Boraks

Jakie jest zastosowanie boraksu?

Boraksem nazywa się popularnie tetraboran sodu czyli inaczej czteroboran sodu (z greckiego „tetra” oznacza właśnie liczbę cztery). Jest to związek chemiczny, który na stałe wszedł do powszechnego użycia stając się niezwykle popularnym środkiem wykorzystywanym w gospodarstwach domowych. Boraks jest bezbarwnym kryształem, który w przemyśle wykorzystuje się np. do produkcji szkła i szyb.
Reklama

Boraks, jako środek odstraszający owady

Boraks jest świetnym preparatem, aby pozbyć się niechcianych mieszkańców naszego domu. Świetnie działa na mrówki, rybiki, karaluchy, pchły i inne insekty. W przypadku pcheł wystarczy miejsce ich występowanie lekko posypać boraksem i pozostawić na najwyżej 24-godziny. Następnie należy całość odkurzyć. Kiedy zmagamy się z mrówkami lub karaluchami należy jedną łyżkę boraksu rozpuścić w pół szklanki zagotowanej wody dodając do całości mieszaniny szklankę cukru. Tak powstałą „papkę” rozkłada się w miejscach, gdzie występują szkodniki. Boraks świetnie odstrasza również owady latające, takie jak osy czy szerszenie. Wystarczy rozpuścić go w wodzie, a następnie stworzoną mieszaninę opryskać pobliskie gniazdo, dach czy ściany – wszędzie, gdzie owady się gromadzą.
Reklama
Po jakimś czasie powinny znaleźć sobie lepszy dla nich dom, a nasz pozostawić w spokoju.

Boraks świetnie usuwa plamy

Można go stosować również w praniu – wybiela tkaniny i usuwa wszystkie plamy. Mieszamy go z wodą w proporcji 1 łyżka na 4 litry wody. Ubrania i inne tkaniny należy maczać w boraksie z wodą przez około 30 minut. Dodatkowo boraksu używać można jako świetnej substancji do czyszczenia dywanów czy wykładzin. Likwiduje zapach moczu zwierząt i zapach sierści, świetnie radzi sobie również z innymi nieprzyjemnymi zapachami. Wykładzinę czy dywan trzeba napastować boraksem zmieszanym z wodą w małych ilościach. Tak pozostawić do wysuszenia, a następnie całość odkurzyć. Może być stosowany również do plastiku czy metalu, wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy pozbyć się uciążliwego zapachu.
Reklama
Można nim czyścić psie budy, kocie kuwety i inne akcesoria dla zwierząt, jak również kosze na śmieci i półki, w których trzymamy silnie pachnące warzywa np. cebulę.

Czyszczenie mieszkania i dezynfekcja

Boraks jest również znakomitym środkiem do czyszczenia na błysk zlewów, wanien, toalet czy kafelków. Usuwa wszelkie plamy, zanieczyszczenia, niweluje nieprzyjemny zapach. Radzi sobie z kamieniem i zżółceniem niektórych powierzchni. Do czyszczenia rozrabiamy go z wodą w niewielkich proporcjach, tak by powstała pasta. Boraks działa również dezynfekująco dlatego można nim czyścić toalety, ale również np. kuchnie czy wnętrze lodówki podczas większego sprzątania.

Połysk i piękno – boraks dla srebra

Boraks to również dobry środek używany do czyszczenia srebra i złota.
Reklama
Świetnie wypoleruje zastawę, sztućce, srebrne czy złote świeczniki oraz biżuterię, nawet najdrobniejsze łańcuszki. Pastę do czyszczenia srebra i złota uzyskujemy mieszając łyżkę boraksu ze szklanką soku cytrynowego. W ten sam sposób można myć i czyścić zabrudzone talerze oraz garnki. Świetnie działa szczególnie na bardzo zabrudzone patelnie, garnuszki i inne przybory kuchenne tego typu

Udrażnianie rur

Boraks wykazuje również działanie podobne do środków udrażniających, ale przy tym nie jest bezpośrednio substancją tak bardzo niebezpieczną dla skóry. W udrażnianiu rur używa się go w ten sam sposób, co środki udrażniające. Wsypujemy pół szklanki specyfiki do zlewu, a następnie zalewamy dwiema pełnymi szklankami gorącej wody.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama