astygmatyzm

Astygmatyzm – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm jest dość powszechnie występującym zaburzeniem widzenia. Mimo wielu badań wciąż jednak nie udało się ustalić konkretnej przyczyny jego pojawiania się. Wiadomo jednak, że można go nabyć, dlatego tak ważne jest systematyczne badanie wzroku. Jakie objawy daje astygmatyzm? Jak go leczyć?
Reklama

Astygmatyzm – co to za choroba?

Astygmatyzm, inaczej nazywany też niezbornością, jest zjawiskiem, które występuje dość powszechnie. Polega na zaburzeniu symetrii obrotowej gałki ocznej. Powoduje to powstanie w siatkówce obrazu niepunktowego. Osoba cierpiąca na astygmatyzm odczuwa to jako skrzywienie obrazu, pogorszenie ostrości widzenia oraz wysoką czułość na światło.

Przyczyny astygmatyzmu

Prawda jest taka, że dokładna przyczyna astygmatyzmu wciąż nie jest jeszcze jednoznacznie określona. Co więc o nim wiadomo? Jest przede wszystkim dziedziczny. Występuje wówczas, gdy powierzchnia oka oraz soczewka tuż za nią nie mają regularnego, kulistego kształtu. Przypominają wtedy bardziej piłkę do gry w rugby. To zjawisko sprawia, że światło wpadające do oka rozprasza się.
Reklama
Nieskupienie go prawidłowo w siatkówce powoduje, że obraz widziany jest rozmyty. Jak się okazuje, astygmatyzm można także nabyć, np. przez uraz rogówki. Mówimy wtedy o astygmatyzmie nieregularnym, który cechuje się większą ilością ogniskowych. Co więcej, za powstanie astygmatyzmu może odpowiadać też stożek rogówki. Schorzenie, które sprawia, że ma ona kształt stożka.
kobieta trzyma przed sobą okulary
zdjęcie ilustrujące/Canva

Astygmatyzm – objawy i rozpoznanie

Astygmatyzm może dawać, oprócz rozmytego obrazu, także i inne objawy.
Reklama
Należą do nich:
  • bóle głowy
  • łzawienie bądź pieczenie oczu
  • zamglone widzenie do dali i bliży
  • mrużenie oczu dla poprawy widzenia
  • zmęczenie podczas wysiłku wzrokowego
  • pionowe linie bardziej wyraźne niż poziome lub odwrotnie
Musisz wiedzieć, że astygmatyzm może pojawić się z czasem. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie badać wzrok. W rzeczywistości tylko specjalista może określić, a także i ocenić wartość astygmatyzmu. Z kolei później dopasować właściwe soczewki kontaktowe lub okulary. Może tego dokonać za pomocą specjalistycznych narzędzi do badania wzroku takich jak autorefraktometr, który automatycznie mierzy wielkość wady wzroku.
Reklama
Pozwala to na naprawdę szybką diagnozę i wykrycie nawet najmniejszego stopnia astygmatyzmu.

Jak leczyć astygmatyzm?

Z pewnością wiesz, że dobranie odpowiednich soczewek lub okularów nie jest w stanie wyleczyć astygmatyzmu, a jedynie go skorygować. Jednak dzisiejsza medycyna daje możliwość całkowitej eliminacji go. Można to zrobić zarówno metodą chirurgiczną, jak i laserową. Pierwsza możliwość była dostępna już w latach 70. Teraz jednak odchodzi się od niej na rzecz laserowego leczenia astygmatyzmu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Kobieta, radośnie i szeroko uśmiechnięta, zasłania oczy pięknymi czerwonymi pomidorami
Dbanie o wzrok w praktyce nie sprowadza się jedynie do regularnych wizyt u okulisty, robienia przerw podczas pracy przy komputerze czy noszenia okularów z odpowiednio dobranymi szkłami. O zdrowie oczu należy dbać także poprzez stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Jakich produktów spożywczych nie powinno zatem zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie?
Jakie soczewki jednodniowe kupić?
Soczewki kontaktowe jednodniowe to świetny wybór dla początkujących użytkowników, jak i tych osób, które nie potrzebują nosić soczewek na co dzień, a w konkretnych sytuacjach lub na specjalne okazje. Fabrycznie zapakowane soczewki jednodniowe mają długą datę ważności, a po rozpakowaniu zachowują świeżość do 24 godzin, dlatego też są idealne do sporadycznego użytku. Wybierając soczewki jednodniowe nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów, takich jak pojemniczek do przechowywania czy płyn do soczewek. Jakie soczewki kontaktowe kupić?
Dużo patrzysz w monitor? O tej jednej czynności nie wolno ci zapominać!
Komputery stacjonarne, tablety, laptopy, a także smartfony wkroczyły w nasze życie do tego stopnia, że trudno nam sobie wyobrazić, byśmy miały z nich zrezygnować. Problem w tym, że długie wpatrywanie się w monitor czy wyświetlacz nie jest obojętne dla naszego wzroku. Może już teraz zmagasz się ze łzawiącymi, zmęczonymi oczami? Warto wiedzieć, jak korzystać z tych wszystkich udogodnień techniki nie narażając oczu na szwank.
Reklama
Reklama
Reklama