Hetechromia

Czym jest i jakie są przyczyny heterochromii?

Heterochromia iridis, bo taką łacińską nazwę nosi ta choroba, nazywana jest po polsku różnobarwnością tęczówki. Schorzenie polega na tym, że obie tęczówki mają różny, odmienny kolor, zamiast jednego jednolitego. Barwnik może być nierównomiernie rozmieszczony w obrębie tylko jednej tęczówki, lub też obie tęczówki mogą mieć zupełnie inny kolor. Choroba ta występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
Reklama

Kto może zachorować?

Heterochromia jest niezwykle rzadką wadą, dlatego szansa na zachorowanie jest niezwykle mała. Chorobę wykrywa się już u niemowlęcia. Ogółem choruje 1 proc. całej populacji. Heterochromii nie należy się obawiać, ponieważ nie powoduje ona żadnych wad wzroku i sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Czy heterochromia jest niebezpieczna? Sama w sobie heterochromia jest niewielką wadą wrodzoną, może jednak towarzyszyć zespołowi innych wad, a wtedy należeć do objawów większej choroby.

Heterochromia u zwierząt

Heterochromia występuje również u zwierząt, bardzo często u zwierząt domowych. Spotykana jest u kotów, najczęściej rasowych np. kotów perskich, czy u psów. Najczęściej wśród psów heterochromię spotyka się u ras Husky syberyjskiego i Alaskan malamute.

Różne rodzaje choroby

Wyróżnia się dwa typy choroby. Pierwsza z nich to wspomniana już heterochromia iridis – nazwy tej używa się dość często opisując samą chorobę.
Reklama
Polega ona na różnobarwności tylko jednej tęczówki. A więc dana osoba może mieć oczy np. koloru niebieskiego, ale w jednym z nich znajdujemy również kształty, czy kropeczki innego koloru np. zielonego. W tym momencie tylko jedna tęczówka jest różnobarwna. Drugą odmianą choroby jest heterochromia iridium, gdzie obie tęczówki mają inną, skrajną barwę. Jedno oko może być koloru brązowego, a drugie oko całkowicie koloru szarego.

Przyczyny powstawania choroby

Główną przyczyną powstawania choroby jest nieodpowiednia ilość melaniny lub też jej zaburzone rozłożenie.
  • Melanina: jest to naturalnie występujący w ludzkim organizmie barwnik, występuje również w skórze i we włosach. Melanina w oku pojawia się z czasem u ludzi rasy białej, dlatego też wszystkie noworodki wydają się mieć niebieskie oczy. Dopiero z czasem ujawnia się naturalny kolor ich oczu.
Najczęstszą przyczyną powstawania heterochromii jest dziedziczenie.
Reklama
Różnobarwność tęczówek może zostać odziedziczona od przodków i rodziców. Również niektóre choroby mogą powodować chorobę. Zalicza się do nich nerwiakowłókniakowatość typu 1, jaskrę, zapalenia rogówki i siatkówki, guzki i tętniaki w oku. W niektórych przypadkach heterochromia może zostać wywołana mechanicznym urazem oka. Wśród chorób genetycznych heterochromia może występować w Zespole Hornera, Zespole Waardenburga, piebaldyzmie, chorobie Hirschsprunga czy w Zespole Parry’ego-Romberga.

Heterochromia wśród gwiazd

Różnobarwne tęczówki posiada np. znany brytyjski piosenkarz David Bowie. Podobnie różnego koloru tęczówki posiada znana aktorka Jane Seymour czy aktor Dan Aykroyd.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama