Mężczyzna w czapce z zadowoloną miną trzyma na ręku dużą wężownicę

Wężownica - jak o nią dbać?

Wężownica, czyli inaczej nazywana sansewieria, to roślina na swój sposób wyjątkowa. Występuje w szerokiej gamie odmian i świetnie radzi sobie w domowych warunkach, a do tego nie jest skomplikowana w uprawie. Jak o nią prawidłowo dbać? Podpowiadamy.
Reklama

Popularne gatunki wężownicy

Istnieje około pięćdziesięciu różnych gatunków tej rośliny należącej do gatunku sukulentów. W naszych warunkach domowych sprawdza się ich zaledwie kilka. Jednym z najpopularniejszych jest wężownica gwinejska. Wyróżnia się specyficznymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym z frakturą pręgowaną o jaśniejszej barwie. Jej liście są strzeliste i masywne. Wysokość maksymalna to około 120 cm. Innym popularnym gatunkiem dostępnym powszechnie w sklepach jest wężownica cylindryczna. Jej liście są drobne i wyrasta ich znacznie więcej niż w przypadku odmiany gwinejskiej. Jest też nieco niższa, bo osiąga maksymalnie około 75 cm wysokości. Warto też wspomnieć o dość specyficznych odmianach karłowatych, które również znajdują swoje miejsce w wielu domach i mieszkaniach.
Reklama
Miniaturowa odmiana nie wzrasta wyżej niż 20 cm. Cieszy się uznaniem ze względu na to, że prezentuje się doskonale zwłaszcza w małych, kulistych donicach i zachowuje swój naturalny wygląd niezależnie od umiejscowienia.

Jak dbać o wężownicę?

Wężownica jest względnie łatwa w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które chcą mieć w domu piękne rośliny, ale nie mają czasu, aby poświęcać im wiele czasu. Istotne jest generalnie tylko podlewanie, które wykonuje się co około tydzień, do maksymalnie dziesięciu dni. W zimie kwiat potrzebuje wody rzadziej. Tutaj wystarczy podlać go co 3 lub 4 tygodnie. Zasada pod tym względem jest dość prosta – jeśli ziemia jest wyraźnie przesuszona to należy dodać nieco wody. Ważne jest to, aby nie zraszać liści rośliny, a jedynie wlewać bezpośrednio do donicy.
Reklama
W razie konieczności należy też co pewien czas wycierać jej liście z kurzu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć także na stronie https://www.home.morele.net/. Jako jeden z nielicznych sukulentów, wężownica świetnie radzi sobie bez bezpośredniego dostępu do słońca. Można ją więc umieścić w półcieniu lub nawet cieniu i będzie tam dobrze rosła. Jeśli natomiast umieścimy ją w zbyt słońcu to może wykazywać objawy w postaci blednących liści. Jeśli chodzi o ciepło to wężownica czuje się najlepiej w domowych temperaturach około 20 stopni i więcej. Niektóre odmiany są nawet odporne na zimowy chłód w pomieszczeniach rzędu 13 stopni Celsjusza. Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://www.home.morele.net/.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama