Napoje na zimne dni - poznaj pyszne przepisy na rozgrzewające herbaty oraz inne napoje idealne na słotę i przeziębienie

Napoje na zimne dni - poznaj pyszne przepisy na rozgrzewające herbaty oraz inne napoje idealne na słotę i przeziębienie

Sezon jesienny to dla większości sezon chusteczek do nosa i wiecznie panującego kataru. Zmarzluchy najchętniej pracowałyby zdalnie spod koca, a zakupy robiły przez Internet. Tymczasem rzeczywistość zmusza do wyjścia z domu, być może przemarznięcia na przystanku autobusowym. Po powrocie z pracy marzeniem jest więc błyskawicznie się ogrzać. Przedstawiamy Wam garść redakcyjnych, sprawdzonych pomysłów na pyszne i baaaaardzo gorące napoje, które migiem postawią Was na nogi.
Reklama
Rozgrzewające herbaty – na start Gdy do obiadu jeszcze daleko, najłatwiej będzie zaparzyć herbatę. Ten dobrze znany nam napój można też przygotować w niecodzienny sposób – dodając do niego smaczne i aromatyczne dodatki. Do spółki modne ostatnio szklane kubki-słoiki, ciepły kocyk i można już spokojnie oczekiwać aż na kuchence skończy gotować się zupa albo drugie danie. Taka propozycja to świetny sposób na jesienno-zimowe osłabienie – herbata na przeziębienie na pewno szybko przywróci utraconą energię. Herbata z imbirem i miętą Z korzenia imbiru odetnij malutki kawałeczek, obierz go i pokrój w plasterki. Zaparz czarną herbatę – najlepiej liściastą i od razu dodaj do niej imbir. Zamieszaj i pozwól aby smak oraz aromat rozeszły się po napoju. Następnie dodaj odrobinę miodu i kilka listków świeżej mięty. Aby uzyskać mocniejszy efekt napoju imbirowego, herbatę warto przelać do rondelka i zagotować wraz z obranym korzeniem. Uwaga – może wyjść za ostro!

CIEKAWOSTKA

Imbirowa herbata to również dobry pomysł dla tych, którzy z różnych powodów borykają się z uporczywymi mdłościami. Dla np. kobiety ciężarnej, najlepiej przygotować ją na bazie herbaty owocowej lub słabej zielonej.

Reklama
Herbata z kardamonem, pomarańczą i goździkami Wzorem klasycznych grzańców, ale tym razem bezalkoholowo. Zaparz czarną albo owocową herbatę i od razu dodaj do niej 2-3 plastry wyszorowanej wcześniej i ponadziewanej goździkami pomarańczy. Łyżeczką ugnieć kilkukrotnie owoce w herbacie, dodaj odrobinę miodu, zamieszaj. Z wierzchu posyp dużą szczyptą sproszkowanego kardamonu. Wygląda pięknie i smakuje pysznie! Herbata z malinową konfiturą i cytryną Przygotuj domowy sok malinowy oraz malinową konfiturę – najlepiej taką gdzie są kawałki owoców. Zaparz herbatę w dzbanuszku – czarną, owocową albo zieloną. Do wysokiej szklanki włóż 2-3 solidne łyżeczki konfitury oraz ok. 50 ml soku, zalej wszystko herbatą. Dodaj jeszcze 1-2 plasterki wyszorowanej cytryny. Rozgrzewający napój można przygotować na bazie różnych rodzajów herbaty, można wybrać swoją ulubioną lub spróbować czegoś zupełnie nowego, odkrywając nieznane smaki. Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele różnych propozycji lub skorzystać z oferty dostępnej online np. na https://www.doz.pl/apteka/k139-Ziola_i_herbaty

CIEKAWOSTKA

Malinowa herbata w podanej wyżej postaci to dosyć spora dawka kalorii.

Reklama

Sprawdzi się także w przypadku osób, które próbują nieco przybrać na swojej masie ciała.

