Kłótnia

6 rzeczy, które możesz wyczytać z twarzy

Twarz nie tylko ukazuje emocje, ale również mówi wiele o stanie zdrowia. Zobacz na jakie zmiany zachodzące na twarzy warto zwrócić uwagę i kiedy możesz poradzić sobie z nimi sama, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.
Reklama
  1. Rzadkie brwi
Jeśli nagle przerzedziły Ci się brwi, a do tego utyłaś, jesteś przemęczona i jest Ci stale zimno, możesz mieć problemy z tarczycą. Najczęściej takie objawy towarzyszą niedoczynności tego organu. Jeżeli zauważysz je u siebie wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie zleci on badania hormonalne, a następnie skieruje Cię do endokrynologa.
  1. Drżenie powiek
Drżenie powiek jest częstym objawem niedoboru magnezu. Drżeć może zarówno górna jak i dolna powieka. Aby pozbyć się tego uciążliwego objawu zacznij zażywać magnez dostępny w różnych suplementach diety. Najlepiej wybrać preparat, który łączy ten mikroelement z witaminą B6 ułatwiającą jego przyswajanie. Możesz też wzbogacić swoją dietę w orzechy, migdały i  kakao, które są bogatym źródłem magnezu.
Reklama
  1. „Worki” pod oczami
Worki pod oczami najczęściej kojarzone są z niewyspaniem i przemęczeniem. Jeśli jednak nie ustępują może to być sygnał, że coś niedobrego dzieje się z nerkami. Jednym z objawów złego funkcjonowania układu moczowego jest gromadzenie się wody w organizmie. Wśród najbardziej widocznych objawów takiego stanu można wyliczyć opuchnięte kostki oraz worki pod oczami. Jeśli zauważysz takie objawy u siebie idź do lekarza rodzinnego. Otrzymasz skierowanie na badanie moczu. Jeżeli lekarz zauważy jakieś niepokojące objawy wówczas wyśle Cię do urologa, który pokieruje dalszym leczeniem. W przypadku sporadycznie występującej opuchlizny pod oczami możesz skorzystać też z domowych metod leczenia i wprowadzić do diety produkty moczopędne takie jak natka pietruszki, żurawina czy lubczyk.
Reklama
  1. Rumieńce
Rumieńce na policzkach są wynikiem podwyższonego ciśnienia krwi w naczynkach podskórnych. Pojawiają się najczęściej w sytuacjach stresowych, podczas chorób przebiegających z gorączką lub u osób chorujących na nadciśnienie. Jeśli nie jesteś przeziębiona i zestresowana, a na twarzy masz śliczne rumieńce wybierz się do lekarza, aby zmierzyć ciśnienie. Jeśli okaże się zbyt wysokie zaleci on dalsze leczenie.
  1. Zajady
Zajady w kącikach ust mogą wynikać z niedoboru witaminy B12 lub występują przy refluksie żołądkowo-przełykowym. W leczeniu objawów refluksu pomogą specjalne środki dostępne w aptece.
Reklama
Jeśli jest on bardzo uciążliwy może się okazać potrzeba operacja uszczelniająca dolny zwieracz przełyku. Jeśli powodem zajadów jest niedobór B12 możesz sięgnąć po suplement diety zawierający tę witaminę lub wzbogacić swoją dietę w produkty takie jak kasza gryczana. Smaruj też usta miodem. Działa on kojąco i przeciwzapalnie. Przyspiesza gojenie zajadów i zapobiega powstawaniu następnych.
  1. Biały język
Jasny język i blada skóra mogą być objawem anemii. Niedobory żelaza szczególnie często występują u kobiet w ciąży. Mogą też pojawić się w wyniku zabiegów lekarskich lub wypadków przebiegających z utratą krwi. Jeśli pojawią się u Ciebie takie objawy zgłoś się do lekarza. Zleci on badanie krwi, które wykaże ewentualny niski poziom hemoglobiny. Aby poprawić wyniki krwi możesz skorzystać z gotowych preparatów zawierających żelazo lub wzbogacić dietę w takie produkty jak wątróbka, czerwone mięso czy natka pietruszki.
Reklama
Produkty bogate w żelazo dobrze jest łączyć na talerzu z tymi, które posiadają witaminę C, ponieważ wspomaga ona wchłanianie tego pierwiastka.
  1. Krostki na brodzie
Jeśli okres dojrzewania masz już dawno za sobą, to krostki pojawiające się na brodzie mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Jedną z możliwych przyczyn jest nadmierna produkcja prolaktyny. Hormon ten powoduje m.in. przetłuszczanie się skóry, co prowadzi do powstawania wyprysków. Aby sprawdzić co się dzieje w Twoim organizmie idź do ginekologa. Zrobi on podstawowe badania oraz USG. Jeśli zauważy nieprawidłowości skieruje Cię na dalsze badania i wprowadzi odpowiednią terapię.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama