Zdarzył się wypadek? Kiedy wezwać drogówkę?

Zdarzył się wypadek? Kiedy wezwać drogówkę?

Wiele z nas ma prawo jazdy i na o dzień korzysta z samochodu. Dowozimy dzieci do szkoły, jedziemy na zakupy czy do pracy. Każdego dnia bezpiecznie przemierzamy dziesiątki kilometrów. Bywa jednak, że zdarzy się wypadek- i nie wiemy co zrobić. Zadzwonić po policję, czy też lepiej nie? Podpowiadamy, kiedy i jak powinnaś się zachować.
Reklama
Nie musisz wzywać drogówki Kiedy zdarzy się drobna kolizja, podczas której ucierpiało tylko auto a sprawca przyznaje się do winy, wówczas nie musisz wzywać policji. Przy drobnych stłuczkach wystarczy spisać oświadczenie, na którym pojawiają się wszystkie dane oraz podpisy kierowców biorących udział w wypadku. Oświadczenie powinno być spisane w dwóch egzemplarzach, aby każda ze stron mogła w razie konieczności posłużyć się nim. Oświadczenie będzie niezbędne podczas ubiegania się o odszkodowanie. Powinnaś wezwać policję Najlepiej jest kiedy wypadki i kolizje nie zdarzają się wcale, albo kiedy już się zdarzą, to winny przyznaje się do wykroczenia. Niestety nie zawsze tak jest. Często zdarza się, że winny ucieka z miejsca zdarzenia albo nie przyznaje się do popełnionego czynu. W takim wypadku nie masz na co czekać. Weź słuchawkę do ręki i wezwij radiowóz. Koniecznie wezwij radiowóz Kiedy zdarzy się poważny wypadek nie czekaj i jak najszybciej wezwij policyjny patrol.
Reklama
Niezwłocznie powinnaś zadzwonić jeśli podczas wypadku ktoś zginął lub został ranny. Policja przyda się również w przypadku, gdy kierowca drugiego auta nie ma odpowiednich dokumentów umożliwiających spisanie ważnego oświadczenia tzn. dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu, prawa jazdy oraz dokumentu potwierdzającego opłacenie składki OC. Ponadto możesz zadzwonić po radiowóz jeśli drugi kierowca jest obcokrajowcem lub podejrzewasz, że jest pod działaniem środków odurzających – alkoholu lub narkotyków. Wypadki i kolizje zdarzają się na drogach podczas jazdy ale również na parkingu. Jeśli to nic poważnego dogadaj się z drugim kierowcą i w ten sposób unikniecie odwiedzin na komisariacie. Jeśli jednak ktoś jest ranny, nikt nie chce się przyznać do winy lub pojawiają się inne problemy bez namysłu dzwoń po drogówkę. Pamiętaj, że zadaniem policji jest pomaganie.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama