jak oszczędzać na rachunkach

Jak oszczędzać na rachunkach?

Codzienne płatności sprawiają, że zarabiane pieniądze są głównie wydawane na pokrycie rachunków. Prąd, gaz, woda, czy usługi telekomunikacyjne to tylko niektóre ze stałych zobowiązań, które musimy pokryć. Koszta są jednak często bardzo wysokie i szukamy oszczędności. Zamiast odmawiać sobie przyjemności, zastanówmy się, jak oszczędzać na rachunkach?
Reklama

Jak oszczędzać na rachunkach, kilka sprawdzonych sposobów

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić, na czym najwięcej tracimy pieniędzy. Gospodarowanie pieniędzmi jest również ważne pod kątem opłacania rachunków i negocjowania cen z dostawcami. W przypadku usług telekomunikacyjnych mamy bowiem możliwość porównania oferty i zmiany operatora lub renegocjacji warunków na końcu umowy. Niższe rachunki powinny również wynikać z naszych codziennych wyborów. Aby wiedzieć, jak oszczędzać na rachunkach należy wiedzieć, jak żyć, aby nie generować dużych kosztów. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
  • Oszczędzaj wodę- goląc się lub myjąc zęby zakręcaj kran, gdy aktualnie nie korzystasz z wody. Jeżeli masz wannę, zrezygnuj z codziennych kąpieli na rzecz szybkich prysznic, tym samym unikaj bezsensownego stania pod strumieniem wody.
  • Zainwestuj w rodzinną ofertę- wiele operatorów zwłaszcza komórkowych oferuje możliwość obniżenia rachunku, jeżeli do jednej umowy podpiętych jest więcej niż jeden numer. To tak zwane pakiety rodzinne. Oszczędności generują również umowy pakietowe, gdzie posiadając kilka usług, otrzymujemy spore rabaty na rachunek końcowy.
  • Nie marnuj prądu- zdarza ci się zostawiać telewizor włączony i wcale go nie oglądać? Właśnie tak tracisz pieniądze. Uruchamiaj sprzęty tylko wówczas jeżeli planujesz nich korzystać i wyłączaj je niezwłocznie po zakończeniu użytkowania. Rozważne gospodarowanie pieniędzy polega między innymi na mądrym użytkowaniu energii. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym rozważ zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które nie tylko generują spore oszczędności, ale również zapewniają niezależność.
  • Wymień uszczelki, kup perlatory- Cieknące krany, czy spłuczki sprawiają, że pieniądze dosłownie uciekają nam razem z wodą. Mając szczelną instalację hydrauliczną, nie będziesz musiał zastanawiać się, jak oszczędzać na rachunkach. Popularnym rozwiązaniem i bardzo mądrym jest zamontowanie pod prysznicem perlatorów, które wzmocnią strumień wody, dzięki czemu mniej jej zużyjesz podczas kąpieli.

Inne dobre nawyki, które sprawią, że zachowasz więcej pieniędzy

Ruch zero waste powstał z myślą o planecie, ale prawda jest taka, że wymyślili go nasi rodzice i dziadkowie już dawno i był raczej podyktowany trudnymi czasami, a nie troską o środowisko.
Reklama
Jak zaoszczędzić na rachunkach  ogólnie? Otóż naprawiaj sprzęty, dawaj nowe życie ubraniom, wymieniaj się lub kupuj używane, lecz sprawne dobra, które są często 80% tańsze niż nowe rzeczy. Nie ma sensu marnować pieniędzy. Jeżeli możesz mieć coś taniej, po co przepłacać?
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama