Stany i zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe – czym są, jak się je leczy, jak wspierać osobę z takimi problemami

Zaburzenia lękowe nieodłącznie wiążą się z różnego rodzaju nerwicami. Oba te terminy – tzn. zaburzeń lękowych, jak i nerwicowych – obecnie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ w najnowszej klasyfikacji chorób ICD-10 termin zaburzeń nerwicowych został zastąpiony terminem zaburzeń lękowych. Obie formy nieprawidłowości w funkcjonowaniu są ze sobą wzajemnie powiązane i rzeczywiście posiadają wiele objawów wspólnych. Osoby chorujące na zaburzenia lękowe, czy w szerszym stopniu na różnego rodzaju nerwice, zgłaszają ogromną ilość różnych dolegliwości. Symptomatyka obu zaburzeń jest naprawdę duża. Zaburzeniom lękowym często towarzyszą przy tym uzależnienia, zaburzenia związane z prawidłowym odżywianiem się czy depresje.
Reklama

Zaburzenia lękowe – czym w ogóle są?

Są to jedne z najczęściej występujących zaburzeń związanych z psychiką człowieka. Oczywiście mogą również występować wraz z objawami czysto somatycznymi czy bólowymi. Częściej dotykają kobiety, aniżeli mężczyzn, natomiast są równie często rozpoznawane u dzieci, młodzieży i dorosłych. Chorzy opisują swoje doświadczenia, jako pełne lęku, niepewności i strachu. Nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym, czują się odrzuceni i skrzywdzeni przez innych. Nie potrafią podjąć bodaj najprostszych działań mających wyprowadzić ich z błędnego koła. Napady silnego lęku mogą być obezwładniające. Mają problemy z przyjmowaniem krytyki w jakiejkolwiek formie. Posiadają pewne fobie, kompulsje lub nawyki i obsesje.

Statystyki dotyczące zaburzeń lękowych

  • 10% chorych na zaburzenia lękowe odczuwa różnego rodzaju dolegliwości somatyczne (np. bóle pleców czy ścisk w przełyku)
  • chorzy na zaburzenia lękowe często cierpią również na zaburzenia podobne do hipochondrii, ponad 7-krotnie częściej niż zwykli ludzie zgłaszają się z różnego rodzaju dolegliwościami do lekarza
  • 30% chorych na zaburzenia lękowe jednocześnie leczonych jest również na depresje
  • około 10% populacji jest dotknięta jakąś formą zaburzeń lękowych

Czynniki wywołujące zaburzenia lękowe

  • Czynniki genetyczne
  • Uwarunkowania rozwojowe
  • Osobowość, charakter danej osoby
  • Aktualne, trudne przeżycia i doświadczenia życiowe

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Przede wszystkim wymagana będzie wizyta u specjalistów: psychologa i psychiatry. Psycholog pomoże w leczeniu z użyciem psychoterapii, rozmową, próbą rozwiązania problemów na stałe.
Reklama
Psychiatra pomoże w złagodzeniu napadów lęku i paniki, a również somatycznych manifestacji zaburzeń lękowych wprowadzając farmakoterapię.

Jak pomóc osobie z podobnym zaburzeniem?

Osoby z zaburzeniami nerwicowymi i lękowymi zdają sobie sprawę ze swoich problemów i często same szukają pomocy nie mogąc wytrzymać już dotkliwego dla siebie cierpienia wynikającego ze wszystkich towarzyszących im objawów. Warto taką osobę wspierać w decyzji o podjęciu leczenia oraz razem poszukać również grup wsparcia, ponieważ metody samopomocowe mogą się w wielu przypadkach okazać równie skuteczne co np. farmakoterapia. W życiu codziennych warto pamiętać o cierpliwości i opanowaniu w kontaktach z osobą chorą na nerwice czy lęki. Są to ludzie często wyjątkowo wrażliwi, uczuciowi, emanujący dobrocią i nieodporni na zranienie, a przy tym niezwykle inteligentni.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Na tle wody mężczyzna z depresją siedzi w dramatycznej pozie przytrzymując dłońmi głowę
Każdego roku coraz więcej osób dowiaduje się o tym, iż cierpią oni na depresję. Czasami sami podejrzewamy, iż mamy taki problem – a dla niektórych jest to ogromne zaskoczenie i trudna do zaakceptowania diagnoza. Depresja jest jednak prawdziwym problemem, którego nie damy rady zignorować - musimy więc nauczyć się z nią funkcjonować. Warto poznać różne kroki, które umożliwią nam normalne życie - tym bardziej, jeżeli wiemy już, że przed nami długi czas leczenia.
Liki24 – serwis dostawy leków w konkurencyjnych cenach
Kupując leki w aptekach w mieście, prawdopodobnie natrafialiście Państwo na brak towaru na półkach lub różnicę w cenie tego samego leku w różnych aptekach. Na przykład, w dwóch sąsiednich aptekach cena może się znacznie różnić. Aby rozwiązać te problemy powstała platforma Liki24, której celem jest dostarczenie zamówienia w najlepszej cenie, aby klient nie stał w kolejce i nie szukał leków z listy w różnych aptekach. Liki24 to polski healthcare startup, a na Ukrainie to firma odnosząca sukcesy oraz zajmująca czołową pozycję w swoim segmencie. Marketplace zajmuje się wyszukiwaniem i dostawą leków na receptę i bez recepty w cenach niższych od cen aptecznych. Oprócz leków Liki24 dostarcza również suplementy diety, witaminy i kosmetyki. Platforma znacznie upraszcza zakup leków, uwalniając klientów od nadpłat i niepotrzebnej straty czasu na poszukiwania. Bez wychodzenia z domu możecie Państwo kupić potrzebne leki z rabatem do 30% i dostać je w ciągu kilku godzin “pod same drzwi”.
Przepis na domowy syrop na przeziębienie
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Spróbuj najpierw zwalczyć je za pomocą domowych sposobów. Poniżej znajdziesz przepis na domowy syrop. Głównymi składnikami leku są: imbir, miód, cytryna i melisa.
Reklama
Reklama
Reklama