Rekrutacja na studia doktoranckie. Kto i kiedy może ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie?
Udostępnij Google News
Kariera

Rekrutacja na studia doktoranckie. Kto i kiedy może ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie?

Marzenie o doktoracie pojawia się zazwyczaj dopiero w trakcie studiów – niewiele osób już w liceum wie, że chce rozpocząć karierę naukową. Kto jednak ostatecznie będzie mógł zrealizować to marzenie i co trzeba zrobić, by móc ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie?

Studia doktoranckie: kiedy warto na nie aplikować?

Dla niektórych studentów trzy czy nawet pięć lat nauki w szkole wyższej to zdecydowanie za mało. Chcą kontynuować swoją przygodę z uczelnią, chociaż już na innych zasadach. Studia doktoranckie im to umożliwiają - oprócz kolejnych zajęć na których sami są studentami, doktoranci prowadzą własne badania, pracują nad publikacjami naukowymi, a także prowadzą zajęcia dla studentów licencjatu czy uzupełniających studiów magisterskich. To właśnie dzięki studiom doktoranckim mogą rozpocząć karierę naukową i rozwijać własne projekty pod okiem doświadczonych profesorów.

Warto też pamiętać, że studia doktoranckie mogą być interesującą opcją także dla osób, które wprawdzie nie planują związać się zawodowo z uczelnią, ale na przykład chcą pracować jako eksperci
w renomowanych instytucjach czy think-tankach. Tytuł doktora to często przepustka do pracy na lepiej płatnych stanowiskach – pracodawcy doceniają nie tylko ponadprzeciętną chęć i motywację do nauki,
ale także wyspecjalizowanie się w konkretnej dziedzinie.

Jak wygląda rekrutacja na studia doktoranckie?

Każda uczelnia ustala własne zasady rekrutacji na studia doktoranckie. Podstawowym wymogiem jest jednak posiadanie tytułu magistra – tylko osoby, które obroniły pracę magisterską, mogą starać się
o przyjęcie na studia III stopnia.

Oprócz tego wiele szkół wyższych przyznaje dodatkowe punkty np. za certyfikaty językowe, publikacje naukowe w trakcie studiów czy aktywność w kołach naukowych i zaangażowanie w organizację konferencji.

Kandydat na studia doktoranckie powinien również wiedzieć, jakim problemem badawczym chce się zająć na studiach III stopnia – dzięki temu może wybrać promotora, który specjalizuje się w zbliżonej dziedzinie naukowej i może wesprzeć go w prowadzeniu badań, a następnie pisaniu pracy doktorskiej.

Część uczelni – m.in. Wyższa Szkoła Bankowa (https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/doktorat) – dąży do uproszczenia całego procesu rekrutacji na studia doktoranckie. Np. WSB w Gdańsku umożliwia aplikowanie na studia także tym osobom, które nie mają na swoim koncie publikacji naukowych lub które nie uczestniczyły wcześniej w konferencjach. Istotniejsza jest natomiast motywacja i chęć rozwoju na studiach III stopnia.

Studia doktoranckie na pewno powinny rozważyć osoby ambitne, lubiące się uczyć i chcące stale poszerzać swoje horyzonty. Warto też pamiętać, że zdobycie tytułu doktora to wspaniały wstęp do kariery naukowej, ale absolwent studiów III stopnia z pewnością nie będzie też narzekać na brak ofert pracy składanych przez prywatne i państwowe firmy i instytucje.
Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie