposób z prowadzeniem działalności gospodarczej pomniejszają należny podatek dochodowy. Ponadto, odliczanie VAT-u realnie zmniejsza koszty nabycia niektórych produktów czy usług. Przykładowo, przy zakupie komputera na firmę za 3000 złotych, możesz odliczyć 23% VAT-u, a także 18% podatku dochodowego, który zostanie obniżony przez ten koszt. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT i w rezultacie od klientów otrzymują należności powiększone o ten podatek. Muszą go uiścić do Urzędu Skarbowego, jeśli jednak w tym samym okresie rozliczeniowym kupią produkty czy usługi z VAT-em, to podatek należny do US jest pomniejszony o ten VAT z faktur na zakupione towary.
Aspekty finansowe: koszty pracy na swoim i na etacie
Oczywiście, własna firma wiąże się z kosztami. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o kosztach stałych, jakimi są składki do ZUS. Składki do ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenie firmy są ograniczone do składki zdrowotnej, później przez 2 lata płaci się tzw. mały ZUS. Dopiero po tym okresie przedsiębiorca uiszcza składki w pełnym wymiarze. Podatki zależą od uzyskanych dochodów. Jeśli jednak wydaje Ci się, że będąc na etacie nie ponosisz kosztów, to jesteś w błędzie. Po prostu nie zwracasz na nie uwagi, bo liczy się dla Ciebie pensja netto. Tymczasem, różnica między pensją netto a brutto potrafi być kolosalna i potrącone kwoty są przeznaczone właśnie na opłacenie składek, podatków i innych kosztów pracy. Jak wygląda porównanie kosztów pracy na działalności gospodarczej i etacie? Przykładowo, otrzymujesz brutto płacę minimalną w wysokości 2100 złotych, na rękę dostaniesz 1530 złotych. Różnica w tych kwotach pokrywa ubezpieczenie emerytalne (204,96 złotych), ubezpieczenie rentowe (31,50 złotych), ubezpieczenie chorobowe (51,45 złotych), ubezpieczenie zdrowotne (163,09 złotych) oraz zaliczkę na PIT (119,00 złotych).
Przedsiębiorca, zależnie do tego, czy jest na małym czy dużym ZUS-ie, będzie płacił podobne lub o wiele większe składki zdrowotne i emerytalne. Natomiast nie ma limitu zaliczki na PIT – im więcej zdobędzie kosztów, tym niższy podatek zapłaci. Wystawiając fakturę za usługi, przedsiębiorca otrzyma też o wiele wyższe wynagrodzenie netto niż za pracę na etacie. Pracodawca musi ponieść wiele dodatkowych kosztów związanych ze stanowiskiem pracy, opłatami za czynsz, media itd. Dlatego, aby zatrudnienie kogoś opłacało się, pensja musi być odpowiedniej wysokości. Przy zatrudnieniu podwykonawcy, który ma własną firmę, wszystkie powyższe koszty nie są brane pod uwagę, dlatego na fakturze kwota może być wyższa.
Opłacalne początki
Działalność gospodarcza najbardziej opłaca się przez pierwsze 2,5 roku jej prowadzenia ze względu na preferencyjne stawki ZUS. Przez pierwsze pół roku płaci się tylko stawkę zdrowotną w wysokości około 200 złotych. Z kolei potem przez dwa lata uiszcza się tzw. mały ZUS wynoszący około 500 złotych.
To spore ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców, dzięki któremu mogą oni szybciej osiągnąć stabilność finansową i uzyskiwać większe dochody. Po tym okresie preferencyjnym, składki ZUS są o wiele wyższe i wynoszą około 1200 złotych. Warto jednak pamiętać, że składki na ZUS także wlicza się do kosztów firmy, wiec obniżają one podatek dochodowy. Ponadto, po tych 2,5 latach przedsiębiorstwo może osiągnąć już dobrą dynamikę przychodów, która pozwoli bez przeszkód uiszczać należności za ZUS i wychodzić na swoje.
Jak założyć firmę?
Założenie firmy to łatwy, szybki i darmowy proces. Wystarczy złożyć wniosek do CEIDG – można w urzędzie, można elektronicznie. Jeśli nie masz NIP-u, czekasz na niego kilka dni, podobnie jak na REGON. Wniosek do CEIDG jest także zgłoszeniem do GUS, ZUS-u i US oraz wyrażeniem chęci bycia płatnikiem VAT-u, zatem jednym wnioskiem załatwiasz wszystkie formalności. Dowiedz się więcej pod adresem: https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl