Zielistka – roślina dla każdego

Zielistka – roślina dla każdego

Jeśli jesteś osobą, u której żadna roślina nie chce rosnąć to powinnaś spróbować swoich sił z zielistką. To idealna roślina dla nienajlepszych ogrodników. Znana jest ze swojej odporności na przesuszenie i przelanie a także na brak światła, czy zmiany temperatury powietrza.
  Kilka słów o zielistce Zielistka w naturalnych warunkach rośnie w Afryce Południowej. Jest to roślina o długich liściach, które osiągają nawet 45 cm. W polskich domach można spotkać różne gatunki tej rośliny, ale najczęściej uprawiana jest odmiana z kolorowymi liśćmi. Wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia) zielistka kwitnie drobnymi, białymi kwiatkami. Natomiast wiosną i latem pojawiają się długie pędy rozłogowe. Pędy te niekiedy osiągają nawet metr długości.   Jak uprawiać zielistkę? Jak już wcześniej wspomniano zielistka to roślina, która nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy. Zielistka świetnie przystosowuje się do rożnych warunków oświetlenia oraz temperatury. Doskonale czuje się w każdym pomieszczeniu w domu. Ponadto w okresie od wiosny do jesieni można ją również wystawić na balkon lub zawiesić na tarasie. Roślina powinna być podlewana dość obficie w okresie wzrostu od lutego do września, jednak nierównomierne podlewanie nie powinno jej szczególnie zaszkodzić. W okresie wiosenno-letnim powinno się zielistkę nawozić za pomocą dostępnych w sklepie nawozów uniwersalnych lub odżywek przeznaczonych do roślin zielonych.   Kiedy przesadzać zielistkę? Zielistkę należy przesadzać wczesną wiosną tylko wtedy, gdy wyraźnie widać, że w doniczce brakuje miejsca na korzenie. Najlepiej wybrać doniczkę o rozmiar większą. W czasie przesadzania można również rozsadzić roślinę. Wystarczy delikatnie rozdzielić roślinę na części i zasadzić do kilku mniejszych doniczek. Zielistkę można  rozmnażać przez rozsady lub za pomocą  rozłóg, które pojawiają się na pędach rozłogowych. Wystarczy urwać szczepkę i zasadzić. Można też przez kilka dni trzymać rozłogę w wodzie, aby wypuściła nieco dłuższe korzonki.   Warto wiedzieć! Posiadanie roślin w mieszkaniu to bardzo dobry pomysł z wielu powodów. Przede wszystkim sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przyjazne. Ponadto rośliny oczyszczają powietrze ze związków, które niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia. Doskonałym tego przykładem jest właśnie zielistka, która pochłania formaldehyd z powietrza. Warto też wspomnieć, że wszelkie rośliny znajdujące się w pomieszczeniach wpływają na wilgotność powietrza. Dlatego jeśli nie udało Ci się do tej pory utrzymać roślin przez dłuższy czas w domu, powinnaś spróbować szczęścia z zielistką.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
wiciokrzew
Wiciokrzew (Lonicera) to popularna wieloletnia roślina ogrodowa, która idealnie wpisuje się zarówno w niewielkie, jak i duże przestrzenie. Kwitnące pnącza liczą ponad 180 gatunków występujących naturalnie w Meksyku oraz krajach Afryki północnej. Uprawa wiciokrzewu na balkonie, czy w ogrodzie nie należy do skomplikowanych. Jednak aby cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.
mączniak rzekomy
Mączniak rzekomy to choroba roślin wywołana przez organizmy grzybopodobne. Niebezpieczne grzyby stanowią znaczące zagrożenie zarówno dla amatorskich, jak i przemysłowych upraw roślin. Szkodniki atakują nie tylko nadziemne części roślin, ale i również korzenie. Oczywiście jak w większości przypadków wystąpienia groźnych chorób roślin najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. ​
berberys thunberga
Berberys thunberga (Berberis thunbergii) to bardzo popularny krzew ogrodowy z rodziny berberysowatych. Naturalnym środowiskiem rośliny jest Japonia, natomiast w Polsce oraz na całym świecie uprawia się go jak ozdobny krzew ogrodowy, który osiąga maksymalnie ok. 2 m wysokości. Niewielkie wymagania pielęgnacji sprawiają, iż jest bardzo lubiany przede wszystkim przez osoby niemające doświadczenia ogrodniczego. Zobacz jak uprawiać berberys thunberga i poznaj jego popularne odmiany.