Kolczak zbrojny – objawy ukąszenia. Czy pająk kolczak jest groźny?
Kolczak zbrojny jest jednym z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Jeszcze kilka lat temu był bardzo rzadki, jednak aktualnie to się zmieniło. Zdarza się nawet, że słychać o nim w wiadomościach. Można go spotkać na ciepłych terenach, które porasta wysoka trawa. Kiedy ukąsi, jest to zazwyczaj bardzo bolesne. Może to być tak niebezpieczne, że konieczna będzie interwencja lekarza.
Reklama
Jadowity pająk kolczak – jak wygląda?
Kolczak zbrojny jest średniej wielkości pająkiem – osiąga około 10 – 15 mm. Ma bardzo rozbudowane głowotułowie, które jest czerwono-brązowe. Posiada zielony lub żółtawy odwłok, a także dość długie brązowo-żółtawe nogi uzbrojone w kolce. To jego pierwsza para odnóży posiada gruczoły jadowe. Znakiem charakterystycznym kolczaka zbrojnego jest ciemnobrązowy pas, który biegnie przez środek odwłoka. Wyraźny jest też dymorfizm płciowy — samice są większe od samców, u których na drugiej parze odnóży występują narządy kopulacyjne.Kolczak zbrojny — objawy ukąszenia
Jest jednym z nielicznych jadowitych pająków występujących w Polsce. Jego ukąszenie powoduje zatrucie. Jednym ugryzieniem jest w stanie zabić innego owada z kolei u człowieka wywołać piekący ból i stan zapalny. Do głównych objawów ukąszenia kolczaka zbrojnego zaliczamy:- ogólne rozbicie
- bóle głowy i całego ciała
- wymioty i nudności
- długotrwała tkliwość miejsca ugryzienia oraz ból najbliższych węzłów chłonnych
zdjęcie ilustrujące/Canva
Co robić po ugryzieniu?
Po ukąszeniu kolczaka zbrojnego należy przemyć skórę czystą wodą.Reklama
Kolczak zbrojny – czy hodowla w domu jest bezpieczna?
Kolczaka zbrojnego można hodować w domu oczywiście tak jak inne pająki w terrariach.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak oświetlić ogród?
Oświetlenie ogrodu odgrywa niezwykle ważną rolę, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale także w tworzeniu przyjemnej atmosfery. Planując oświetlenie zewnętrzne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na różne typy lamp i ich rozmieszczenie. W poniższym artykule omawiamy to, jak efektywnie wykorzystać lampy solarne i stojące oraz inne źródła światła, aby uzyskać najlepszy efekt we własnym ogrodzie.
Marzec w ogrodzie - co robić?
Czy wiesz, że marzec to idealny czas na rozpoczęcie prac ogrodniczych? Choć może się wydawać, że jeszcze jest zimno, to właśnie teraz możemy zacząć przygotowywać nasze ogrody na nadchodzący sezon. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma poradami dotyczącymi prac ogrodniczych, które warto wykonać w marcu.
Jakie kwiaty do gruntu w lutym?
Choć luty może być jeszcze zimny i szary, to właśnie teraz możemy rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego. Warto wiedzieć, że istnieje wiele kwiatów, które możemy siać i sadzić w lutym. Dzięki temu nasze ogrody będą pełne pięknych kolorów już od wczesnej wiosny. Poniżej przedstawiamy listę kwiatów, które warto zasadzić w lutym.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl