dwie agresywne kobiety krzyczące n siebie

Zaburzenia hormonalne – co mogą powodować, jak się leczy

Zaburzenia hormonalne są bardzo ogólną nazwą problemów i chorób układu hormonalnego nazywanego również układem dokrewnym czy wewnątrzwydzielniczym. Układ ten składa się z gruczołów dokrewnych oraz komórek, które warunkują i pomagają w produkcji oraz wydzielaniu wszystkich ludzkich hormonów. Prawidłowa praca układu hormonalnego pozwala na zapewnienie homeostazy. Jest to jeden z ważniejszych układów przystosowawczych.

Czym są hormony, dlaczego są tak ważne?

Są to chemiczne „nośniki” informacji. Dzięki nim komórki naszego organizmu mogą się w odpowiedni sposób komunikować. Każdy z hormonów odpowiada za inne równie ważkie i bardzo istotne dla przeżycia i prawidłowego działania organizmu funkcje.

Główne gruczoły i hormony

U kobiet do głównych gruczołów układu dokrewnego zalicza się: szyszynkę, grasicę, trzustkę oraz jajniki. Głównymi gruczołami mającymi szczególne znaczenie u mężczyzn są: przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercza oraz jądra. Głównym hormonem szyszynki jest melatonina, która odpowiada za regulację „biologicznego zegara” oraz reguluje rytmy okołodobowe. Grasica zaś warunkuje wydzielanie tymozyny i tymopoetyny. Trzustka odpowiada za glukagon i insulinę, ten pierwszy podwyższa poziom cukru we krwi, a insulina go obniża. Zaburzenia gospodarki węglowodanowo-lipidowej, w tym cukrzyca, powodowane są właśnie poprzez nieodpowiednie działanie trzustki, zazwyczaj zaś przez niedobór insuliny. Nadmiar insuliny prowadzi do hipoglikemii. Jajniki odpowiadają za hormony typowo kobiece: estrogeny odpowiedzialne za rozwój cech płciowych i regulację cykli menstruacyjnych oraz progesteron odpowiedzialny za kontrolę przebiegu ciąży.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Jakiekolwiek zaburzenia w sferze wydzielania czy produkcji poszczególnych hormonów mogą prowadzić do mniej i bardziej skomplikowanych chorób. Do głównych objawów zaburzeń pracy hormonów należą:
 • Problemy z nadwagą, występowanie otyłości
 • Przedwczesne starzenie się skóry, zmiany skórne, trądzik
 • Zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją i „huśtawki” nastrojów
 • Nadciśnienie i niedociśnienie
 • Problemy kardiologiczne
 • Problemy z narządem wzroku
 • Spowolnienie metabolizmu
 • Brak siły w mięśniach i odczuwanie zmęczenia
 • Niższa odporność organizmu

Problemy z tarczycą

Najbardziej rozpowszechnionymi zaburzeniami hormonalnymi są te związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy. Problemy te wiążą się z nieprawidłowym metabolizmem i zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Najczęściej występuje:
 • Niedoczynność tarczycy
 • Nadczynność tarczycy

Kiedy wybrać się do lekarza?

Odczuwając jakiekolwiek objawy opisanej powyżej, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Bagatelizowanie objawów zaburzeń hormonalnych może prowadzić w konsekwencji do znacznie poważniejszych schorzeń. Kobiety szczególnie powinny zgłaszać wszelkie problemy związane z menstruacją swojemu lekarzowi ginekologowi. Łączą się one zazwyczaj z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Leczenie zaburzeń hormonalnych

Leczenie wiąże się z podawaniem syntetycznych środków hormonalnych, które mają zastąpić lub przyhamować działanie istniejących w naszym organizmie. Stosuje się również lekarstwa pochodzenia naturalnego, w tym zioła. Niektóre z leków dostępne są w aptekach bez recepty. Na przykład tabletki Stymen zawierają w sobie prasteron, który uzupełnia naturalne w pewnym wieku u mężczyzn niedobory testosteronu, a to wpływa na zachowanie zdrowego wyglądu, siły witalnej i poprawia sprawność seksualną mężczyzny. Dostępna również za darmo Melatonina zawiera w sobie hormon o tej samej nazwie, używany do leczenia zaburzeń snu, szczególnie rytmu dobowego snu i czuwania. Powyższe przykłady pokazują rozciągłość i wieloaspektowość zaburzeń hormonalnych, które dotykają ludzi. Każdy problem indywidualny należy przedyskutować, przed zażyciem jakiegokolwiek leku i podjęciem leczenia, ze specjalistą lekarzem.
Udostępnij artykuł