Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu

Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość wielu kobiet. Nierzadko staje się ono problemem, którego panie nie potrafią przeskoczyć. Ponieważ jest to dolegliwość otoczona swego rodzaju tabu, wiele kobiet męczy się zamiast szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem. Warto wiedzieć, że nietrzymaniu moczu można zapobiegać, leczyć je a w ostateczności wyleczyć.
Reklama
Wystarczy tylko przełamać się i porozmawiać ze swoim lekarzem, który skieruje na badania i rozpocznie terapię.

Mechanizmy nietrzymania moczu

Istnieją dwa mechanizmy nietrzymania moczu. Pierwszy z nich wiąże się z reaktywnością pęcherza. Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy odczucie potrzeby skorzystania z toalety jest tak nagłe, iż chory nie zdąża dotrzeć tam na czas, co kończy się popuszczeniem. Drugim mechanizmem jest obniżenie napięcia mięśniowego mięśni miednicy mniejszej. W tym wypadku nietrzymanie moczu objawia się popuszczaniem podczas wysiłku fizycznego np. podczas podnoszenia ciężarów, kichania itp.

Powody występowania nietrzymania moczu

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest starzenie się poszczególnych struktur organizmu.
Reklama
Wraz z wiekiem spada napięcie mięśni miednicy mniejszej, ale również zmienia się sposób przewodzenia impulsów nerwowych z pęcherza moczowego do mózgu, co sprawia, że pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Powstanie tego zaburzenia mogą dodatkowo przyspieszyć ćwiczenia siłowe, które nadwyrężają mięśnie miednicy, częste zapalenia pęcherza moczowego oraz ciąża.

Nietrzymanie moczu – nieprzyjemna dolegliwość

Nietrzymanie moczu potrafi bardzo utrudnić życie. Przede wszystkim świadomość, że może „coś” się przytrafić działa bardzo negatywnie na psychikę osoby dotkniętej tą dolegliwością. Odczuwanie ciągłej obawy często prowadzi do wycofania się z życia towarzyskiego. Ponadto pojawia się również problem zapachu moczu, który także nie sprzyja kontaktom towarzyskim. Nietrzymanie moczu to również duża przeszkoda w prowadzeniu aktywnego życia seksualnego.
Reklama
Jak zatem widać dolegliwość ta ma negatywny wpływ na wiele aspektów życia, a przecież wcale nie musi tak być.

Diagnostyka

Nietrzymanie moczu w naszym społeczeństwie jest odbierane jako przejaw starości. Wiele kobiet cierpiących z tego powodu nie chce powiedzieć o tej dolegliwości lekarzowi ze względu na wstyd. Warto jednak przełamać się i powiedzieć o popuszczaniu moczu swojemu lekarzowi rodzinnemu, który skieruje do dalszej diagnostyki. Zazwyczaj pacjentka otrzymuje skierowanie na laboratoryjne badanie moczu oraz USG układu moczowo-płciowego.
Reklama
Na podstawie tych badań lekarz określa przyczynę nietrzymania moczu i wdraża leczenie. Bywa, że zalecane są dodatkowe badania specjalistyczne, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Leczenie

Leczenie nietrzymania moczu uzależnione jest od mechanizmu jaki je wywołuje. W przypadku zaburzenia reaktywności pęcherza moczowego podawane są specjalistyczne leki i to zazwyczaj pomaga. Jeśli powodem nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni miednicy mniejszej wtedy lekarz zaleca specjalne ćwiczenia. U pacjentek, które zgłaszają swój problem późno może być konieczna interwencja chirurgiczna. Obecnie nietrzymania moczu można skutecznie zwalczać, dlatego nie warto się zbyt długo męczyć, tylko trzeba powiedzieć o tym problemie swojemu lekarzowi.

Profilaktyka

Nietrzymaniu moczu można również skutecznie zapobiegać poprzez ćwiczenie mięśni miednicy mniejszej. Ćwiczenia takie opierają się głównie na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Czasami do takich ćwiczeń wykorzystywane są również specjalne kulki, które wkłada się do pochwy. Zadaniem kobiety jest utrzymanie ich niezależnie od wykonywanych czynności. Warto również wiedzieć, że niekiedy wystarczą drobne zmiany w życiu codziennym, aby zmniejszyć lub pozbyć się tej dolegliwości np. zaprzestanie picia przed snem, regularne opróżnianie pęcherza zgodnie z zegarkiem czy skorzystanie z toalety przed czynnościami związanymi z wysiłkiem fizycznym. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama