Dojrzewanie u dziewczynki - czego się spodziewać, jakie zachodzą zmiany?
Udostępnij Google News
Dziecko

Dojrzewanie u dziewczynki - czego się spodziewać, jakie zachodzą zmiany?

Każda z nas pamięta ten magiczny moment, kiedy nagle zorientowała się, że nie jest już małą dziewczynką, tylko młodą, ciekawą świata kobietą. Dojrzewanie u dziewczynki przebiega znacząco inaczej niż u chłopców, chociaż są pewne podobieństwa. Jak rozpoznać, że nasza córka dojrzewa? Jak wspierać ją w ten piękny, lecz trudny czas?

Dojrzewanie u dziewczynki- symptomy

Zastanawiasz się, czy Twoja córka dojrzewa? Czy to już TEN moment? Otóż są pewne oznaki, które jasno mówią, o tym, że twoje dziecko powoli przechodzi w kolejny etap życia. Charakterystycznym objawem tego stanu rzeczy dla obojga płci, jest rozdrażnienie. A wręcz irracjonalne i nieadekwatne do sytuacji wybuchy złości, czy płaczu. Dodatkowo dziewczynki nagle stają się mniej wylewne w stosunku do rodziców, mają swój świat i niechętnie mówią o tym, co dzisiaj robiły, lub co robią aktualnie. Zaczynają częściej spędzać czas z rówieśnikami oraz przejmować się swoim wyglądem zewnętrznym.

Zmiany w ciele i głowie

Do tych niepozornych objawów dojrzewania dochodzi szereg innych oznak, które tak naprawdę są bezpośrednią przyczyną takiego zachowania. Aby to zrozumieć,musimy wiedzieć, co się zmienia oraz kiedy do takich zmian dochodzi. Dojrzewanie u dziewczynki bowiem to trudny czas dla rodziców, jak i samej zainteresowanej.

Dojrzewanie u dziewczynki, kiedy?

Dziewczynki okres pokwitania rozpoczynają w okolicy 12 roku życia i trwa on mniej więcej do osiemnastki.

Dojrzewanie, zmiany w ciele

Najczęściej dojrzewanie u dziewczynki rozpoczyna się od pierwszej miesiączki. Chociaż oczywiście, jej zwiastunem są już najczęściej zmiany skórne, czy chwiejność nastroju. Z czasem zmiany skórne mogą przerodzić się w trądzik. Ponadto podobnie jak u chłopców dochodzi do nagłego wzrostu masy i długości ciała. Biodra zaokrąglają się, zaczynają rosnąć piersi. W związku z gwałtownym wzrostem dziewczynka może odczuwać bóle w stawach i między żebrami. Warto też w tym czasie, w związku ze zmianami fizycznymi i hormonalnymi w ciele córki, wybrać się z nią na pierwszą wizytę u ginekologa. Pozwoli to na wyrobienie nawyku dbania o zdrowie i profilaktykę oraz ułatwi córce zrozumienie tego, co aktualnie dzieje się z jej ciałem. Ginekolog również pomoże przeprowadzić rozmowę na temat seksualności, seksu oraz ewentualnej antykoncepcji i ryzyku zarażenia się chorobami wenerycznymi. Chociaż może być to dla ciebie trudne, to twoja księżniczka, przestaje być małą dziewczynką, a staje się kobietą. Odpowiedzialne podejście do spraw damsko-męskich jest kluczowe, abyś nie musiała obawiać się niechcianej ciąży swojej córki lub poważnych problemów zdrowotnych. W końcu chcesz dla niej jak najlepiej.

Dojrzewanie, zmiany psychiczne

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie