Karaluch

Jak bezpiecznie pozbyć się karaluchów z mieszkania?

Karaluch jest nazywany również karaczanem. Żyje w środowisku blisko siedzib ludzkich, z tego powodu nazywany jest owadem synantropijnym. Karaluch najczęściej spotykany jest w domach w miejscach, gdzie ma łatwy dostęp do pożywienia: na przykład w kuchni albo jadalni. Często również karaluchy pojawiają się w większych sklepach, na śmietnikach zamkniętych, w magazynach. Wyjadają resztki pokarmów zostawionych przez człowieka.
Reklama

Karaluch – jak go poznać?

Rozpoczynając walkę z tym owadem należy najpierw odpowiednio ocenić, czy to właśnie on zakłóca spokój naszej rodziny. Karaluch występujący najczęściej w Polsce w domach mierzy najwyżej do 3 centymetrów. Ma kolor brązowo-czarny, ewentualnie lekko czerwony. Posiada skrzydła i bardzo długie czułki.

Trudności w wytępieniu karaluchów

Pozbycie się z mieszkania karaluchów musi być bardzo dobrze przemyślane. Należy użyć środków chemicznych specjalnie przygotowanych do zabijania tych właśnie owadów oraz przede wszystkim ich jaj. Jaja rozwijają się w temperaturze pokojowej nawet przez ok. 280 dni. Z tego powodu zabiegi trzeba powtarzać, ponieważ to, że przez parę miesięcy nie spotkaliśmy żadnego karalucha absolutnie nic nie znaczy. Oznacza to jedynie, że zostały wybite wszystkie dorosłe osobniki. Z jaj i tak mogą wykluć się nowe, co wróci cały proces do początku. Chowanie jedzenia również nie jest najlepszym pomysłem na wytępienie tych owadów.
Reklama
Karaluch, jako jeden z nielicznych owadów posiada możliwość trawienia nawet keratyny. Może więc żywić się różnymi innymi odpadami, nawet włosami.

Gdzie podkładać chemię, jak szukać kryjówek?

Karaluch, jako owad, uwielbia przede wszystkim miejsca wilgotne. Świetnie czuje się we wszelkiego rodzaju szczelinach i szparach. Warto szukać ich za meblami kuchennymi, w podłodze, pomiędzy ścianą i podłogą w starszych domach. Niestety karaluch nie jest owadem żyjącym samotnie. Jak wykazują badania, może on rozpoznawać innych pobratymców i szuka ich „towarzystwa”. Dlatego jeśli wytępimy karaluchy w jednej kryjówce, w całym naszym mieszkaniu, a występują one u innych lokatorów, w sypie, lub w piwnicach – z pewnością karaluch do nas powróci, a dodatkowo przyprowadzi swoich „krewnych”.

Środki przeciw karaluchom

Co prawda istnieją domowe sposoby czy rady na pozbycie się karaluchów, choćby takie, jak:
  • Zatkanie czy zamurowanie szczelin, w których mogą się znajdować i chować
  • Zmniejszenie temperatury całego pokoju lub mieszkania (karaluch lubi ciepło, jego jaja również rozwijają się jedynie w temperaturze temu sprzyjającej)
  • Chowanie jedzenia i bardzo dokładne wyczyszczenie całego mieszkania
Owszem, mają one swoją rację bytu, ale nie spowodują wytępienia karaluchów.
Reklama
Są to stworzenia niezwykle przystosowane do przeżycia w trudnych warunkach. Dość powiedzieć, że jedna z szeroko rozpowszechnionych ciekawostek naukowych dotyczy tego, że karaluchy, jako jedyne zwierzęta mogą przeżyć wybuch bomby atomowej. Prawda jest jednak taka, że mają one odporność jedynie kilkukrotnie większą od człowieka – przeżyją promieniowanie kilku tysięcy radów.

Chemiczne środki owadobójcze

Można je kupić w większych centrach przemysłowych oraz w sklepach internetowych.
Reklama
Ceny są bardzo różne, za dobry środek chemiczny zapłacimy od 5 do nawet 70 zł. Różne populacje karaluchów mogą być wrażliwe na różne rodzaje środków chemicznych.

Wśród środków tego typu możemy znaleźć:

  • Żele w strzykawkach – dobre dla mieszkań o średniej wielkości do około 50m2, nie działają na większą powierzchnię. Efekt widoczny jest zaledwie po kilku dniach. Środki te najczęściej są bezzapachowe i bezpieczne dla zwierząt domowych. Karaluch zostaje „skuszony” pozostawioną trutką nawet przez wiele miesięcy. Należy tylko doglądać, czy rzeczywiście trutka znajduje się jeszcze w miejscu jej wyłożenia, czy została w całości pożarta przez owady. Przykład takiego środka: Żel Blattanex od firmy Bayer (cena: ok. 25 zł).
  • Spryskiwacze dla użycia ręcznego lub ciśnieniowego – dobre dla większych powierzchni. Środek wielokrotnego użycia. Działają również na pchły czy pluskwy. Produkt zakupuje się w formie stężonego koncentratu. Przykład: Preparat Attack (cena: ok. 70 zł).
  • Preparaty opryskowe z dyszą – przygotowane od razu do działania. Miejsca przebywania karaluchów wystarczy spryskać wcześniej potrząsając butelką. Preparaty tego typu rozpylone w pomieszczeniach mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Należy opuścić pomieszczenie, które dezynfekujemy. Zazwyczaj jedno opakowanie preparatu wystarcza jedynie na użycie w jednym pomieszczeniu na około 12 m2. Przykład środka: Preparat na karaluchy Getox (cena: ok. 26 zł).
  • Proszki – można je stosować zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Dociera w miejsca trudnodostępne. Czasami gorzej radzi sobie z wyplewieniem całej populacji karaluchów. Działa praktycznie natychmiast. Przykład preparatu: proszek VIGONEZ (cena: ok. 7 zł).
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama