3 kroki do wypowiedzenie OC

3 kroki do wypowiedzenie OC

Niezależnie od tego, z jakiego powodu zamierzasz wypowiedzieć OC, przeprowadzenie tej czynności wiąże się z określonymi procedurami. W poniższym artykule wyjaśniamy je krok po kroku i opisujemy cały proces.
Reklama

1. Sprawdź, czy możesz wypowiedzieć OC

Zanim przejdziesz do samego wypowiedzenia, zorientuj się, czy w ogóle istnieje taka możliwość w Twoim przypadku. Specyfika OC polega bowiem na tym, że co do zasady jest zawierane na pełne 12 miesięcy, a każdy samochód musi być nim objęty do czasu wyrejestrowania lub sprzedania zagranicę. Nawet jeden dzień bez polisy grozi wysoką karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego wypowiedzenie OC jest najczęściej możliwe krótko przed wygaśnięciem obecnej polisy.

Jeżeli Twoje ubezpieczenie niedługo dobiega końca, możesz je wypowiedzieć, tak aby samoistnie nie przedłużyło się na kolejny rok. Jeśli tego nie zrobisz, będzie obowiązywać przez następne 12 miesięcy w ramach składki narzuconej przez obecne towarzystwo. Jeżeli jednak złożysz wypowiedzenie umowy OC najpóźniej ostatniego dnia jej obowiązywania, wygaśnie po upływie 365 dni od daty zawarcia.

Reklama

W takiej sytuacji musisz pamiętać o wykupieniu nowej polisy, tak aby przez cały czas zachować ciągłość ubezpieczenia.

Wypowiedzenie OC jest możliwe także w przypadku, gdy po wykupieniu nowej polisy zapomnisz zrezygnować z poprzedniej i w efekcie przedłużyły się ona automatycznie. Wówczas możesz ją wypowiedzieć w dowolnym momencie, opłacając składkę wyłącznie za ten okres, w którym OC obowiązywało. Da się to zrobić także po kupnie używanego auta, rezygnując z ubezpieczenia przekazanego przez sprzedawcę.

2. Sporządź dokument wypowiadający ubezpieczenie

Jeśli któraś z powyższych sytuacji dotyczy Ciebie i wiesz, że przysługuje Ci prawo do wypowiedzenia OC i chcesz z niego skorzystać, konieczne jest sporządzenie stosownego dokumentu, który stanowi podstawę do przeprowadzenia procedury zgodnie z przepisami.

Reklama

Co do zasady powinien mieć on formę pisemną, jednak wiele towarzystw umożliwia dostarczenie wypowiedzenia także e-mailem czy faksem. Dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela,
  • numery rejestracyjne, marka i model, rok produkcji samochodu,
  • numer polisy i data wygaśnięcia polisy,
  • nazwa towarzystwa,
  • podstawa prawna wypowiedzenia,
  • data i miejsce,
  • podpis właściciela.

Jeżeli masz problem z samodzielnym przygotowaniem dokumentu, jego wzór możesz z łatwością pobrać za darmo z Internetu. Szczególne wątpliwości budzi jednak podstawa prawna, ponieważ różni się ona w zależności od przyczyny wypowiedzenia obowiązkowego ubezpieczenia. Choć zawsze obejmuje jest nią Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, to należy dobrać odpowiednie jej paragrafy do danej sytuacji.

Reklama

Jeżeli wypowiedzenie dotyczy ona wygasającej po roku polisy, należy się powołać na art. 28 wyżej wymienionego aktu prawnego. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź niezbędne informacje o wypowiedzeniu OC oraz art. 28. Z kolei art. 28a dotyczy podwójnego OC, podczas gdy rezygnację z ubezpieczenia przekazanego przez sprzedawcę używanego auta reguluje art. 31.

3. Prześlij wypowiedzenie

Zwieńczeniem procedury jest dostarczenie gotowego, opatrzonego odpowiednią podstawą prawną i w sposób zgodny z wytycznymi towarzystwa. W zależności od formy dostarczenia warto zachować jego potwierdzenie na przyszłość, w razie gdyby z jakichś powodów było potrzebne, a towarzystwo nie byłoby go w stanie udostępnić.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama