Gastroskopia - opis zabiegu, jego cel oraz przygotowanie do jego wykonania

Gastroskopia - opis zabiegu, jego cel oraz przygotowanie do jego wykonania

Gastroskopia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Często kojarzy się z czymś bardzo bolesnym. Te skojarzenia nie są prawdziwe, aczkolwiek badanie do przyjemnych nie należy. Zobacz, co warto wiedzieć o gastroskopii.
Reklama

Czym jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie mające na celu sprawdzenie stanu układu pokarmowego. Dzięki niemu lekarz może zobaczyć jak wygląda przełyk, żołądek oraz dwunastnica. Podczas badania można pobrać wycinek błony śluzowej oraz płytkiej warstwy tkanki podśluzowej, które następnie wysyłane są do laboratorium. Ponadto podczas gastroskopii lekarz może wykonać również drobne zabiegi takie jak wycięcie polipów, poszerzenie przełyku czy usunięcie ciał obcych znajdujących się w układzie pokarmowym.

Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Ogólnie mówiąc wskazaniami do gastroskopii są problemy z układem pokarmowym. Najczęściej badanie to jest zlecane gdy pojawiają się takie objawy jak:
  • utrudnienia w połykaniu;
  • zgaga;
  • przewlekłe zapalenie żołądka;
  • wymioty;
  • krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
  • niedokrwistość;
  • niewyjaśniona utrata masy ciała;
  • dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza;
  • podejrzenie obecności ciał obcych w układzie pokarmowym.

Jak przygotować się do badania?

Gastroskopia to badanie, do którego należy się wcześniej przygotować.
Reklama
8 godzin przed planowanym zabiegiem nie należy nic jeść. Przez 4 godziny przed zabiegiem nie należy nic pić, palić papierosów ani żuć gumy. Osoby przewlekle chore, które muszą regularnie przyjmować leki powinny zażyć leki popijając niewielką ilością wody.

Jak przebiega badanie?

Po wejściu do gabinetu należy zdjąć okulary i protezy zębowe.
Reklama
Następnie lekarz znieczula gardło środkiem w aerozolu i daje plastikowy ustnik, który należy mieć w ustach do końca badania. Przez ustnik do przewodu pokarmowego jest wprowadzany przewód grubości małego palca. Badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut. Czas jego trwania uzależniony jest od konkretnej sytuacji. Podczas badania nie należy połykać śliny, która spływa do śliniaka i swobodnie oddychać. W trakcie do przełyku i żołądka może dostać się powietrze co powoduje wrażenie wzdęcia, które mija po badaniu. Gastroskopia to badanie, które jest bezbolesne, ale z pewnością do przyjemnych nie należy. Jednakże nie ma co się bać i unikać badania, ponieważ nierzadko pomaga ono uratować życie. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama