Lek na egzemę

Leki przeciwbólowe – jak kupować, żeby nie przepłacić?

Leki przeciwbólowe to najczęściej kupowane farmaceutyki w Polsce. Każdy w domu ma co najmniej jeden rodzaj środków, który łyka kiedy boli głowa, ząb czy noga. Firmy farmaceutyczne wykorzystują to i produkują tego typu leki na potęgę. Dzięki temu mamy w aptekach masę różnych środków w bardzo zróżnicowanych cenach. Jak zatem wybrać dobry lek przeciwbólowy, i za niego nie przepłacić?
Reklama
Nie nazwa a substancja czynna się liczy Podstawową informacją dla każdego klienta powinien być skład kupowanego leku, a nie jego nazwa. Większość środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zawiera jedną z dwóch substancji czynnych – ibuprofen lub paracetamol. W ostatnim czasie powstały też środki, w których obie te substancje są łączone. Każda z nich dostępna jest pod wieloma nazwami handlowymi. Zarówno paracetamol jak i ibuprofen można kupić w syropie, tabletkach i kapsułkach. Pojawiają się również maści przeciwbólowe z tymi substancjami czynnymi. Tym samym wchodząc do apteki czy kupując lek w sklepie najpierw należy zwróć uwagę na substancję czynną, a dopiero w drugim rzędzie na nazwę. Bardzo często podczas zakupów kierujemy się znanymi z telewizyjnych reklam nazwami, przez co sporo przepłacamy.
Reklama
Dawka leku Poza rodzajem substancji czynnej wykorzystywanej w lekach przeciwbólowych, na cenę wpływa również jej dawka w jednostce do przyjęcia. Paracetamol występuje w dawce 500 lub 1000 mg, zaś ibuprofen 200 lub 400 mg. Ilość substancji czynnej nie zależy od postaci leku, ani od nazwy farmaceutyku. Wyższe dawki najczęściej posiadają oznaczenia takie jak „Max”, „Forte” itd., aby klient mógł je odróżnić. Cena jednostkowa tabletki czy kapsułki z większą dawką leku jest nieznacznie wyższa. Warto jednak pamiętać, że podczas bólu zużywamy o połowę mniej takiego leku. Należy wiedzieć, że kupując leki w wybranej przez siebie dawce należy sprawdzić kilka różnych preparatów, gdyż ich ceny mogą się znacznie od siebie różnić. Zawartość opakowania Tak jak w większości towarów kupowanych w sklepach – im więcej produktu w opakowaniu tym jest on tańszy. Jeśli lek przeciwbólowy jest wykorzystywany przez całą Twoją rodzinę, wówczas możesz spokojnie kupić opakowanie zawierające np. 60 tabletek zamiast kilka razy płacić za opakowanie z 10 tabletkami. Kupując większą ilość leku będzie on tańszy. Przy okazji warto pamiętać, że leki mają stosunkowo długi okres przydatności do użycia, więc nie musisz się martwić, że po miesiącu trzeba będzie wyrzucić ¾ opakowania. Leki specjalnego przeznaczenia
Reklama
Obecnie na rynku mamy sporo leków przeciwbólowych przeznaczonych dla dzieci. Leki z dopiskiem Baby lub Junior w wielu wypadkach nie różnią się od tych dla dorosłych i można je stosować wymiennie. Warto jednak wiedzieć, że leki przeciwbólowe dla najmłodszych są zazwyczaj w syropie lub zawiesinie, ponieważ maluch nie jest w stanie połknąć tabletki. Jeśli chodzi o leki typu Junior – tak są oznaczone zazwyczaj niższe dawki paracetamolu i ibuprofenu. Wiele z preparatów dla starszych dzieci i młodzieży można zamienić na lek o takiej samej dawce substancji czynnej, przeznaczony dla dorosłych. Taka zamiana może być sporą oszczędnością, gdyż leki przeznaczone dla Juniora są niekiedy nawet dwukrotnie droższe, aniżeli te same przeznaczone dla dorosłego. UWAGA! Decydując się na wymianę leku przeciwbólowego dla Juniora na lek dla dorosłego należy skonsultować się z farmaceutą, który dokładnie sprawdzi dawkowanie. Większość leków przeciwbólowych na półkach sklepowych zawiera jedną z dwóch substancji czynnych.
Reklama
Wybierając medykament dla siebie warto dokładnie zapoznać się z rodzajem substancji wykorzystanej w leku, jego dawką oraz ilością leku w opakowaniu. Od tych cech w dużym stopniu zależy cena. Nie warto zwracać uwagi na reklamy i znane nazwy, ponieważ te leki są zazwyczaj znacznie droższe od zamienników. Zanim wydasz niepotrzebnie pieniądze zapytaj farmaceuty o tańszy zamiennik.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama