Choinka na Święta  - co zrobić, żeby dłużej stała ?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Choinka na Święta - co zrobić, żeby dłużej stała ?

Jest niekwestionowanym symbolem świąt. Choinka na Święta jest obowiązkowa w każdym domu. Małe, duże, sztuczne i prawdziwe wszystkie mają swoich fanów. Jednak królową wśród nich jest bezwątpienia ta naturalna, pachnąca lasem i ciesząca oko, pięknymi igłami. Wszystkie gospodynie jednak co roku zastanawiają się, co zrobić, żeby choinka dłużej stała jeszcze po świętach i zdobiła wnętrze?

Choinka na święta, jakie drzewko wybrać?

Dzisiaj jest prościej niż lata temu. Wystarczy jechać do szkółki leśnej i kupić wymarzone drzewko, zamiast szukać go po lesie z siekierą. Jednak, gdy już podejmiemy decyzję o naturalnym drzewie, pojawia się pytanie, jaką choinkę wybrać? Otóż prym widzie jodła kaukaska wraz ze świerkiem pospolitym. Jodła ma więcej zwolenników z powodu wąskiej korony, dłuższej żywotności i piękniejszych, bardziej gęstych igieł. Świerk, chociaż bardziej tradycyjny, zajmuje wiele miejsca i szybko gubi igły.

Pięć sprawdzonych sposobów, aby choinka na święta stała dłużej

  • Kupuj z głową

Już na etapie zakupu drzewka możemy sprawić, że nasza choinka na święta będzie cieszyć oko jeszcze długo po nich. Wybieraj zawsze drzewka, które są cięższe. Waga drzewka dużo mówi o jego wieku, stare drzewa są bowiem lekkie. Jednocześnie, gdy już decydujesz, które drzewka cię interesują, stuknij nimi o podłożę, jeżeli spadnie dużo igieł, lepiej zrezygnuj z tego egzemplarzu.

  • Dbaj o świeżą wodę w stojaku

Wymiana wody jest bardzo ważna. Wodę w stojaku należy wymieniać co dwa dni. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić, aby choinka nie gubiła igieł na tym etapie, to zrób zakupy w sklepie ogrodniczym. Bowiem dodanie łyżeczki nawozu dla iglaków do wody w stojaku, znacząco wpływa na żywotność drzewka.

  • Unikaj ciepła

Iglaki nie lubią ciepła. Dlatego staraj się nie stawiać choinki w pobliżu kominka, czy innego źródła ogrzewania. Musimy też zadbać, aby drzewko miało sporo przestrzeni i nic nie naruszało jego korony. Warto też wyciągać choinkę na balkon, czy taras, gdyż iglaki lubią bardzo niskie temperatury.

  • Przepych nie wskazany

Chociaż wszyscy lubimy ozdoby świąteczne i podobno nigdy ich dość, to choinka na święta jeżeli ma gościć w naszym domu co najmniej do lutego, to nie powinna mieć na sobie zbyt dużo bombek i innych dekoracji. Zbyt duże obciążenie może negatywnie wpłynąć na koronę drzewka. Zamiast tego warto rozważyć ozdoby z wikliny lub sznurka, wyglądają one bardzo modnie i świetnie współgrają z naturalną koroną drzewka, a nie są tak ciężkie jak klasyczne ozdoby.

  • Podetnij pień

Zanim jednak wstawisz choinkę do stojaka, podetnij około 3 cm pnia, sprawi to, że choinka będzie lepiej przewodzić wodę i tym samym dłużej będzie stała. Aby jednak tak się stało niezwłocznie po obcięciu, włóż pień na kilka minut do ciepłej wody.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie