kolczak zbrojny

Kolczak zbrojny – objawy ukąszenia. Czy pająk kolczak jest groźny?

Kolczak zbrojny jest jednym z najbardziej jadowitych pająków w Polsce. Jeszcze kilka lat temu był bardzo rzadki, jednak aktualnie to się zmieniło. Zdarza się nawet, że słychać o nim w wiadomościach. Można go spotkać na ciepłych terenach, które porasta wysoka trawa. Kiedy ukąsi, jest to zazwyczaj bardzo bolesne. Może to być tak niebezpieczne, że konieczna będzie interwencja lekarza.
Reklama

Jadowity pająk kolczak – jak wygląda?

Kolczak zbrojny jest średniej wielkości pająkiem – osiąga około 10 – 15 mm. Ma bardzo rozbudowane głowotułowie, które jest czerwono-brązowe. Posiada zielony lub żółtawy odwłok, a także dość długie brązowo-żółtawe nogi uzbrojone w kolce. To jego pierwsza para odnóży posiada gruczoły jadowe. Znakiem charakterystycznym kolczaka zbrojnego jest ciemnobrązowy pas, który biegnie przez środek odwłoka. Wyraźny jest też dymorfizm płciowy — samice są większe od samców, u których na drugiej parze odnóży występują narządy kopulacyjne.

Kolczak zbrojny — objawy ukąszenia

Jest jednym z nielicznych jadowitych pająków występujących w Polsce. Jego ukąszenie powoduje zatrucie. Jednym ugryzieniem jest w stanie zabić innego owada z kolei u człowieka wywołać piekący ból i stan zapalny. Do głównych objawów ukąszenia kolczaka zbrojnego zaliczamy:
  • ogólne rozbicie
  • bóle głowy i całego ciała
  • wymioty i nudności
  • długotrwała tkliwość miejsca ugryzienia oraz ból najbliższych węzłów chłonnych
Objawy ukąszenia tego pająka mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, jednak zazwyczaj mijają po 24-30 godzinach.
mały pajączek wisi w powietrzu na tle okna z żaluzjami
zdjęcie ilustrujące/Canva

Co robić po ugryzieniu?

Po ukąszeniu kolczaka zbrojnego należy przemyć skórę czystą wodą.
Reklama
Z kolei, jeśli, wystąpią objawy ogólne — bóle głowy, nudności, wymioty — można zastosować środki przeciwzapalne. Ważne jest, że jeśli zaobserwujesz u siebie zaostrzenie lub też dłuższe występowanie objawów, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że ugryzienie pająka w skrajnych przypadkach może powodować wstrząs anafilaktyczny. Jest to stan zagrażający życiu. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Kolczak zbrojny – czy hodowla w domu jest bezpieczna?

Kolczaka zbrojnego można hodować w domu oczywiście tak jak inne pająki w terrariach.
Reklama
Należy zwrócić uwagę, jakie warunki są najbardziej odpowiednie dla tych stworzeń, m.in. temperatura czy wilgotność. Hodowca powinien zadbać o to, aby te panujące w jego terrarium były najbardziej do nich zbliżone. Niezbędne jest zaopatrzenie się w kabel grzewczy oraz termostat, które służą do zapewnienia właściwej temperatury. Potrzebny jest także higrometr odpowiedzialny za pomiar wilgotności. Koniecznością jest też zapewnienie mu właściwego pożywienia. Pamiętaj, że przy hodowli jadowitych stworzeń należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej skonsultować to ze specjalistą w tej dziedzinie, a my szczerze doradzamy hodowlę pająków, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama