Jak się kontrolować mając cukrzycę? – 4 sposoby
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak się kontrolować mając cukrzycę? – 4 sposoby

Cukrzyca jest chorobą, na którą choruje coraz więcej osób. Według badań w samej wielkiej Brytanii choruje aż 2 miliony osób a kolejny milion może o tym w ogóle nie wiedzieć. Choroba rozwija się dość szybko, nawet w przeciągu kilku tygodni. Bardziej predestynowane są do niej osoby z rodziny kogoś, kto już choruje na cukrzycę. Chorując należy bardzo dokładnie się kontrolować, ponieważ zarówno zbyt wysoka ilość cukru we krwi, jak i zbyt niska prowadzą do dwóch bardzo wyniszczających stanów, a w konsekwencji nawet do śmierci. Przedstawiamy kilka rad dla osób chorych i dla ich bliskich:

1. Sprawdzanie poziomu cukru we krwi

Po dużych posiłkach albo w czasie złego samopoczucia warto sprawdzić poziom glukozy we krwi. Można do tego użyć specjalnych pasków z testami do badania krwi, gdzie przekłuwa się tylko opuszkę palca, albo testów do badania moczu.

2. Przyjmowanie insuliny

Ponieważ w każdej zaawansowanej cukrzycy należy przyjmować insulinę trzeba to robić o dokładnie tej samej porze każdego dnia, niektóre osoby muszą to robić więcej razy np. dwa razy dziennie. Warto odgórnie ustalić sobie takie godziny i bardzo pilnie trzymać się tego założenia. Aby przypomnieć sobie o tej chwili warto ustawić ciągłe budziki w komputerze i telefonie, które będą cyklicznie przez kolejny okres czasu (np. okres jednego roku) informować o tym, że czas przyjąć zastrzyk insulinowy.

3. Zdrowa dieta

Warto stworzyć sobie listę produktów oraz dań, które szczególnie dobre są dla diabetyków. Odpowiednia dieta jest kluczowa w przypadku życia z cukrzycą. Zapoznając się z nawykami żywieniowymi innych diabetyków, łatwo można ustalić swój własny harmonogram przyjmowania posiłków oraz listę tego, na co warto zwracać uwagę w sklepie.

4. Ćwiczenia fizyczne

Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy wydzielić sobie czas na odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ważne to jest szczególnie w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu II, gdzie bardzo łatwo popaść w otyłość, albo już walczy się z otyłością spowodowaną przez chorobę i aby rozpocząć odpowiednie leczenie należy zrzucić zbędne kilogramy. Dobrym wyborem będzie jazda na rowerze, marsz, bieganie czy wykonywanie ćwiczeń aerobowych w domu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie