choinka na Święta

Choinka na Święta - co zrobić, żeby dłużej stała ?

Jest niekwestionowanym symbolem świąt. Choinka na Święta jest obowiązkowa w każdym domu. Małe, duże, sztuczne i prawdziwe wszystkie mają swoich fanów. Jednak królową wśród nich jest bezwątpienia ta naturalna, pachnąca lasem i ciesząca oko, pięknymi igłami. Wszystkie gospodynie jednak co roku zastanawiają się, co zrobić, żeby choinka dłużej stała jeszcze po świętach i zdobiła wnętrze?
Reklama

Choinka na święta, jakie drzewko wybrać?

Dzisiaj jest prościej niż lata temu. Wystarczy jechać do szkółki leśnej i kupić wymarzone drzewko, zamiast szukać go po lesie z siekierą. Jednak, gdy już podejmiemy decyzję o naturalnym drzewie, pojawia się pytanie, jaką choinkę wybrać? Otóż prym widzie jodła kaukaska wraz ze świerkiem pospolitym. Jodła ma więcej zwolenników z powodu wąskiej korony, dłuższej żywotności i piękniejszych, bardziej gęstych igieł. Świerk, chociaż bardziej tradycyjny, zajmuje wiele miejsca i szybko gubi igły.

Pięć sprawdzonych sposobów, aby choinka na święta stała dłużej

  • Kupuj z głową
Już na etapie zakupu drzewka możemy sprawić, że nasza choinka na święta będzie cieszyć oko jeszcze długo po nich.
Reklama
Wybieraj zawsze drzewka, które są cięższe. Waga drzewka dużo mówi o jego wieku, stare drzewa są bowiem lekkie. Jednocześnie, gdy już decydujesz, które drzewka cię interesują, stuknij nimi o podłożę, jeżeli spadnie dużo igieł, lepiej zrezygnuj z tego egzemplarzu.
  • Dbaj o świeżą wodę w stojaku
Wymiana wody jest bardzo ważna. Wodę w stojaku należy wymieniać co dwa dni. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, aby choinka nie gubiła igieł na tym etapie, to zrób zakupy w sklepie ogrodniczym. Bowiem dodanie łyżeczki nawozu dla iglaków do wody w stojaku, znacząco wpływa na żywotność drzewka.
Reklama
  • Unikaj ciepła
Iglaki nie lubią ciepła. Dlatego staraj się nie stawiać choinki w pobliżu kominka, czy innego źródła ogrzewania. Musimy też zadbać, aby drzewko miało sporo przestrzeni i nic nie naruszało jego korony. Warto też wyciągać choinkę na balkon, czy taras, gdyż iglaki lubią bardzo niskie temperatury.
  • Przepych nie wskazany
Chociaż wszyscy lubimy ozdoby świąteczne i podobno nigdy ich dość, to choinka na święta jeżeli ma gościć w naszym domu co najmniej do lutego, to nie powinna mieć na sobie zbyt dużo bombek i innych dekoracji.
Reklama
Zbyt duże obciążenie może negatywnie wpłynąć na koronę drzewka. Zamiast tego warto rozważyć ozdoby z wikliny lub sznurka, wyglądają one bardzo modnie i świetnie współgrają z naturalną koroną drzewka, a nie są tak ciężkie jak klasyczne ozdoby.
  • Podetnij pień
Zanim jednak wstawisz choinkę do stojaka, podetnij około 3 cm pnia, sprawi to, że choinka będzie lepiej przewodzić wodę i tym samym dłużej będzie stała. Aby jednak tak się stało niezwłocznie po obcięciu, włóż pień na kilka minut do ciepłej wody.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama