Jakie są sposoby leczenia bezpłodności?

Jakie są sposoby leczenia bezpłodności?

W Polsce pojawia się coraz więcej par, które pomimo usilnych starań nie mogą mieć dzieci. Często nawet wieloletnie próby nie przynoszą efektów. Kiedy młodzi ludzie zaczynają czuć się bezsilni, kierują się do lekarza gdzie słyszą diagnozę – bezpłodność. Wielu parom, które słyszą ten wyraz ziemia osuwa się spod nóg. Warto jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów leczenia bezpłodności i nie warto tak łatwo rezygnować z chęci posiadania dzieci.

Badania, badania, badania i diagnoza

Zanim zacznie się terapia para zostaje poddana wielu badaniom. Lekarz prowadzący musi sprawdzić co jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Dopiero specjalistyczne badania pozwalają określić czy problem leży po stronie kobiety czy mężczyzny. Jedynie dokładna diagnostyka może określić, czy przyczyną jest zła budowa narządów płciowych, problemy hormonalne czy może coś zupełnie innego. Kidy wiadomo już co się dzieje lekarz zaleca odpowiednie leczenie.

Leczenie hormonalne

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów związanych z zajściem w ciążę są hormony. Związki te, choć występują w organizmie w bardzo małych ilościach, potrafią dobrze namieszać. Wystarczy niedobór lub nadmiar któregokolwiek z nich, aby pojawiły się kłopoty z zajściem w ciążę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko progesteron czy estrogeny mają wpływ na to jak funkcjonuje układ rozrodczy, ale także inne hormony, których wcale się o to nie podejrzewa np. hormony tarczycy. Dlatego też lekarze muszą bardzo dokładnie przebadać pacjenta, aby podać odpowiedni środek.

Naprotechnologia

Naprotechnologia to zespół działań związanych z wyregulowaniem organizmów kobiety i mężczyzny. Metoda ta polega na przeprowadzaniu wielu badań i obserwacji, przede wszystkim kobiet pragnących być matkami, których zadaniem jest dokładne zdiagnozowanie problemu. Kolejnym krokiem jest leczenie czynnika, który powoduje problemy z zajściem w ciążę. Naprotechnologia jest w Polsce jeszcze mało znanym kierunkiem medycyny. Ponadto przez wiele osób bywa negowana ze względu na to, że kładzie się tu duży nacisk na naturalne metody samobadania przez kobietę. Lekarz prowadzący wymaga m.in. prowadzenia obserwacji śluzu, szyjki macicy czy mierzenia temperatury ciała nawet kilka razy dziennie przez kilka a nawet kilkanaście tygodni. Warto zaznaczyć, że według statystyk naprotechnologia jest bardzo skuteczna. Niektóre źródła podają, że nawet 65% kobiet leczonych w ten sposób zachodzi w ciążę w ciągu 2 lat od rozpoczęcia terapii.

In vitro

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii in vitro nie jest sposobem leczenia bezpłodności. Celem leczenia bezpłodności jest doprowadzenie kobiety i mężczyzny do takiego stanu zdrowia, aby dziecko mogło zostać poczęte w sposób naturalny. Wychodząc z tego założenia zabieg sztucznego zapłodnienia nie leczy, a jedynie daje parze szansę na posiadanie własnego potomstwa. Dlatego też zanim para podejmie decyzję o poddaniu się temu zabiegowi powinna spróbować wszelkich innych metod. Najlepiej, aby in vitro było traktowane jako ostateczność, a nie jako sposób na szybkie rozwiązanie problemu.

Problemy psychiczne, stres, przemęczenie

Powyżej znajduje się zaledwie kilka metod leczenia niepłodności, trzeba jednak pamiętać, że przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, a tym samym sposoby leczenia są bardzo różne. Bywa, że bezpłodność spowodowana jest stanem psychicznym lub stresem. W takim wypadku najlepszym lekarstwem może okazać się odpoczynek, zwolnienie tempa czy przewartościowanie swojego życia.

Nie wszystko dla każdego

Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele, dlatego też nie można wymienić wszystkich sposobów ich leczenia. Często u podstawy problemu leżą choroby, które nie powinny mieć wpływu na płodność, a jednak w wybranym wypadku mają. Dlatego leczenie bezpłodności to bardzo indywidualna sprawa. Pomimo wysokich wskaźników powodzenia przy zabiegach in vitro czy leczeniu metodami naprotechnologii, które podają różne statystyki należy pamiętać, że metody te nie pomogą każdej parze. Leczenie musi być bardzo dokładnie dopasowane do potrzeb konkretnej pary o czym należy pamiętać. Agnieszka
Udostępnij artykuł