Herbata z jabłkiem, cynamonem i rodzynkami Zaparz herbatę – czarną, owocową albo zieloną. Dorodne, czerwone jabłko pokrój w ósemki. Do wysokiej szklanki przelej herbatę, wrzuć dwa kawałki jabłka, dwie małe laseczki cynamonu oraz kilka większych rodzynek. Herbatę posłodź odrobiną miodu. Odczekaj chwilę przed podaniem, aż smaki i aromaty się przegryzą, a rodzynki nieco rozpulchnią. Rozgrzewająca herbata z mlekiem – nasza polska bawarka Herbata z mlekiem trafiła do Europy prawdopodobnie w XVIII wieku. Podawano ją z dodatkiem alkoholu – arakiem albo czerwonym winem. Smak wykańczano miodem albo rumiankiem lub kwiatami lipy. Obecnie, taki sposób podania herbaty funkcjonuje w wielu krajach. W Polsce nazywamy ją bawarką. Zwykle zaparza się herbatę, a następnie uzupełnią ją mlekiem (ok. 1/3 całości). Istnieje też wiele smakowitych modyfikacji napoju – np. dodatek cynamonu czy rozgrzewającego alkoholu takiego jak brandy czy rum. Przygotowując bawarkę należy pamiętać, że samo mleko jest już słodkie, dlatego z dosładzaniem trzeba uważać.
Reklama

CIEKAWOSTKA W Polsce przyjęło się uważać, że bawarka to napój kobiet karmiących piersią – rzekomo miała wspomagać laktację. Niestety, jest to mit – nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzałyby prawdziwość tej teorii.

Inne rozgrzewające napoje – kawa, czekolada i mleko Jeśli dysponujemy dłuższą chwilą, zamiast herbaty możemy pokusić się o przygotowanie innych rozgrzewających napojów. Bonus? Większość z nich to także doskonały deser! Kawa z chili i czekoladą Choć dostarcza mnóstwa kalorii, wyrzuty sumienia odejdą nam zaraz po pierwszym łyku. Jest przepyszna! W 50 ml słodkiej śmietanki, w kąpieli wodnej na niewielkim ogniu, stop 2-3 kostki gorzkiej czekolady. Dodaj 1-2 szczypty proszkowanej ostrej papryki chili i zalej wszystko świeżo zaparzoną kawą. Całość odrobinę dosłodź i jeśli szalejesz już maksymalnie – udekoruj bitą śmietaną i stopioną czekoladą. Gorzka czekolada z malinami i imbirem W kąpieli wodnej, na małym ogniu, stop około połowy tabliczki gorzkiej czekolady. Gdy będzie już płynna, porządnie, tak aby nie zostały żadne grudki, rozrób ją z mlekiem 2-3,2% i łyżeczką miodu. Dobrym pomysłem jest zmiksowanie wszystkiego.
Reklama
Do przeźroczystego kubka włóż następnie 3-4 łyżeczki konfitury malinowej, najlepiej takiej z kawałkami owoców, zalej gorącą czekoladą. Wierzch napoju posyp sproszkowanym imbirem oraz dobrze pokruszonymi wcześniej kilkoma orzechami włoskimi.

CIEKAWOSTKA Wypróbuj też innych połączeń czekolady z owocami. Sięgnij po konfiturę z żurawiny, truskawek, brzoskwiń, borówek albo śliwek. Wierzch możesz posypać też płatkami migdałowymi albo mieszanką bakalii.

Mleko z kurkumą – złote mleko Swoją nazwę – złote mleko – napój zawdzięcza dodatkowi kurkumy. Przysmak ten fantastycznie rozgrzewa i stawia na nogi. W dodatku – kurkuma posiada wiele cennych właściwości prozdrowotnych cenionych na całym świecie – m.in. właściwości antyoksydacyjne! Jak przygotować złote mleko? W rondelku podgrzej szklankę mleka razem z łyżeczką kurkumy, łyżeczką cynamonu, szczyptą pieprzu i połową łyżeczki sproszkowanego imbiru. Dla przyjemniejszej konsystencji, możesz przy końcu dodać pół łyżeczki masła albo oleju lnianego. Napój posłodź odrobiną miodu, możesz też dodać kilka goździków albo kardamon.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama