7 prostych sposobów jak pokonać przeziębienie

7 prostych sposobów jak pokonać przeziębienie

Przeziębienie czyha na każdym kroku, szczególnie w sezonach przesilenia – wiosennym i jesiennym. W tym okresie notuje się najwięcej zachorowań. Chociaż zwykłym przeziębieniem nie warto martwić się na zapas, to jednak nie jest rzeczą pożądaną i przyjemną. Przecież nikt nie lubi budzić się z mokrym nosem oraz rozpierającym bólem mięśni i głowy. Przedstawiamy kilka prostych rad, które pomogą przezwyciężyć każde, nawet najgorsze, przeziębienie:
Reklama

1. Alkohol i kawa nie są wskazane podczas przeziębienia

Alkohol i kawa zamiast nawadniać odwadniają organizm, dlatego nie są polecane do picia w czasie przeziębienia. Zimne napoje, takie jak piwo mogą również podrażnić chore gardło i przedłużyć okres zdrowienia. Dodatkowo zarówno alkohol, jak i kawa wypłukują z organizmu witaminy i minerały.

2. Picie dużej ilości wody wzmacnia organizm

Picie dużej ilości wody przeciwdziała odwodnieniu, które często występuje u chorych zdrowiejących dłużej niż przeciętnie i mających wysoką gorączkę. Dodatkowo woda zapobiega wysuszaniu śluzówek. Gruczoły śluzowe łatwiej się wtedy oczyszczają.

3. Dieta najlepszym sposobem powrotu do zdrowia

Istnieje wiele naturalnych leków i antybiotyków, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji. Jednym z nich jest czosnek. Można zrobić z niego sos czosnkowy wyciskając kilka ząbków do kubeczka naturalnego jogurtu.
Reklama
Do tego dodaje się łyżkę majonezu i stawia na paręnaście minut do lodówki. Sos można zjeść ze świeżymi bagietkami i sałatkami warzywnymi, które uzupełnią organizm w witaminy i minerały. W ten sposób uniknąć można jedzenia całych ząbków, które dla wielu nie są zbyt smaczne.

4. Odpoczynek pomoże w walce z chorobą

Prosty, ale niezwykle ważny i zazwyczaj lekceważony punk walki z chorobą. Nie wychodź z domu, nawet po zakupy. To pomoże zmniejszyć czas trwania przeziębienia do nawet 2 dni. Każde wyjście wiąże się z „przewianiem” i złapaniem nowych drobnoustrojów. Znacząca także pogarsza funkcjonowanie chorego już organizmu.

5. Smaruj swoje usta wodą z solą

Płukanki z wody z solą to znany i sprawdzony sposób na przeziębienie, a w szczególności na ból gardła. Łyżeczkę soli należy rozpuścić w pół szklanki wody i w ten sposób płukać usta od 5 do 6 razy.
Reklama

6. Gorąca zupa najlepsza na przeziębienie

Kolejnym domowym sposobem na leczenie przeziębienia jest jedzenie gorących, świeżych zup. Szczególnie polecany jest rosół z kurczaka. Wiedziały o tym już nasze prababki, ale dopiero ostatnio przeprowadzono fachowe badania i udowodniono, że rosół pomaga zwalczać typowe dla przeziębienia objawy. Dodatkowo pomaga w tworzeniu przeciwciał, których nasze ciało używa do walki z wirusami.

7. Gorąca kąpiel dobra dla ciała i ducha

Wirusy podatne są na wysokie temperatury, oczywiście zwykłą kąpielą w żaden sposób wirusa nie unicestwimy, ale możemy pomóc naszemu ciału to zrobić. Niektórzy polecają także wdychanie pary gorącej wody, pomaga to w udrożnieniu śluzówki nosa i oddychaniu podczas uporczywego kataru.  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama