Jak bezpiecznie pozbyć się karaluchów z mieszkania?
Karaluch jest nazywany również karaczanem. Żyje w środowisku blisko siedzib ludzkich, z tego powodu nazywany jest owadem synantropijnym. Karaluch najczęściej spotykany jest w domach w miejscach, gdzie ma łatwy dostęp do pożywienia: na przykład w kuchni albo jadalni. Często również karaluchy pojawiają się w większych sklepach, na śmietnikach zamkniętych, w magazynach. Wyjadają resztki pokarmów zostawionych przez człowieka.
Reklama
Karaluch – jak go poznać?
Rozpoczynając walkę z tym owadem należy najpierw odpowiednio ocenić, czy to właśnie on zakłóca spokój naszej rodziny. Karaluch występujący najczęściej w Polsce w domach mierzy najwyżej do 3 centymetrów. Ma kolor brązowo-czarny, ewentualnie lekko czerwony. Posiada skrzydła i bardzo długie czułki.Trudności w wytępieniu karaluchów
Pozbycie się z mieszkania karaluchów musi być bardzo dobrze przemyślane. Należy użyć środków chemicznych specjalnie przygotowanych do zabijania tych właśnie owadów oraz przede wszystkim ich jaj. Jaja rozwijają się w temperaturze pokojowej nawet przez ok. 280 dni. Z tego powodu zabiegi trzeba powtarzać, ponieważ to, że przez parę miesięcy nie spotkaliśmy żadnego karalucha absolutnie nic nie znaczy. Oznacza to jedynie, że zostały wybite wszystkie dorosłe osobniki. Z jaj i tak mogą wykluć się nowe, co wróci cały proces do początku. Chowanie jedzenia również nie jest najlepszym pomysłem na wytępienie tych owadów.Reklama
Gdzie podkładać chemię, jak szukać kryjówek?
Karaluch, jako owad, uwielbia przede wszystkim miejsca wilgotne. Świetnie czuje się we wszelkiego rodzaju szczelinach i szparach. Warto szukać ich za meblami kuchennymi, w podłodze, pomiędzy ścianą i podłogą w starszych domach. Niestety karaluch nie jest owadem żyjącym samotnie. Jak wykazują badania, może on rozpoznawać innych pobratymców i szuka ich „towarzystwa”. Dlatego jeśli wytępimy karaluchy w jednej kryjówce, w całym naszym mieszkaniu, a występują one u innych lokatorów, w sypie, lub w piwnicach – z pewnością karaluch do nas powróci, a dodatkowo przyprowadzi swoich „krewnych”.Środki przeciw karaluchom
Co prawda istnieją domowe sposoby czy rady na pozbycie się karaluchów, choćby takie, jak:- Zatkanie czy zamurowanie szczelin, w których mogą się znajdować i chować
- Zmniejszenie temperatury całego pokoju lub mieszkania (karaluch lubi ciepło, jego jaja również rozwijają się jedynie w temperaturze temu sprzyjającej)
- Chowanie jedzenia i bardzo dokładne wyczyszczenie całego mieszkania
Reklama
Chemiczne środki owadobójcze
Można je kupić w większych centrach przemysłowych oraz w sklepach internetowych.Reklama
Wśród środków tego typu możemy znaleźć:
- Żele w strzykawkach – dobre dla mieszkań o średniej wielkości do około 50m2, nie działają na większą powierzchnię. Efekt widoczny jest zaledwie po kilku dniach. Środki te najczęściej są bezzapachowe i bezpieczne dla zwierząt domowych. Karaluch zostaje „skuszony” pozostawioną trutką nawet przez wiele miesięcy. Należy tylko doglądać, czy rzeczywiście trutka znajduje się jeszcze w miejscu jej wyłożenia, czy została w całości pożarta przez owady. Przykład takiego środka: Żel Blattanex od firmy Bayer (cena: ok. 25 zł).
- Spryskiwacze dla użycia ręcznego lub ciśnieniowego – dobre dla większych powierzchni. Środek wielokrotnego użycia. Działają również na pchły czy pluskwy. Produkt zakupuje się w formie stężonego koncentratu. Przykład: Preparat Attack (cena: ok. 70 zł).
- Preparaty opryskowe z dyszą – przygotowane od razu do działania. Miejsca przebywania karaluchów wystarczy spryskać wcześniej potrząsając butelką. Preparaty tego typu rozpylone w pomieszczeniach mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Należy opuścić pomieszczenie, które dezynfekujemy. Zazwyczaj jedno opakowanie preparatu wystarcza jedynie na użycie w jednym pomieszczeniu na około 12 m2. Przykład środka: Preparat na karaluchy Getox (cena: ok. 26 zł).
- Proszki – można je stosować zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Dociera w miejsca trudnodostępne. Czasami gorzej radzi sobie z wyplewieniem całej populacji karaluchów. Działa praktycznie natychmiast. Przykład preparatu: proszek VIGONEZ (cena: ok. 7 zł).
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Karaluchy - jak się ich pozbyć na dobre?
Zdarzyło Ci się kiedyś zobaczyć karaluchy w swoim domu? To prawdziwe utrapienie, które może wywołać uczucie obrzydzenia i niepokoju. Karaluchy są nie tylko nieestetyczne, ale także mogą przenosić różne choroby. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania mające na celu ich zwalczanie.
Jak pozbyć się karaluchów domowym sposobem?
Zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie. Pojawiają się pierwsze, małe robaczki, które właściwie bywają niezauważalne. Ale później jest ich coraz więcej i więcej aż wreszcie...
Jak pozbyć się karaluchów i prusaków?
Każdy, kto choć raz podjął walkę z tego typu robactwem, doskonale wie, jakie to jest trudne. Niektórzy twierdzą, że wygrana jest wręcz niemożliwa. Jednak czy na pewno? Rzeczywiście wytępienie karaluchów i prusaków nie jest rzeczą prostą, ale determinacja i zastosowanie różnorodnych środków może zagwarantować sukces.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl