Jak dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów

Nasze dzieci długo nie potrafią płynnie mówić. Na początku nie wypowiadają żadnych słów, z czasem niektóre dźwięki zaczynają się formować w sylaby, które potrafią nas rodziców naprowadzić na potrzebę jaką próbuje wyrazić nasza pociecha. Jednak dzieci od urodzenia uczą się świata i stale go poznają. Jak to robią? Za pomocą zmysłów. Zobacz jak działa każdy z nich u twojego maleństwa.

1. Słuch- maluch ma dobrze rozwinięty słuch już w momencie przyjścia na świat. Jednak wody płodowe, w których znajdował się do tej pory nieco tłumiły dźwięki, więc po pojawieniu się poza maminym brzuszkiem dziecko może być przestraszone intensywnością i głośnością wielu dźwięków. Malutkie dzieci najczęściej bardzo dobrze tolerują dźwięki monotonne oraz łagodną muzykę. Świetnie uspokaja je dźwięk pralki, odkurzacza czy suszarki do włosów. Jednak jeśli gwałtownie i głośno zadzwoni telefon lub zaszczeka pies może się przestraszyć. Maluchy również bardzo szybko zaczynają odróżniać głos swojej mamy od wszystkich pozostałych. Z pewnością łagodne słowa i piosenki ze strony mamy pomogą się dziecku wyciszyć.

2. Wzrok – po narodzinach wzrok jest nierozwinięty, jednak stopniowo z miesiąca na miesiąc wszystko staje się coraz bardziej wyraźne. Na początku dziecko jest w stanie widzieć z odległości zaledwie 25 centymetrów i rozróżniać podstawowe barwy takie jak czerwień, zieleń, niebieski oraz żółty. Duże kolorowe kształty nad łóżeczkiem pomogą w rozwoju wzroku. Jednak to co dla maluszka najważniejsze jest widoczne od razu tylko że z niewielkiej odległości – twarz mamy.

3. Smak – z całą pewnością ulubionym jest mleko mamy. Inne smaki mogą powodować grymas na twarzy. Jeśli już rozszerzasz dietę dziecka zadbaj o różnorodność aby miało ono możliwość poznania najróżniejszych smaków. Pamiętaj jednak, że nie rozmiłuje się we wszystkim od samego początku.

4. Dotyk – to jedno z najistotniejszych narzędzi poznania jakim włada małe dziecko. Na skórze malucha znajdują się miliony zakończeń nerwowych, dzięki którym chłonie cały świat. Delikatny dotyk mamy i umożliwianie stykania się z najróżniejszymi fakturami i materiałami pozwoli twojemu dziecku „zobaczyć więcej” . Nie przejmuj się tym, że wszystko wkłada do buźki, tak również po prostu musi być.

5. Węch – u maluszka węch działa dobrze już od samego początku. Nie potrafi jednak rozpoznawać podstawowych zapachów i nie ma w te kwestii specjalnych upodobań. Najbliższy jest mu oczywiście zapach mamy, która w tym czasie nie powinna używać dużych ilości deodorantów oraz perfum czy kroić cebuli blisko dziecka, gdyż bardzo intensywne zapachy mogą być dla pociechy nieprzyjemne.

Zmysły łączą się bezpośrednio z mózgiem. Ważne jest ich pobudzanie, w miarę możliwości jednocześnie, np. poprzez kołysanie malca w rytm muzyki ot taki delikatny wspólny taniec. Pozawala to na rozwijanie się połączeń w mózgu i wpływa na lepszy rozwój dziecka.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie