Fakty i mity na temat cellulitu
Udostępnij Google News
Zdrowie

Fakty i mity na temat cellulitu

Cellulit to typowo kobieca przypadłość, z której występowania z pewnością nie jesteśmy zadowolone. Spowodowany jest nierównomiernym rozłożeniem tkanki tłuszczowej oraz zmianami podskórnymi. Jego występowanie wiąże się z dużym stężeniem estrogenu w organizmie – dlatego też praktycznie nieobecny jest również u dzieci i młodych, dopiero dojrzewających dziewcząt. Zaś szczególnie często występuje u kobiet w ciąży i zaraz po urodzeniu – razem z rozstępami.

Nie ma jednej konkretnej metody leczenia cellulitu ani leków, które mogłyby pomóc kobietom z tym problemem. Nie mało jednak jest szarlatanów, którzy pragną wykorzystać kobiecą naiwność i naciągnąć na zakup jakiegoś magicznego specyfiku pomagającego w walce z problemem. Dlatego przedstawiamy parę, choć nie wszystkie, znane fakty i mity dotyczące tego zagadnienia.

Mit: Cellulit to to samo co cellulitis

Są to dwa różne schorzenia, które absolutnie nie mają ze sobą nic wspólnego prócz podobnej nazwy.

Fakt: Podatność na cellulit rośnie wraz z wiekiem kobiety

Dzieci i dopiero dojrzewające dziewczęta nie muszą obawiać się tego problemu. Ułatwioną walkę z cellulitem można toczyć również po okresie menopauzy.

Mit: Cellulit można zwalczyć całkowicie kremami, żelami lub tabletkami

Cellulit jest wynikiem wielu łączących się ze sobą powodów: genów, braku ruchu, złej diety, prowadzenia siedzącego trybu życia, nadmiernego stresu – i nie jest to schorzenie, które wyleczyć można jednym wybranym lekiem. Dopiero należyte zadbanie o wszystkie te części naszego życia pomoże w walce z cellulitem. Rzecz jasna, stosowanie kremów i żelów rozgrzewających skórę, bogatych w witaminy i mikroelementy, oraz służących do masażu jest wskazane – ale nie na tym powinna opierać się terapia.

Fakt: Cellulit jest dziedziczny

Dziedziczona zostaje ilość adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Posiadanie ich większej ilości zwiększa ryzyko powstawania cellulitu. Również ilość tłuszczu jaką może skumulować jedna taka komórka jest uwarunkowana genetycznie.

Mit: Cellulit to problem związany z otyłością

Cellulit występuje bez względu na wagę. Owszem, można stwierdzić, że dotyczy on w dużej mierze osób o większej wadze ale nieodłącznie wiąże się to również z ich złymi nawykami żywieniowymi i brakiem ruchu. Cellulit pojawia się głównie przy zwiększonym stężeniu estrogenu: u kobiet niedługo po dojrzewaniu, przechodzących menopauzę, będących w ciąży czy również mężczyzn przyjmujących sterydy.

Fakt: Ćwiczenia fizyczne pomagają w walce z cellulitem

Ćwiczenia fizyczne pobudzają metabolizm oraz proces usuwania toksyn z organizmu, dzięki lepszemu funkcjonowaniu systemu limfatycznego.

Fakt: Stres wpływa na powstawanie cellulitu

Stres związany jest z hormonem stresu, czyli kortyzolem. Ten zaś powoduje zwężanie naczyń krwionośnych i tym samym zwiększone odkładanie tłuszczu w ciele, a więc i nieprawidłowości w jego rozłożeniu.

Fakt: Odpowiednia dieta pomaga w zwalczaniu cellulitu

Należy zmniejszyć przyjmowane węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce. W zamian warto przyjmować więcej białka. Również picie dużej ilości soków z witaminą C albo przyjmowanie jej w pigułkach będzie pomocne. Jedzenie czarnego pieczywa i produktów zawierających błonnik pozwoli na szybsze usuwanie toksyn z organizmu i zapobiegnie dalszemu rozwijaniu się cellulitu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie