Jak właściwie dbać o pielęgnację miejsc intymnych?

Jak właściwie dbać o pielęgnację miejsc intymnych?

Miejsca intymne to jedne z najwrażliwszych części ciała kobiet. Nie tylko jednak z tego względu wymagają odpowiedniej i przemyślanej pielęgnacji. Zdrowie kobiety w dużej mierze zależy właśnie od tego, w jaki sposób o siebie dba, a zadbanie o te "specjalne" miejsca powinno być dla nas priorytetem. Nieprawidłowa higiena intymna doprowadza do braku komfortu, poczucia nieświeżości ale również do wielu chorób, które wpływają na cały kobiecy organizm.

Odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnujących

Miejsca intymne należy przemywać odpowiednio dobranymi kosmetykami, nie wystarczy tutaj sama woda i mydło, chociaż oczywiście "z braku laku" na wyjazdach i w ekstremalnych podróżach wakacyjnych, taka higiena także będzie wystarczającą. Miejsca intymne posiadają niezwykle delikatną florę bakteryjną, która jest jak najbardziej korzystna dla naszego zdrowia. Nie wolno więc całkowicie się jej pozbywać używając mocnych żelów pod prysznic, które tak świetnie pielęgnują i nawadniają skórę reszty naszego ciała. Ważne jest, aby wybierać żele do higieny miejsc intymnych, które posiadają odpowiednie pH. Nie mają one w składzie dodatkowo mocnych środków zapachowych i innych "chemikaliów", które mogłyby wywoływać odczyn zapalny, swędzenie, zaczerwienienie czy infekcję skóry.

Kosmetyki dostępne w drogeriach

Kosmetyki, które wybieramy do pielęgnacji "tych" miejsc, powinny mieć stanowczo niski i kwaśny odczyn pH. Pochwa ma odczyn wielkości 3,8-4,2 pH, co pozwala na utrzymanie wspomnianej już naturalnej bariery mikroflory, która chroni te miejsca przed innymi drobnoustrojami. Kupując odpowiednie kosmetyki do mycia możemy wybrać spośród żelów i płynów. Dodatkowo warto zainwestować w specjalne kremy do higieny tych części naszego ciała. Na wyjazdach, oraz w pracy czy na uczelni sprawdzają się również chusteczki intymne. Produkty do pielęgnacji miejsc intymnych dostępne w prawie każdej drogerii i hipermarkecie to na przykład:
  • Facelle (ok. 4zł, tanie zamienniki droższych firm, środki produkowane dla drogerii Rossmann),
  • Intima (firmy Ziaja, ok. 8 zł), Biały Jeleń (żel do higieny intymnej hipoarlergiczny, ok. 8 zł),
  • Lactacyd Femina (wiele wersji żelów i emulsji, ok. 10 zł)
  • IntymnaPro od firmy AA (ok. 10 zł).

Odpowiednie zabezpieczenie podczas miesiączki

Higiena intymna to nie tylko sprawa prawidłowego mycia i używanych kosmetyków. Zadbać o te miejsca musimy w odpowiedni sposób szczególnie podczas miesiączki. Należy stosować środki ochronne, które najlepiej dopasowane są do wielkości krwawienia oraz dbać o częstą ich zmianę. W tych dniach używać można żelów do higieny o zwiększonej skuteczności. Niektóre z firm posiadają nawet kilka rodzajów żelów do mycia, w zależności od cyklu i sytuacji, w której znajduje się kobieta (np. o specjalnym działaniu po stosunku płciowym). Ważne jest także, aby szczególnie w tych dniach wystrzegać się bliskich kontaktów ze swoim partnerem. Drobnoustroje mogą wtedy bardzo łatwo przeniknąć i zaatakować - łatwo wtedy o infekcję oraz częste zapalenia pęcherza moczowego.

Wybór bielizny i ubrania

Wybierając nową bieliznę należy postarać się aby była ona wykonana z włókien naturalnych. Włókna sztuczne nie przepuszczają powietrza. O wiele bardziej "dobre" dla tych miejsc jest również noszenie zwykłych majtek typu "figi", zamiast uwielbianych przez młode kobiety stringów. Te drugie uławiają przenoszenie bakterii w okolice pochwy i cewki moczowej, a poza tym niejednokrotnie odpowiadają za podrażnienia miejsc intymnych. O ile pozwala na to sytuacja, lepiej także nosić spodnie bardziej luźne lub ubierać spódnice i sukienki. Modne, obcisłe spodnie typu "rurki" sprawiają, że skóra się przegrzewa i zaczynamy się bardziej pocić, co zwiększa również poziom dyskomfortu.

Depilacja miejsc intymnych

W dbaniu o higienę ważne jest również depilowanie miejsc intymnych, chociaż włosy łonowe stanowią naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami. Dlatego nie powinnyśmy tego robić zauważając już pierwsze włoski, a powtarzać zabieg jedynie raz na jakiś czas, tak aby jednocześnie czuć się ze samą sobą komfortowo i dobrze.
Udostępnij artykuł