Jak walczyć z alergią?

Jak walczyć z alergią?

Wraz z nastaniem cieplejszych dni znacząco rośnie liczba osób cierpiących z powodu alergii. Katar, zatkany nos, łzawiące i zaczerwienione oczy to tylko niektóre z objawów nadwrażliwości na pyłki roślin. Życie z alergią może wydawać się ciężkie, jednak istnieje szereg sposobów na złagodzenie dolegliwości i powrót do zdrowia. W jaki sposób walczyć z alergią i cieszyć się życiem bez przykrych objawów?
Reklama
Alergia to patologiczna reakcja tkanek na substancje obce zwane alergenami, które w normalnych warunkach nie powodują żadnych objawów. Rodzaj reakcji alergicznej różni się od łagodnej jak katar do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Alergenami mogą być substancje przenoszone wraz z powietrzem jak pyłki roślin lub sierść zwierząt, niektóre pokarmy czy kosmetyki. Ilość osób cierpiących z powodu nadwrażliwości na pyłki rośnie z roku na rok, jednak, w jaki sposób można ochronić się przed negatywnymi skutkami uczulenia? Epidemia alergii Jak pokazują badania, obecnie aż 30% populacji cierpi z powodu alergii. Co ciekawe, znaczny wzrost zachorowalności zaobserwowano w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to spowodowane podwyższeniem się standardów życia, co nie wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Dzieci wychowywane w sterylnych warunkach mają dużo większą szansę na zachorowanie na alergię.
Reklama
Dodatkowo, ważną rolę w rozwoju choroby pełnią geny, – jeśli jedno z rodziców cierpi z powodu nadwrażliwości, prawdopodobieństwo, że rozwinie się ona u dziecka wynosi aż 40%. Domowe sposoby walki z alergią Medycyna naturalna zna kilka sposobów na łagodzenie dokuczliwych objawów alergii. Podstawowa zasada brzmi: należy unikać substancji wywołujących dolegliwości. O ile nadwrażliwość na produkty spożywcze lub sierść zwierząt unikanie kontaktu z alergenami nie nastręcza większych problemów, to w przypadku pyłków roślin jest to praktycznie niemożliwe. Uczuleni na alergeny wziewne będą obserwowali złagodzenie objawów po deszczu, jednak będzie to tylko chwilowa ulga. Niektórzy polecają picie naparów z pokrzywy, rumianku i nawłoci, które, stosowane regularnie pozwalają pozbyć się kataru i nieżytu nosa.
Reklama
Leki antyhistaminowe Leki o działaniu antyhistaminowym są podstawową metodą walki z objawami alergii. Dostępne bez recepty w aptekach, zawierają substancje blokujące receptory histaminy odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Leki przeciwhistaminowe nowej generacji nie wywołują skutków ubocznych ze strony wątroby czy układu krążenia oraz nie powodują senności i problemów z koncentracją. Warto zaznaczyć, że leków nie należy odstawiać w przypadku poprawienia się stanu zdrowia, tylko kontynuować kurację aż do zakończenia sezonu na pylenie. Kromony i leki antyleukotrienowe Kromony są lekami wydawanymi na receptę, zawierającymi kromoglikan disodowy – substancję działającą przeciwzapalnie i hamująco na komórki tuczne odpowiedzialne za reakcję alergiczną. Preparaty zawierające kromony są bezpieczne w użytkowaniu i nie wywołują skutków ubocznych.
Reklama
Antyleukotireny stosowane są z zwalczaniu nieżytu nosa, astmy oskrzelowej oraz świądu skóry. Działają podobnie jak leki antyhistaminowe, blokując receptory substancji wywołującej męczące objawy. Kortykosteroidy Leki steroidowe to najskuteczniejsza broń w walce z alergią. Preparaty na bazie kortyzonu potrafią w krótkim czasie całkowicie zniwelować nawet najcięższe objawy alergii. Jednak długotrwałe stosowanie kortykosteroidów jest niebezpieczne i wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi obejmującymi wzrost masy ciała, podwyższenie ciśnienia tętniczego, pogorszenie trądziku oraz przebiegu cukrzycy. Leków tego typu nie wolno stosować u dzieci. Terapia odczulająca Farmakoterapia stosowana w zwalczaniu dolegliwości alergicznych jest jedynie leczeniem objawowym, które nie usuwa przyczyny choroby.
Reklama
Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie immunoterapii, która pozwala na stałe uodpornić się na działanie alergenów. Terapia odczulająca polega na podawaniu stopniowo zwiększających się dawek substancji wywołującej dolegliwości u pacjenta, aż do momentu uzyskania przez organizm tolerancji. Alergen podaje się podskórnie w zastrzykach lub w postaci kropel podjęzykowych. Immunoterapia jest długim i żmudnym procesem, który niestety nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii odczulającej jest gruźlica, wiek poniżej 5 lat, ostre choroby zakaźne czy choroby immunologiczne. Decyzja o zastosowaniu tej metody leczenia należy do alergologa, dlatego w najlepiej umówić się na wizytę do sprawdzonego specjalisty: Konsultacje specjalistyczne - Alergolog.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama