Banki udzielają kredytów samochodowych nawet na 450 tys. zł!

Banki udzielają kredytów samochodowych nawet na 450 tys. zł!

Nie każdego stać na zakup samochodu z własnych oszczędności. Kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet kilkaset tysięcy złotych to pokaźna suma, dlatego wielu kierowców, którzy chcą nabyć auto prosto z salonu, musi poprosić o pomoc bank. Jakiego produktu szukać? Jak długo można spłacać zadłużenie? I jakie raty wybrać?
Reklama

Kredyt hipoteczny, inwestycyjny, samochodowy, gotówkowy – rodzaje kredytów

Pojęcie kredytu może przybrać przynajmniej kilka form w zależności od przeznaczenia pieniędzy pożyczonych klientowi przez bank. Jednym z najpopularniejszych jest kredyt hipoteczny, którego celem jest sfinansowanie zakupu mieszkania lub innej nieruchomości, a także realizacja inwestycji budowlanej. Taki kredyt opiewa zwykle na wysokie kwoty, liczone w setkach tysięcy złotych, a spłata zobowiązań zaciągniętych trwa zazwyczaj kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Jednak pomoc finansową ze strony banku można otrzymać również na inne cele. Jeśli masz zamiar zainwestować, np. wykupić akcje, powinieneś szukać ofert kredytu inwestycyjnego. Pieniądze możesz także otrzymać w celu sfinansowania zakupu sprzętu RTV i AGD do domu, nabycia nowego komputera, telewizora lub samochodu.
Reklama
Wówczas bank udzieli Ci kredytu konsumpcyjnego. W tym ostatnim przypadku, tj. gdy przy finansowym wsparciu banku zamierzasz kupić samochód, powinieneś ubiegać się o kredyt samochodowy lub gotówkowy, których definicja mieści się w pojęciu kredytu konsumpcyjnego.

Czym różni się kredyt samochodowy od kredytu gotówkowego?

Udzielenie kredytu samochodowego wiąże się z tym, że dzięki niemu sfinansujesz tylko zakup pojazdu. Może to być zarówno samochód osobowy, motocykl, jak i przyczepa kempingowa, jednak pieniądze udostępnione Ci przez bank nie mogą zostać spożytkowane w żadnym innym celu. Kredyt gotówkowy nie wymaga określenia, na co wydasz pożyczone od banku pieniądze. Możesz zatem sfinansować w ten sposób wakacyjny wyjazd, ale możesz też przeznaczyć pieniądze na zakup pojazdu, jednak na zupełnie innych warunkach niż w przypadku kredytu samochodowego. O różnicach między kredytem samochodowym i kredytem gotówkowym dowiesz się więcej z artykułu: Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć o samochodzie na raty?

Kredyt samochodowy – jak długo będziesz go spłacał?

To, jak długo będziesz zadłużony po wzięciu kredytu samochodowego, zależy od warunków, na jakich zostanie zawarta umowa między Tobą a bankiem.
Reklama
Okres kredytowania, a więc liczbę i wysokość rat, ustala się jeszcze przed dopełnieniem wszystkich formalności. Kredyty samochodowe mogą być zaciągane nawet na sumę kilkuset tysięcy złotych. Przykładowo mBank oferuje tego typu pożyczki maksymalnie na kwotę 450 tys. zł., a pożyczoną sumę wraz z odsetkami, marżami, prowizjami i wszelkimi innymi opłatami należy zwracać w miesięcznych ratach rozłożonych na okres od pół roku nawet do 10 lat. Kredyt samochodowy, w zależności od okresu spłaty, może być zarówno kredytem krótkoterminowym (spłata kredytu w ciągu roku), średnioterminowym (spłata kredytu w okresie między 1 rokiem a 3 latami od zaciągnięcia pożyczki), jak i długoterminowym (spłata trwająca ponad 3 lata).
Reklama

Samochód na raty, ale jakie?

Sfinansowanie zakupu samochodu z kredytu wiąże się ze zwrotem bankowi pożyczonej wcześniej należności. Spłata kredytu następuje w ratach, a te w przypadku kredytu samochodowego mogą być różne:
  • kredyt standardowy z comiesięczną płatnością,
  • kredyt balonowy ze spłatą niskich rat oraz z wykupem auta na końcu okresu kredytowego (wówczas następuje jednorazowa płatność większej sumy),
  • kredyt jednoratowy dla osób, które mogą wpłacić duży wkład własny (np. 50% wartości auta), a resztę należności płacą jednorazowo po roku.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kredyt i pożyczka to nie to samo.
Reklama
W rzeczywistości te dwa pojęcia łączy jedynie fakt, że w obu przypadkach ktoś pożycza komuś pewną sumę pieniędzy. Kredytu jednak mogą udzielać tylko banki, a zasady, na jakich zostaje on udzielany, reguluje polskie prawo. Tymczasem pożyczka może zostać udzielona przez dowolną osobę, na dowolny okres czasu, a jeśli pożyczana suma jest mniejsza niż 500 zł, w ogóle nie trzeba sporządzać umowy pisemnie.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama