Sucha skóra głowy – przyczyny, leczenie naturalnymi sposobami
Udostępnij Google News
Uroda

Sucha skóra głowy – przyczyny, leczenie naturalnymi sposobami

Sucha skóra głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która dokucza wielu osobom. Może ona wynikać z czynników zewnętrznych, ale i wewnętrznych. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby jej zapobiegać. Jak dbać o suchą skórę głowy? Co zrobić, aby problem nie powracał?

Sucha skóra głowy – przyczyny

Sucha skóra głowy może mieć różne przyczyny — zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Te pierwsze są zdecydowanie częstsze. Do przyczyn zewnętrznych suchej skóry włosów możemy zaliczyć:

 • zbyt częste farbowanie włosów
 • przegrzewanie skóry głowy czapkami
 • oddziaływanie alergenów na skórę głowy
 • przesadzanie z suszeniem włosów lub z ich prostowaniem
 • długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV lub mróz czy wiatr
 • stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów na bazie alkoholu

Z kolei do czynników wewnętrznych, które mogą powodować suchość skóry głowy, zaliczymy:

 • złą dietę
 • silny stres
 • brak odpowiedniego nawodnienia organizmu

zbliżenie na kobiecą głowę zdjęcie ilustrujące/Canva

Dieta, a sucha skóra głowy

Jak możesz przeczytać powyżej, sucha skóra głowy może być efektem złej diety. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest to, co jesz. Jeśli Twój problem wynika z nieprawidłowego odżywiania, powinnaś włączyć do swoich posiłków więcej produktów bogatych w tłuszcze nienasycone, a także witaminy (głównie A oraz E, ale i C), a także i minerały takie jak cynk, magnez i selen. Musisz także pamiętać o tym, aby wypijać wystarczającą ilość wody — minimum to 1,5 do 2 litrów dziennie.

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Na suchą skórę głowy istnieje kilka domowych sposobów. Wiele z nich jest naprawdę prostych i przede wszystkim niewymagających dużych nakładów finansowych. Co może okazać się pomocne w walce z suchą skórą głowy?

 • aloes — remedium na podrażnienia i zaczerwienienia. Skutecznie nawilża i koi. Żel aloesowy powinnaś nałożyć na skórę głowy na 15 minut. Następnie dokładnie umyć włosy.
 • olej kokosowy — świetnie łagodzi i nawilża. Jak go używać? Wystarczy, że wetrzesz go w skórę głowy okrężnymi ruchami. Następnie pozostawisz na 30 minut. Po tym czasie musisz dokładnie umyć głowę. Dla najlepszych efektów taki zabieg powinnaś powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.
 • sok z cytryny i jogurt naturalny — maseczka z tych dwóch składników oczyści skórę głowy i usunie nadmiar szkodliwego sebum. Wymieszaj 2 łyżki soku z cytryny i 3 łyżki jogurtu naturalnego. Tak przygotowany domowy kosmetyk nałóż na skórę głowy na kwadrans. Po jego upływie dokładnie umyj włosy.

Sucha skóra głowy – zapobieganie

Najważniejsze w zapobieganiu suchej skóry głowy jest unikanie wystawiania jej na szkodliwe działanie promieni UV, chronienie jej przed mrozem i wiatrem, a także unikanie używania kosmetyków do włosów z alkoholem w składzie. Zdecydowanie nie powinnaś też przesadzać z suszeniem i prostowaniem swoich pasm. Musisz też zwrócić uwagę na swoją dietę oraz na to, aby właściwie nawadniać organizm.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie