Mrówki

Jak pozbyć się mrówek w domu - 8 sposobów

Mrówki są niebywale pożytecznymi owadami – ale tylko w lasach, gdzie „konkurują” ze szkodnikami, niszcząc między innymi larwy innych mniej pożytecznych owadów. W domu jednak mrówki nie są mile widziane, zwłaszcza w kuchni i jadalni, w której pragniemy przyjmować swoich gości. Najczęściej spotykanymi niechcianymi gośćmi są mrówki faraonki, które uwielbiają zakładać gniazda w wilgotnych, ciepłych i trudno dostępnych miejscach w domu, zazwyczaj w kuchniach i łazienkach. Wtórują im w tym tzw. mrówki złodziejki, które żerują na zapasach pożywienia i larwach pierwszego opisanego gatunku. Jak pozbyć się mrówek z domu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

1. Środki w postaci granulowanej

Koszt około 15 zł. Produkowane są np. pod nazwą Faratox Forte. Środek jest bezzapachowy, pozostawia się go w miejscu, gdzie mrówki często przechodzą w naszym mieszkaniu (miejsce wędrówki). Środek znajduje się w formie do wyłożenia w zamkniętym pojemnikach. Z atestem PZH.

2. Środki w postaci granulowanej – sypkie

Koszt około 17 zł. Przykładem takiego środka zwalczającego mrówki jest np. „Substral Preparat Na Mrówki”. Preparat się rozpuszcza lub bezpośrednio posypuje nim widoczne gniazdo lub ścieżkę, po której poruszają się mrówki. Jeśli używamy formy rozpuszczalnej, to potrzeba około 100 g granulatu na 5 litrów wody.

3. Spray na mrówki

Preparaty tego typu produkowane są przykładowo przez firmę BROS. Opakowanie wielkości 150 ml kosztuje około 6-7 zł. Preparat rozpyla się bezpośrednio na mrówki, ich siedliska czy drogi, którymi się poruszają. Świetny do stosowania w pomieszczeniach, tarasach, garażach czy podjazdach.

4. Sprzątanie mieszkania – eliminacja warunków dla życia kolonii mrówek

Pomocne w zwalczaniu mrówek będzie przede wszystkim dokładne posprzątanie mieszkania i wykonanie niezbędnych napraw, aby nie powstawały kolejne kolonie. Mrówki lubią wysoką temperaturę od 25 do 30 stopni – warto więc postarać się aby w miejscu, gdzie one występują nie używać dodatkowego ogrzewania na czas „walki” z niechcianymi gośćmi. W kuchni i łazience należy dokonać niezbędnych napraw zwracając szczególną uwagę na szpary w kafelkach, źle położoną podłogę, inne „kryjówki” i miejsca, w których mrówki mogą założyć gniazdo, a które łatwo nareperować chociażby zamykając do nich dostęp. Sprzątanie powinno polegać również na poszukiwaniu źródeł wody i jedzenia, z których mrówki korzystają i postaraniu się aby więcej nie zapewniać im takich warunków do rozwoju (można np. naprawić cieknący kran).

5. Sprzątanie na bieżąco

W trakcie starania się o usunięcie mrówek z mieszkania należy przestrzegać kilku prostych zasad dbania o porządek i ogólną higienę pomieszczeń. Należy od razu zmywać naczynia po posiłkach, nie pozostawiać żadnego jedzenia bez zamknięcia czy przykrycia, również w szafkach czy też sprzątnąć otwarte cukierniczki.

6. Wynoszenie śmieci

Kolonie mrówek mogą żerować na pozostawianych przez nas śmieciach. Warto składować śmieci poza domem, lub od razu wyrzucać je do śmietnika pod domem. W ten sposób odetniemy mrówki od łatwego źródła pożywienia.

7. Domowe sposoby na mrówki

Wśród sposobów działających odstraszająco na te owady wymienia się wiele różnych zapachów czy składników, które możemy sami rozłożyć w miejscach wędrówek mrówek. Zaliczają się do nich: ostra papryka, pieprz, woda z cytryną, proszek do pieczenia, ocet, sól i cynamon,

8. Domowy środek na mrówki z boraksem

Jeden z środków zwalczających mrówki można wykonać samodzielne w domu. Potrzebna będzie do tego celu woda, jajka oraz boraks (1 kg specyfiku kosztuje około 8 zł). Ugotowane żółtka, wodę i boraks mieszamy razem, a następnie wykładamy w miejscach wędrówek mrówek oraz przy mrowiskach. Substancja zostanie przez mrówki przeniesiona do ich gniazda i na inne owady. W przypadku stosowania środków chemicznych należy zachować szczególną ostrożność, gdy w domu znajdują się dzieci i zwierzęta domowe.
Udostępnij artykuł