Jak dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów

Dziecko Czwartek, 20 listopada 2014
Oceń:
5 / 97 głosów
Jak dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów

Nasze dzieci długo nie potrafią płynnie mówić. Na początku nie wypowiadają żadnych słów, z czasem niektóre dźwięki zaczynają się formować w sylaby, które potrafią nas rodziców naprowadzić na potrzebę jaką próbuje wyrazić nasza pociecha. Jednak dzieci od urodzenia uczą się świata i stale go poznają. Jak to robią? Za pomocą zmysłów. Zobacz jak działa każdy z nich u twojego maleństwa.

1. Słuch- maluch ma dobrze rozwinięty słuch już w momencie przyjścia na świat. Jednak wody płodowe, w których znajdował się do tej pory nieco tłumiły dźwięki, więc po pojawieniu się poza maminym brzuszkiem dziecko może być przestraszone intensywnością i głośnością wielu dźwięków. Malutkie dzieci najczęściej bardzo dobrze tolerują dźwięki monotonne oraz łagodną muzykę. Świetnie uspokaja je dźwięk pralki, odkurzacza czy suszarki do włosów. Jednak jeśli gwałtownie i głośno zadzwoni telefon lub zaszczeka pies może się przestraszyć. Maluchy również bardzo szybko zaczynają odróżniać głos swojej mamy od wszystkich pozostałych. Z pewnością łagodne słowa i piosenki ze strony mamy pomogą się dziecku wyciszyć.

2. Wzrok – po narodzinach wzrok jest nierozwinięty, jednak stopniowo z miesiąca na miesiąc wszystko staje się coraz bardziej wyraźne. Na początku dziecko jest w stanie widzieć z odległości zaledwie 25 centymetrów i rozróżniać podstawowe barwy takie jak czerwień, zieleń, niebieski oraz żółty. Duże kolorowe kształty nad łóżeczkiem pomogą w rozwoju wzroku. Jednak to co dla maluszka najważniejsze jest widoczne od razu tylko że z niewielkiej odległości – twarz mamy.

3. Smak – z całą pewnością ulubionym jest mleko mamy. Inne smaki mogą powodować grymas na twarzy. Jeśli już rozszerzasz dietę dziecka zadbaj o różnorodność aby miało ono możliwość poznania najróżniejszych smaków. Pamiętaj jednak, że nie rozmiłuje się we wszystkim od samego początku.

4. Dotyk – to jedno z najistotniejszych narzędzi poznania jakim włada małe dziecko. Na skórze malucha znajdują się miliony zakończeń nerwowych, dzięki którym chłonie cały świat. Delikatny dotyk mamy i umożliwianie stykania się z najróżniejszymi fakturami i materiałami pozwoli twojemu dziecku „zobaczyć więcej” . Nie przejmuj się tym, że wszystko wkłada do buźki, tak również po prostu musi być.

5. Węch – u maluszka węch działa dobrze już od samego początku. Nie potrafi jednak rozpoznawać podstawowych zapachów i nie ma w te kwestii specjalnych upodobań. Najbliższy jest mu oczywiście zapach mamy, która w tym czasie nie powinna używać dużych ilości deodorantów oraz perfum czy kroić cebuli blisko dziecka, gdyż bardzo intensywne zapachy mogą być dla pociechy nieprzyjemne.

Zmysły łączą się bezpośrednio z mózgiem. Ważne jest ich pobudzanie, w miarę możliwości jednocześnie, np. poprzez kołysanie malca w rytm muzyki ot taki delikatny wspólny taniec. Pozawala to na rozwijanie się połączeń w mózgu i wpływa na lepszy rozwój dziecka.

Marta