Halloween - skąd się wzięło to święto?

Dom i ogród Czwartek, 3 października 2019
Oceń:
4 / 12 głosów

Halloween to święto, które przywędrowało do nas zza granicy i być może dlatego nie każdy jest zadowolony z jego obchodów. Jest to jednak wielka frajda dla dzieci, które ostatniego października przebierają się w straszne stroje i wędrują od domu, do domu wykrzykując hasło: słodycze albo psikus!

Halloween w Polsce

W naszym kraju Halloween obchodziliśmy po raz pierwszy w latach 90tych. Tak naprawdę nikt nie przedstawia szczegółowej genezy tego święta. Można się tylko domyślać, skąd się wzięło, na podstawie różnych opowieści.
Wierzono też, że jest to czas, gdy granica świata umarłych oraz żywych się zaciera. Niektórzy wierzą w to do tej pory i wolą w tym czasie nie wychodzić z domu w obawie przed spotkaniem złej zjawy.

A co robi się na Halloween w Polsce? Zobaczcie w galerii!

Obowiązkową wręcz Halloweenową ozdobą jest dynia, z której robi się świetliste lampiony. Wycinamy w niej oczy i usta, a taka dynia zazwyczaj jest dość przerażająca, jednak często odchodzi się od tych strasznych motywów i stawia raczej na zabawne lampiony. Prócz dyni, potrzebne są też inne ozdoby. To też w Halloween na ścianach jest masa sztucznych pajęczyn i pająków. Można też zrobić girlandę z papieru z takim motywem, na jaki tylko mamy ochotę. Warto także zadbać o odpowiednio przygotowany poczęstunek, na przykład kruche ciasteczka w kształcie palców wiedźmy, albo budyniowe desery, z których wydostają się żelkowe gąsienice.

Źródło: pixabay.com